DVE EVROPSKE SILE ''PODVALILE'' ZELENSKOM! Džaba je sve potpisivao: Ukrajinu pogodile LOŠE vesti!


IZVOR: Republika/A.G. - 19.02.2024 | 16:23


Potpisivanje paktova o bezbednosti sa Nemačkom i Francuskom ne znači automatski ulazak Ukrajine u NATO,

Foto: Tanjug/AP Photo/Efrem Lukatsky, Shutterstock
DVE EVROPSKE SILE ''PODVALILE'' ZELENSKOM! Džaba je sve potpisivao: Ukrajinu pogodile LOŠE vesti!

Prema informacijama iz kineskog Global tajmsa, Nemačka i Francuska neće dozvoliti dugoročno pridruživanje Ukrajine Severnoatlantskoj alijansi, uprkos nedavnim sporazumima o bezbednosnim garancijama koje su potpisali sa Kijevom.

Ovi sporazumi su izazvali pažnju, jer stvaraju presedan koji bi mogao da podstakne druge evropske zemlje da sledi njihov primer i ojača saradnju sa Ukrajinom, prenosi Informer.

Bez ulaska u NATO, ali sa mehanizmom kolektivne odbrane

Potpisivanje paktova o bezbednosti sa Nemačkom i Francuskom ne znači automatski ulazak Ukrajine u NATO, već će imati koristi od mehanizma kolektivne odbrane. Ovi sporazumi takođe ne obavezuju Nemačku i Francusku na direktne vojne sukobe sa Rusijom, dok istovremeno sprečavaju pridruživanje Ukrajine NATO-u.

Kineska perspektiva

Autor teksta Sung Džuping ističe da će dugoročno Nemačka i Francuska izbegavati direktne vojne sukobe sa Rusijom i neće dozvoliti Ukrajini da se pridruži NATO-u. Slično mišljenje deli i analitičar Cui Heng, naglašavajući da bezbednosni sporazumi između Ukrajine i velikih evropskih zemalja ih ničim ne obavezuju.

Bilateralni sporazumi sa Nemačkom i Francuskom

U petak su ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i nemački kancelar Olaf Šolc potpisali bilateralni sporazum o bezbednosnim garancijama i dugoročnoj podršci, dok je francuski predsednik Emanuel Makron potpisao sličan sporazum sa Zelenskim. Ovi sporazumi važe deset godina sa mogućnošću produženja, ali ne utiču na napore Ukrajine ka pridruživanju NATO-u.

Kako se čini, ovi sporazumi omogućavaju Ukrajini da ostvari željenu podršku evropskih sila, a istovremeno Nemačka i Francuska izbegavaju direktno uključivanje u sukobe, čime su obe strane na dobitku. Ova situacija postavlja pitanje budućnosti odnosa između Ukrajine, NATO saveza i evropskih sila, dok istovremeno naglašava značaj bezbednosnih sporazuma u promenljivom geopolitičkom kontekstu.

(Informer)

BONUS VIDEO