Vučić danas sa kongresmenima iz američkih država Ohajo i Nju Džersi
Sastanak će se održati u 10.30 časova.
Foto: Printscreen/Pink
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se danas sa kongresmenima iz Sjedinjenih Američkih Država, predstavnicima država Ohajo i Nju Džersi Majklom Tarnerom i Donaldom Norkrosom.
Sastanak će se održati u 10.30 časova, u zgradi Generalnog sekretarijata predsednika Republike, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Podsećamo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da je razgovarao sa Amerikacima o NIS-u i da će u roku od 48 sati izneti više informacija o tome.
Vučić je istakao da građani ne moraju da brinu jer je ta briga, kako je rekao, na državi.
Ponovio je da je neprijateljsko preuzimanje ruskog udela u NIS-u poslednja opcija za našu zemlju.
- Amerikanci žele da vide sve detalje ugovora, a to nije moguće posle pet dana. Nama je licenca potrebna koliko juče, jer ako je ne dobijemo, rafinerija staje. Građani ni to neće osetiti, jer smo obezbedili rezerve. Ali osetiće država - rekao je Vučić novinarima tokom obilaska sajma Vinske vizije Otvorenog Balkana.
Vučić je rekao da mnogi u svetu žele da Srbija izvrši neprijateljsko pruzimanje NIS-a.
- Mi kao manjinski vlasnik uvek imamo pravo preče kupivne, ali je ovde problem što se ne radi o dobrovljnoj prodaji. Nama govore o pravu preče kupovine oni koji su izvršili pravo preče prodaje. To je bilo 100 odsto u srpskim rukama. Onda su prodali 56,15 odsto Rusima, a onda su prodali i malim akcionarima još 14 procenata ne bi li se nekome dodvorili pred neke izbore. I vi dolazite kod mene i jasno vam je krivo zato što ne mogu da kupim od nekoga ko ne želi da prodaje, ko nije želeo da prodaje i ko je pod sankcijama - rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je istakao da se bori da zemlji obezbedi naftu, iako ništa nije njegova krivica.
- Šta treba da kažem Rusima? Super, ne možete da prodate Arapima ili Mađarima ili ne možete da prodate Britiš Petroleumu ili bilo kome. Šta treba da im kažem, ne možete. A nama se žuri da prodaju. Ili treba da im kažem, hoćemo neprijateljsko preuzimanje. Pa ja to ne želim. Ja znam da mnogi u svetu hoće da Srbija izvrši neprijateljsko preuzimanje. Ja ne želim da Srbija izvrši neprijateljsko preuzimanje. To je poslednja, poslednja, poslednja opcija - kazao je Vučić.
On je istakao da prethodna vlast to nije znala da čuva i da su prodali NIS jer su ima bile potrebne pare pred izbore.
- Da varaju narod kako će narod bolje da živi i još da dele besplatne akcije ljudima koji nikakve veze sa tim nemaju. Sve predizborni marketinški trikovi. Pustite ozbiljne ljude da nešto urade za ovu zemlju. U ovoj zemlji, kao što se u privatne ruke vratio Imlek u Srbiju, u srpske ruke, kao što će se vratiti neki deo konditorske industrije, neki deo druge poljoprivredno prerađivačke industrije - rekao je Vučić.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (5)
Milan Š
23.11.2025 06:42
Verujem da će predlog Vučića Amerikancima oko rešavanja pitanja NIS-u biti prihvatljiv i da će to rešenje biti dobro za Srbiju i njene građane.
Mila Š
23.11.2025 06:47
Ukoliko Rusi ne budu dogovorili prodaju svog dela NIS-a trećim licima, onda će Srbija dati svoju ponudu.
Rajko Ć
23.11.2025 06:56
Naravno da bi najbolja opcija za Srbiju bila kada bi Rusi pristali da svoj deo NIS-a proda upravo Srbiji.
Ana Josipović
23.11.2025 07:22
Moramo rešiti sve ovo oko NISa. Vučić daje sve od sebe.