ZVEZDA MERIDIANBET GAZILA BASKONIJU, PA IZGUBILA DRAMATIČAN FINIŠ! Neverovatni Hauard držao ČAS košarke u Areni! (VIDEO)

18.01.2024

20:54

Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet izgubili su od Baskonije rezultatom 90:91 (30:20, 22:23, 10:26, 28:22) u 22. kolu Evrolige pred svojim navijačima.

Drama je pripala Baskoniji! Ni Hičkok ne bi režirao ovakav epilog u Areni, koji je nažalost krcate arene dobio španski tim.

Oslabljeni izostankom ponajboljih igrača (Teodosić, Nedović, Topić) izabranici Janisa Sferopulosa nisu uspeli više od časnog poraza, iako su bili pred pobedom nad četom Duška Ivanovića.

Vodila je Zvezda Meriidanbet sa 11 koševa tokom prvog poluvremena, dok je u nastavku meča usledio potop, koji je tim iz Vitorije iskoristio i preko nezaustavljivog Markusa Hauarda najboljeg pojedinca meča sa 32 poena, stigao do preokreta i dramatične pobede.

Kažemo dramatične, jer je domaćin sa četiri vezana poena Jaga na 10 sekundi pre kraja meča prišao na 87:88, ali su sa slobodnih bacanja bivši igrači Partizana Vanja Marinković i Kodi Miler Mekintajer (pogodio jedno) presudili srpskom šampionu i doneli Baskoniji 12. pobedu u sezoni.

CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET - BASKONIJA 90:91 (30:20, 22:23, 10:26, 28:22)

DVORANA: "Štark arena". SUDIJE: Matej Boltauzer, Milan Nedović, Husein Čelik.

CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET: Smart 11, Lazarević, Hanga 10, Davidovac 9, Mitrović 6, Lazić 6, Tobi, Bolomboj 9, Ilić, Gedraitis 13, Gilespi, Dos Santos 26.

BASKONIJA: Hauard 32, Raieste, Kuerejeta, Sedekerskis, Marinković 18, Miler Mekintajer 3, Dijaz 2, Rogavopulos 8, Diop, Kocar 4, Kostelo 10, Moneke 13.

Crveno-beli su sjajno otvorili utakmicu, iako je u uvodnim minutama Baskonija nakratko povela s 5:8, usledila je serija Zvezde Meridianbet od 9:0 i preokret na 14:8. Redom su trojke pogađali fenomenalni Jago koji je u kratkom period nanizao osam poena, priključio se i Lazić, dok je Bolomboj uz koš iz igre, pogodio i dodatno bacanje za lepu prednost.

Do prvog osetnijeg vođstva, izabranici Janisa Sferopulosa stigli su u 7. minutu, kada je kapiten Branko Lazić novom trojkom odveo svoj tim na +9 (22:13), ali se Baskonija nije predavala. Išla je prednost srpskog šampiona i na 11 koševa viška u uvodnoj deonici (27:16) novom trojkom u režiji Davidovca, da bi u samom finišu ovog kvartala mini bravura izveo debitant Džavonte Smit i sa četiri vezana poena za sedam sekundi doneo Zvezdi Meridanbet dvocifreno vođstvo na prvom malom odmoru (30:20).

Zaigrala je Baskonija bolje u drugoj četvrtini i preko raspoloženih Monekea, Kocara i Kostela uspeo da uhvati rezultatski priključak, pa je prepolovio minus na samo šest koševa zaostatka (42:36). Usledio je tajm-aut Sferopulosa, posle kojeg su crveno-beli ponovo uspostavili kontrolu igre i na poluvreme otišli sa devet poena više (52:43).

Sa devet vezanih poena Markusa Hauarda na početku drugog poluvremena, Baskonija je preuzela kontrolu u nastavku meča, a do preokreta stigla u 28. minutu (60:61), a Amerikanac je samo ovu deonicu završio sa čak 17 poena, od toga četiri trojke. Pogađao je sa svih strana, polako topio prednost Zvezde Meridianbet, a onda i okrenuo skor na stranu Španaca, koji je povećao Marinković trojkom sa zvukom sirene za sedam koševa prednosti za goste pred poslednju deonicu (62:69).

Markus Hauard je vodio Baskoniju do pobede

Poslednji kvartal još više je povećao zalihu Baskonije, koja je u 32. minutu otišla na maksimalnih 11 razlike (63:74), iako je u prvom poluvremenu gubila sa isto toliko koševa.

Trojkom Gedraitisa, ipak, Zvezda Meridianbet je prišla u poslednjjih minut i 50 pre kraja na samo 83:84, ali je Hauard novim koševima, činilo se, srušio sve snove domaćih igrača. Ipak, Jago je sa četiri vezana poena u poslednjih 10 sekundi napravio novu dramu i smanjio na 87:88.

