(VIDEO) OVO JE OTAC HIBRIDNOG RATA: Putin ga proglasio herojem, a Zapad smrtnim neprijateljem

Autor: kurir.rs

Svet

18.09.2017

04:56

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

"U 21. veku ratovi se ne objavljuju, ali kad počnu, ne idu po ustaljenim šablonama kakve poznajemo iz istorije. Udeo nevojnih metoda za postizanje političkih i strateških ciljeva raste, pa su čak efikasniji i nadilaze značaj oružane sile i ratnih delovanja", napisao je u svom radu "Mogućnosti znanosti u predviđanju" u listu Vojenno-promišljenij kurjer general armije Valerij Gerasimov, komandant Glavnog štaba ruske vojske.

RepublikaFoto: youtube.com/ AP Archive
Smrtni neprijatelj Zapada: Valerij Gerasimov

To je odmah detektovano kao nova doktrina ruske vojske koja je i dobila ime po svom tvorcu Gerasimovu, a on sam je prozvan “ocem hibridnog rata”, iako su o tome i pre njega pisali mnogi američki vojni stratezi.

Nove strategije

Ukratko, nije cilj nekoga osvojiti samo oružjem, nego prouzrokovati slom njegovog društva, odnosno društvenih i socijalnih vrednosti.

- Nove tehnološke mogućnosti i IT u mnogim su slučajevima po efikasnosti nadišli snagu oružja - piše Gerasimov i dodaje:

- Nova vremena zahtevaju i nove strategije u posthladnoratovskom periodu kada je Rusija prilično stešnjena u svoje granice, ostala je bez saveznika u Evropi (za utehu joj ostaju Bjelorusija, Armenija i donekle Srbija), a NATO, odnosno Zapad upao je i u njezin atar - bivši SSSR.

Naime, nakon raspada nekadašnje komunističke imperije navodno je dogovoren džentlmenski sporazum Klinton-Kol-Jeljcin da se Vašington i Brisel neće mešati u rusku interesnu sferu - bivši SSSR (doduše, bilo im je jasno da tri baltičke države neće moći biti deo tog ruskog Komonvelta pa su ih u znak "dobre volje" prepustili Zapadu).

Ruska sfera uticaja

U Moskvi taj neformalni dogovor stalno spominju i Putin smatra da je Zapad nepošteno postupio i prekršio ga pa on sada želi da uspostavi, pa i natera Zapad na "uvažavanje Rusije" (to je stalna mantra iz Moskve - "želimo da nas uvažavaju i da nas prihvate kao ravnopravne") i ranijih dogovora.

Rusija je danas puno jača i ekonomski i politički i međunarodno nego u vreme Borisa Jeljcina pa Putin misli da ima snagu (nije da nema) postaviti se al pari Zapadu i vrati nekadašnju poziciju.

Gerasimovljeva doktrina u tom se političkom delu zasniva i na postulatu Sergeja Lavrova, prvog Putinovog diplomate, da je Rusija alternativa SAD-u. Rusija se, dakle, pripremila za nove izazove u načinu modernog ratovanja ili, bolje reći, političke borbe i premoći u okolnostima prve polovine 21. veka.

Staro konvencionalno ratovanje - kako se kaže, "k'o Maksim po diviziji" ili udri artiljerijom i pešadijom po neprijatelju - postaje zastareli i sve odbačeniji ili, pak, sve više drugorazredni ili drugostepeni način ratovanja, političkog delovanja i osvajanja.

Nove tehnologije

Nove tehnologije, informatika i mediji preuzimaju glavnu, ako ne i najvažniju, ulogu u savremenom ratnom nadmudrivanju, u skladu sa onom "osvoje vas, a da toga niste ni svesni, niti to na vreme primetite".

Gerasimovljev članak smatraju novom strateškom taktikom Kremlja - svojevrsnim totalnim ratom - u kojoj se rat i politika dopunjuju i preklapaju i ideološki i tehnološki.

Naime, treba stvoriti haos, sumnju, zbrku u kojoj se više nikome ne može verovati ili, još bolje, kada se ne zna kome verovati i koje je rešenje ispravno. Neki zapadni analitičari smatraju da u tom novom "ratovanju" Rusija pomaže obema stranama u unutaršnjem sukobu - ne nužno oružanom - kako bi iscrpila određenu zemlju tako da nema pobednika, osim, naravno, Rusije koja onda može odrediti šta joj u danom trenutku odgovara.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading