UDIŠEMO ŽIVE OTROVE: Beograd PONOVO najzagađeniji grad na SVETU


IZVOR: Republika - 03.11.2020 | 14:46


Beograd je jutros najzagađenija prestonica u svetu. Kako se navodi na sajtu AirVisual, AQI (Indeks kvaliteta vazduha) trenutno je 171.

Foto: Tanjug/F. KRAINČANIĆ

Foto: Ilustracija

Otkad je počela grejna sezona, u Beogradu, ali i drugim gradovima u Srbiji u kojima se meri čestično zagađenje vazduh je neretko kategorisan kao zagađen. Među njima su Kosjerić, Valjevo, Niš, Novi Pazar, Smederevo, Novi Sad, Užice.

Prem podacima Agencije za zaštitu životne sredine u beogradskoj opštini Vračar vazduh je jutros bio jako zagađen, dok je kao zagađen okarakterisan i u ostalim delovima prestonice u kojima se meri koncentracija PM čestica.

Koliko je situacija u prestonici jutors, na Svetski dan čistog vazduha, bila loša moglo se videti na aplikaciji AirVisual, prema kojoj je danas u 10 sati pre podne, Beograd bio najzagađeniji grad na planeti. Ispod njega su bili Mumbaj i Kalkuta u Indiji, Lahor u Pakistanu, Daka u Bnagladešu.

Foto: airvisual.com/printscreen

Tabela najzagađenijih gradova na svetu

Kako bi se situacija sa zagađenjem vazduha poboljšala, neophodno je da se uradi sledeće:

1. Prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije;

2. Hitno poboljšati kontrolu industrijskih zagađivača;

3. Sistematsko praćenje i izveštavanje o zagađenju vazduha;

4. Odustajanje od svih štetnih projekata koji će dodatno zatrovati vazduh naših gradova, poput izgradnje spalionica;

5. Masovno ozelenjavanje i pošumljavanje grada;

6. Promocija održive urbane mobilnosti;

7. Radikalno poboljšanje javnog prevoza.

Podatke SZO govore da usled posledica zagađenja vazduha tokom jedne godine premine više od 7.000 ljudi, što našu državu stavlja na nimalo prijatno drugo mesto po broju prerano umrlih od zagađenja vazduha.

S obzirom na to da je Beograd relativno mali grad uodnosu na one koji imaju daleko veći broj stanovnika pa samim tim i automobila koji su glavni krivci za ispuštanje štetnih gasova, dovodi da pitanje da li će i kada u našoj prestonici da se poboljša kvalitet vazduha i da li uprava Grada Beograda ima nameru da ovo stanje promeni?