Usledio je tajm-aut Ivanovića, posle kojeg su Španci uspeli da se odbrane i upišu 12. pobedu, uz 10 poraza i ostanu na evroligaškoj tabeli ispred Zvezde Meridianbet i u slučaju da ligaški deo završe sa istim brojem trijumfa i neuspeha, zbog boljeg međusobnog skora.

Kao što rekosmo, najefikasniji u timu Baskonije bio je Markus Hauard sa 32 poena, od toga 7 pogođenih trojki iz 10 pokušaja. Vanja Marinković je bio sjajan sa 18 koševa, Čima Moneke je dodao pet manje uz 12 skokova, a dvocifren je bio i Met Kostelo sa 10 koševa.

Ni 26 poena Jaga dos Santosa nisu pomogla Zvezdi Meridianbet. Brazilac je pružio najbolju partiju od dolaska na Mali Kalemegdan i pokazao zašto su ga crveno-beli angažovali posle Mundobasketa u Manili.

Debitant Džavonte Smart je ostavio sjajan utisak i sa 11 poena pokazao da će biti značajno pojačanje za crveno-bele, uprkos porazu, dok je efikasniji od njega bio i Rolas Gedraitis koji je postigao 13 koševa. Dvocifren je bio i Adam Hanga sa 10 poena.

U narednom 23. kolu, Zvezda Meridianbet gostuje berlinskoj Albi, dok Baskonija u španskom derbiju dočekuje Valensiju.

TOK MEČA

DRUGO POLUVREME

ČETVRTA ČETVRTINA

Kraj utakmice! Baskonija je pobedila Zvezdu Meridianbet 91:90!

40. minut - Jagooooooooooooooo!!! Novi koševi Brazilca u kontri na 10 sekundi pre kraja 87:88!

40. minut - Jago daje oba bacanja 85:88.

40. minut - Markus Hauard i njegov 32. poen za 83:88, tajm-aut Janis Sferopulos.

39. minut - Hauard daje poene za Baskoniju 83:86. Mitrović ide na liniju za slobodna bacanja. Promašio je Luka prvi penal, drugi takođe.

39. minut - ROOOOOOOOOOOOKAAAAAAAAAS TROJKAAAAA Gedraitisa, samo je pola koša razlike 83:84, tajm-aut Ivanović!!!! Ludilo u Areni!!!!

38. minut - Lukaaaaaaa Mitroviiiić za 80:84, ne odustaje Zvezda Meridianbet.

37. minut - Rokas Gedraitis stiže do novih koševa 78:82, ali brutalni Hauard je opet precizan 78:84.

36. minut - Jago pogađa oba puta s penala 76:82, njegovih brzih 10 poena, ukupno 19.

35. minut - Ušao je u ritam Jago dos Santos i pogodio ponovo 74:80, ipak, odmah vraća Kostelo novim koševima 74:82 za Baskoniju.

34. minut - Vanja Marinković daje novu trojku, 17. ukupno za Baskoniju 70:80, smanjuje Gedraitis na 72:80.

33. minut - Najpre Vanja pogađa trojku za 77:65 u korist Baskonije, ali je odmah vraća Jago i smanjuje na 68:77. Posle tajm-auta Jago siguran sa slobodnih bacanja 70:77.

Čima Moneke je uz Hauarda najbolji u timu Baskonije

32. minut - Neverovatni Markus Hauard daje trojku i postiže svoj 26. poen, sada je 63:74, ovog puta Baskonija ima +11. Tajm-aut Sferopulos.

31. minut - Moneke sa slobodnih bacanja još više povećava, Baskonija ima sada +9, vode Španci 62:71. Kod Zvezde Meridianbet Hanga je polovičan s penala 63:71.

Počela je poslednja deonica.

TREĆA ČETVRTINA - 10:26 (62:69)

30. minut - Sa zvukom sirene Vanja Marinković pogađa trojku za velikih +7 za Baskoniju 62:69 posle tri četvrtine!

30. minut - Smanjuje Adam Hanga u prodoru 62:63, a onda Hauard trojku još jednu daje za 62:66.

29. minut - Sada Čima Moneke poentira i vodi Baskoniju na tri koša viška 60:63.

28. minut - Markus Hauard pogađa trojku za prvo vođstvo Baskonije 60:61 u drugom poluvremenu, a drugo na meču još od trećeg minuta.

28. minut - Smart je faulirao Hauarda u šutu za tri, promašio je Markus prvo, a druga dva pogodio za Baskoniju koja smanjuje na 60:58.

