AKO IMATE PROBLEMA SA DISANJEM- UJUTRU OVO URADITE: Sprečava ŠTETNOST u domu od koje se RAZBOLEVATE!


IZVOR: Republika/M.Ognjenović - 27.04.2024 | 09:30


Ove dve jednostavne rutine će mnogo značiti!

Foto: shutterstock
AKO IMATE PROBLEMA SA DISANJEM- UJUTRU OVO URADITE: Sprečava ŠTETNOST u domu od koje se RAZBOLEVATE!

Kada dođu hladni dani, u mnogim domovima se pojavi buđ i vlaga. Kada se to dogodi, plasen toksična gljivica, koja je baš i uzrokovana tim problemom, može da dovede do zdravstvnih problema, poput onih sa disanjem. 

Kondenzacija je vodeći uzrok buđi, naročito u onim domovima gde je slabija izolacija!

Kada je u nekoj prostoriji vlažnost veća od 65% sasvim sigurno će doći do pojave kondenzacije na zidovima. 

Foto: shutterstock

Kontenzacija na prozorima je vrlo čest problem tokom zime 

 

Iako se sama buđ može pojaviti gotovo na svakoj površini, bilo da se radi o zidovima ili dušecima.

Postoji jutarnja rutia koja može da vašu spavaću sobu zaštiti od buđi

Prvo što treba da uradite jeste da otvorite prozor spavaće sobe kako bi ušao svež vazduh. Nakon toga povucite prekrivače sa kreveta na neko vreme i dajte vlazi koja je između čaršava da ispari. 

Foto: Shutterstock

Čim ustanete na ovaj način raspremite krevet

 

Znoj i vlaga se nakupljaju ispod pokrivača dok spavamo, a ako ne istresete posteljinu, to će dozvoliti da se kapljice zadrže i potrencijalno pretvore u buđ. 

Sama vlaga i buđ u vašem domu će vrlo verovatno dati kao efekat respiratorne probleme i infekcije, alercije i astmu. 

Udisanje ili dodirivanje plesni može da stori alergijsku reakciju, kao što je kijanje, curenje iz nosa, crvene oči i osip na koži.

Šta ako se buđ pojavi 

Uklanjanje buđi sa glatkih površina može biti izazov, ali uz pravilne metode može biti efikasno i trajno. Izbeljivač je jedno od sredstava koje može pomoći u ovoj borbi. Međutim, važno je znati da je izbeljivač otrovan i da prilikom rukovanja njime treba zaštititi ruke i disajne puteve. Takođe, treba imati na umu da će buđ najverovatnije ponovo izbijati na površinama koje su manje porozne, čak i nakon tretmana izbeljivačem.

Kombinacija sirćeta i sode bikarbone može biti bolja opcija za mesta gde se priprema hrana ili gde borave deca i ljubimci. Ova kombinacija nije toksična i može se koristiti za uklanjanje buđi. Potrebno je pomešati jednake količine sode bikarbone i sirćeta da bi se dobila pasta, koja se zatim nanosi na problematična mesta. Nakon sušenja, površinu treba isprati nerazređenim sirćetom.

Upotreba alkohola i rastvora hidrogena

Stoprocentni alkohol i rastvor hidrogena od 5 posto mogu se koristiti na sličan način kao sirće. Redovno prskanje buđi ovim sredstvima može sprečiti njen dalji rast, smanjiti zahvaćenu površinu i delimično je ukloniti.

BONUS VIDEO: