VIDEO SAM CIPELE SA IMENOM KON, BIO SAM PSIHIČKI BOLESTAN TAJ DAN: Epidemiolog posetio fabriku smrtu, PRIČA KOJA IZAZIVA JEZU!


IZVOR: Republika - 23.12.2021 | 09:10


Član Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa doktor Predrag Kon otkrio je epizodu iz svoje biografije za koju javnost u Srbiji do sada nije znala.

Foto: Tanjug/S. MILJEVIĆ
VIDEO SAM CIPELE SA IMENOM KON, BIO SAM PSIHIČKI BOLESTAN TAJ DAN: Epidemiolog posetio fabriku smrtu, PRIČA KOJA IZAZIVA JEZU!

Reč je o poseti zloglasnom logoru smrti Aušvic, koji je doktor posetio tokom putovanja 2019. godine.

U Aušvicu sam bio u aprilu 2019, kada smo putovali u Krakov. S jedne strane, osećam se jako dobro što sam bio tamo, a s druge, psihički sam bio bolestan taj dan, možda čak i sledeći. Tamo sam video i cipele na kojima je pisalo Kon. Čovek to mora da vidi da bi shvatio. Ne može da veruje da postoji fabrika smrti dok ne vidi originalne ostatke toga - kazao je Kon.

Slavi Svetog Stefana

Doktor Kon, inače član jevrejske zajednice, kaže da ne pripada vernicima, ali da nije ni klasičan ateista.

- Slavim majčinu devojačku slavu - Svetog Stefana, 9. januara. Zapravo, obeležavam je. Obično se okupljamo svi, bile su njih tri sestre, ali ne kod mene jer živim u malom, ženinom stanu. Moj je još manji - 34 kvadrata. Sečemo kolač kod kuće, ne pozivam sveštenika, iako poštujem naše sveštenike. Obeležavam i jevrejske praznike - rekao je Kon.

Kon je ispričao i da mu je otac, inače oficir Kraljevine Jugoslavije, odmah na početku rata je zarobljen i transportovan u logor Nirnberg, a potom u Osnabrik.

- Tu je bio u baraci broj sedam. Pričao mi je da su imali radio-stanicu, prenosili su informacije Rusima. Jedan od logoraša znao je izuzetno sitno da piše, pa su preko šupljeg zuba drugog prenosili poruke. Pričao mi je i da je puštao bradu, što kažu, do pupka, da bi mu bilo toplije. Imali su stalaktite, toliko je bilo ledeno - kazao je epidemiolog.

Foto: www.profimedia.rs

 

Kad se otac vratio nazad, nije našao ništa.

- Moj deda je bio dovoljno mudar da je svu imovinu dao za lažne ausvajse (papire) i porodicu (tatinu prvu ženu, njegovu sestru, moju sestru Liliku, koja sad živi u Izraelu) preko Splita prebacio za Italiju. U Italiji jesu bila geta, ali nisu ubijali Jevreje i nije bilo kao u Beogradu. Kasnije su se svi vratili. Moj brat je rođen 1946, a njegova majka - tatina prva žena, umrla je iste te godine - ispričao je dr Kon.

Kršten u prvoj godini života

- Da sam kršten, saznao sam tek posle majčine smrti. Umrla je 2010, a otkrio sam da sam kršten još u prvoj godini života, u Sabornoj crkvi, tek kasnije kada se stan prodavao, pa sam našao krštenicu - kazao je dr Kon.