27. minut - Rokas Gedraitis pogađa prvo, promašuje drugo slobodno bacanje 58:56. Za razliku od Litvanca, Džavonte Smart siguran kod oba penala 60:56.

26. minut - Met Kostelo ne greši u padu je pogodio za 57:56.

25. minut - DA-VI-DO-VAAAAAAAAAAC!!!! Trojka Zvezde Meridianbet za novo vođstvo 57:54.

24. minut - Lazić je faulirao Hauarda za tri, koji ne greši 54:52, a onda Moneke krade loptu i izjednačava na 54:54!

23. minut - Iznervirao se Bolomboj i "zakucao" silovito 54:49 za Zvezdu Meridianbet.

23. minut - Još jednom Hauard precizan za tri sa osam i po metara 52:49, samo je tri razlike!

22. minut - Markus Hauard trojkom za Baskoniju otvara treću četvrtinu 52:46.

Počelo je drugo poluvreme!

DRUGA ČETVRTINA - 22:23

Završeno je prvo poluvreme: Crvena zvezda Meridianbet - Baskonija 52:43.

20. minut - Marinković daje trojku i smanjuje 52:43.

20. minut - Jago je promašio, ali tu je Bolomboj koji ispravlja grešku 50:40, a onda Gedraitis poentira uz prekršaj 52:40! Serija Zvezde Meridianbet 4:0, promašio je Litvanac penal.

19. minut - Posle minute odmora trojku pogađa Rokas Gedraitis za 48:40.

18. minut - Novi poeni za Monekea za 45:40, ali u korist Zvezde Meridianbet, ipak, reaguje Sferopulos i traži tajm-aut.

17. minut - Pogađa Čima Moneke 45:38, Baskonija je opet osvojila loptu, ali promašio je Kodi Miler-Mekintajer.

16. minut - Zakasnio je Smart, što koristi Dijaz i daje trojku za Baskoniju 42:36, ali istu vraća Džavonte Smart koji se odmah revanširao 45:36.

Džavonte Smart

15. minut - Maik Kocar daje oba slobodna bacanja za 39:33, a onda Adam Hanga uz kontakt pogađa i imaće penal, koji je realizovao 42:33.

14. minut - Hanga posle tajm-auta postiže poene 39:31 za Zvezdu Meridianbet!

14. minut - Met Kostelo daje trojku i tera Sferopulosa na tajm-aut 37:31, samo je šest razlike, a bilo je 11 u korist domaćina!

13. minut - Ide Smart do kraja i pogađa 35:25, a onda Rogavopulos cepa mrežicu za tri 35:28. Kod Zvezde Meridianbet upisuje se Adam Hanga prvi put večeras 37:28.

Hauard i Jago u borbi za loptu

12. minut - Opet Dejan Davidovac daje trojku 33:22, e sad je 11 koševa razlike za Zvezdu Meridianbet! Na drugoj strani Čima Moneke pogađa uz faul Gilespija i smanjuje na 33:23, imaće i dodatno bacanje. Pogodio ga je 33:25.

11. minut - Kodi Miler-Mekintajer daje prve poene na početku druge deonice 30:22.

PRVA ČETVRTINA - 30:20

Ipak je Mitrovićev koš umesto trojke preinačen u dva poena, posle gledanog čelendža, pa je 10 razlike umesto 11 za crveno-bele!

10. minut - Upisuje se i Džavonte Smart za 29:18, ali Rogavopulos smanjuje 29:20, pa onda opet Smart četvrti koš za 20 sekundi i ubedljivih 30:20 posle uvodnih 10 minuta!

9. minut - Promašio je Vanja prvo acanje, drugo pogodio, posle nesportske greške Jaga dos Santosa 27:17.

9.minut - DA-VI-DO-VAC trojkaaaaa za Zvezdu Meridianbet, nova za najvećih 11 razlike (27:16)!

8. minut - Kakava potez Jaga dos Santosa, u prodoru je napravio spektakularan potez i pogodio pod faulom 24:16. Promašio je dodatan penal, ali Moneke je udario Lazića i napravio faul u napadu.

8. minut - Vanja Marinković daje trojku i Baskonija smanjuje 22:16.

7. minut - Nova trojka za Lazića vodi Zvezdu Meridianbet na +9 (22:13).

5. minut - Rogavopulos sigurno polaže loptu u koš za 16:13, a onda trojkaaaa Luke Mitrovića 19:13 za Zvezdu Meridianbet.

4. minut - Jago dos Santos stiže do osmog poena 16:8 za seriju 11:0, ali Met Kostelo daje trojku za 16:11.

