PREDSEDNIK SVAKOG DANA DRŽI POLITIČKE LEKCIJE! Vučić potura glavu gde drugi ne bi ni nogu!
Put od Pariza do Kijeva, gde je na samitu ponovo bio, slikovito rečeno, sam protiv svih, ući će u anale.
Foto: Tanjug/Tanjug AP,Handout / AFP / Profimedia, Instagram/buducnostsrbijeav,
Pariz-Kijev, preko Moldavije. Cirka, više od 12 sati (ne zamerite na sat gore-dole). Putovanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića od glavnog grada Francuske do ukrajinske prestonice ući će, moguće je, u političke udžbenike.
Elem, naš šef države, kao što znamo, prisustvovao je u Parizu velikoj vojnoj paradi povodom Nacionalnog dana Francuske (obeležavanje pada Batilje 1789) na lični poziv predsednika Emanuela Makrona. I posle parade i mnogobrojnih susreta s evropskim državnicima tog dana (utorak) i dan pre toga na svečanoj večeri, Vučić je odmah krenuo ka Kijevu, na samit Jugoistočna Evropa - Ukrajina.
NIJE LAKO
Znamo svi, naravno, da je putovanje u Ukrajinu u trenutnim okolnostima sve, samo ne lako, međutim, našem predsedniku nije bilo teško da leti avionom do Moldavije, potom putuje kolima nekoliko sati, da bi na kraju seo u voz, kojim je putovao cele noći da bi stigao do Kijeva.
Na sve to, Vučić je otišao na samit gde je, po običaju za takve događaje, metaforički slikovito rečeno, bio sam protiv svih, s obzirom na to da je Srbija, maltene, jedina evropska zemlja koja nije uvela sankcije Rusiji. I neće!
Ako upotrebimo fudbalsku terminologiju, a ona, verujte, verno opisuje sve što se događalo, Aleksandar Vučić je stavio glavu tamo gde mnogi drugi ne bi ni nogu.
- Ovaj samit je prilika da se otvoreno razgovara o svim važnim pitanjima i izazovima s kojima se suočavamo. Prisustvo ključnih evropskih i regionalnih donosilaca odluka, čiji uticaj direktno oblikuje budućnost Evrope, daje posebnu težinu ovim razgovorima - naveo je Vučić i dodao:
- Došao sam u Kijev kako bih predstavio pozicije Srbije o svim značajnim pitanjima u ovom važnom trenutku, uz zahvalnost ukrajinskim domaćinima na izuzetnom gostoprimstvu.
Govoreći o toku sastanaka, šef države je izneo:
- Srbija je iznela pet važnih stvari. Broj jedan je poštovanje Povelje UN i rezolucije UN, što znači da podržavamo teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine i duboko smo zahvalni Ukrajini što je isto učinila s nama. Druga važna stvar tiče se humanitarne pomoći. Kada govorimo o tome, radi se o finansijskoj, medicinskoj našoj podršci i u energetskom sektoru. I nisam baš zadovoljan svim što smo do sada isporučili jer postoji jedna stvar koju smo obećali, a nismo je do sada ispunili i to ćemo uskoro ispraviti.
Ono što je rešeno, kako je rekao Vučić, jeste rekonstrukcija jednog ukrajinskog grada, i to je treća stvar.
Kao četvrtu tačku koja je za Srbiju bitna, Vučić je naveo podršku Ukrajini ka Evropskoj uniji. Vučić je istakao da će Srbija uvek biti velika podrška Ukrajini i svima ostalima.
TAČKA PET
Kada je reč o tački pet, kako je naveo Vučić, ona se tiče povezanosti. Vučić je preneo da je s predsednikom Volodimirom Zelenskim razgovarao o koridorima do Jermenije, Azerbejdžana i Turske:
- Mislim da bi to bilo veoma važno jer sam mnogo naučio noćas vozeći se ukrajinskim železnicama o tome kako možemo napredovati i kako možemo bolje povezati sve naše zemlje. To zahteva mnogo investicija iz Srbije, Rumunije, Moldavije, Ukrajine, ali verujem da možemo računati na to u budućnosti.
REAKCIJE
Stefan Krkobabić, šef poslaničke grupe PUPS
Foto: Nemanja Pančić

Predsednik Vučić dobro razume da je njegov zadatak da predstavlja Srbiju u svako vreme i na svakom mestu, dakle i u Parizu i u Briselu i u Moskvi i u Vašingtonu i u Pekingu, pa i u Kijevu. Srbija je u celoj priči oko rata u Ukrajini dostojanstveno distancirana, držeći se svoje vojne neutralnosti i poštovanja principa međunarodnog prava. Predsednik Vučić nije otišao na bezbednosno veoma rizično putovanje u Kijev da bi tamo bio za ili protiv Rusije ili Ukrajine, već da bi drugim evropskim liderima izneo stavove i poglede naše zemlje i da bi branio interese Srbije, pre svega. Danas više nego ikad treba biti kadar stići i uteći i na strašnom mestu postojati, kako je govorio Njegoš. Naša zemlja, shodno tome, ostaje otvorena za konstruktivnu saradnju i dijalog sa svim stranim akterima na putu ka postizanju mira i stabilnosti na kontinentalnom nivou
Darko Obradović, Centar za stratešku analizu
Foto: Republika

Predsednik Vučić demonstrira državničku hrabrost i nepokolebljivost da postupa isključivo u srpskim interesima. Prisustvujemo uspostavljanju nove srpske državnosti, gde nema mesta za tradicionalne patronske međunarodne odnose, već Srbija skida okove i lance sa svojih ruku i nogu, čime se potvrđuje Vučićeva politika strateške autonomije evropskog tipa. Odlazak u Kijev je svedočanstvo da Srbija deli slobodarske vrednosti, a sam predsednik Vučić se izložio opasnosti putovanjem vozom. U današnjoj međunarodnoj areni, među najvažnijim osobinama su doslednost, istrajnost i spremnost na borbu za svoju državu, a to Vučić pokazuje u prethodnih 10 dana
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)