3. minut - Jagoooooooo trojka sa istog mesta kao malopre 11:8, pa onda još jedna kapitena Lazića iz kornera 14:8. Tajm-aut za Ivanovića.

3. minut - Majk Kocar u kontri brzo pogađa 5:8, a onda Mitrović asistira alej-up za Bolomboja koji zakucava za 7:8 i imaće dodatno bacanje. Pogodio je Džoel i penal 8:8.

Duško Ivanović i Janis Sferopulos pre utakmice

2. minut - Promašio je Mitrović pod košem Baskonije, ali je natrčao Bolomboj i "zakucao" za 5:3, ali odmah je trojku pogodio ponovo Hauard 5:6.

1. minut - Vraća trojku Markus Hauard, nerešeno je 3:3.

Posle trojke Dos Santosa, uletela je koreografija na parket u eksploziji oduševljenja. Meč je prekinut da bi se parket očistio, ali je ubrzo nastavljen.

1. minut - Vodi Crvena zvezda Meridianbet trojkom Jago dos Santosa koji odlično otvara meč 3:0!

Počela je utakmica!

Startna petorka Zvezde Meridianbet: Lazić, Jago, Gedraitis, Mitrović Bolomboj.

PRE UTAKMICE

19.00 - Pre početka utakmice minutom ćutanja odata je počast legendarnom reprezentativcu Dejanu Milojeviću, srpskom treneru koji je umro od posledica srčanog udarca u SAD.

18.54 - Prema informacijama izveštača "Republike" sa lica mesta u dvorani je prisutno 20.000 navijača.

Duško Ivanović se slikao sa navijačima Zvezde Meridianbet

18.46 - Delije su velikim aplauzima dočekale bivšeg trenera Duška Ivanovića, koji je dobio ogromne ovacije po ulasku u Arenu:

18.44 - Crvena zvezda Meridianbet je u ovom meču bez pomoći povređenih Miloša Teodosića, Nemanje Nedovića i Nikole Topića, što je ozbiljan problem za trenera Sferopulosa.

Miloš Teodosić i Nemanja Nedović ne mogu da pomognu ekipi

18.27 -  Baskonija je trenutno 10. na tabeli sa 11 pobeda i 10 poraza. Zvezda Meridianbet je tri mesta slabije rangirana sa devet trijumfa, uz 12 neuspeha.

18.25 - Treba reći da je Arena za ovu utakmicu rasprodata do poslednjeg mesta, igla neće imati gde da padne.

18.22 - U prvoj utakmici ovih rivala, Baskonija je slavila na svom parketu u neizvesnoj završnici rezultatom 87:85. Tadas Sedekerkis je bio najefikasniji kod domaćina s 18 poena, dok je kod Zvezde Meridianbet blistao Rokas Gedraitis, on je bivšem klubu "sasuo" čak 24 poena.

Janis Sferopulos

18.18 - Podsetimo se šta su treneri obe ekipe izjavili pred večerašnji meč:

- Igramo protiv tima koji ima koji igra odlično na gostovanjima i ima odličan skor, i ukoliko ne budemo sa dobrim pristupom, neće biti dobro. Moramo da se suočimo i prihvatimo da se suočavamo sa njima kao timom, nevezano za to ko su im najbolji skoreri poput Hauarda - rekao je Janis Sferopulos, šef struke Zvezde Meridianbet.

Duško Ivanić je posle odlaska sa Malog Kalemegdana preuzeo tim Baskonije i preporodio ovu ekipu sjajnim rezultatima:

- Srećan sam što se vraćam u Beograd. Bio sam u odličnom timu, sa divnom publikom. Imam mnogo prijatelja u tom gradu, zaista sam srećan što se vraćam tamo, iako ćemo patiti tokom meča. Crvena zvezda Meridianbet ima najtalentovaniji tim u Evropi

UVOD

Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet u meču 22. kola Evrolige dočekuju Baskoniju, koju sa klupe predvodi doskorašnji trener srpskog šampiona Duško Ivanović.

"Osakaćeni" povredama i lišeni pomoći Nemanje Nedovića, Nikole Topića i Miloša Teodosić, izabranici Janisa Sferopulosa će pokušati da nastave sa odličnim partijama i produže niz pobeda u najelitnijem evropskom takmičenju.

Podsetimo, tim s Malog Kalemegdana je u prethodna četiri evroligaška meča slavio tri puta, savladavši Fenerbahče u Istanbulu, Partizan u večitom derbiju i Armani u Milanu, dok je neočekivano poražena na gostovanju Asvelu u Vilerbanu.

18.00 - Dobrodošli na lajv blog utakmice Crvena zvezda Meridianbet - Baskonija.