STRUČNJACI IZNELI JAKO UPOZORENJE: Vodite računa sa probioticima, prekomerna upotreba šteti MOZGU i toksična je!

Autor:

Vesti

27.02.2023

17:31

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Novi dokazi, međutim, pokazuju da previše probiotika može prouzrokovati prilično neprijatne simptome.

STRUČNJACI IZNELI JAKO UPOZORENJE: Vodite računa sa probioticima, prekomerna upotreba šteti MOZGU i toksična je!

Foto: Pixabay

Stručnjaci upozoravaju kako probiotici nisu lek za sve i da ih treba koristiti prema uputstvima lekara. Godinama već spominju se prednosti probiotika. Od toga da drže bakterije u crevima u ravnoteži, do toga da pomažu u održavanju dobrog zdravlja sistema za varenje. 

Novi dokazi, međutim, pokazuju da previše probiotika može prouzrokovati prilično neprijatne simptome. Upotreba probiotika može rezultirati značajnim nakupljanjem bakterija u tankom crevu, što može dovesti do dezorijentisanosti, nadutosti, bolova u želucu, prenosi Alo.

- Istraživači su otkrili velike kolonije bakterija koje se razmnožavaju u tankom crijevu pacijenata, ali i visok nivo D-mlečne kiseline proizvedene fermentacijom šećera bakterije laktobacilusa iz njihove hrane - rekao je direktor neurogastroenterologije na Medicinskom fakultetu u Džordžiji Satiš Rao. 

Doktor napominje da bi takođe bilo dobro koristiti namirnice koje deluju kao probiotici - crnu čokoladu, jogurt, kiseli kupus i naročito kefir.

Predsednik turskog Udruženja za probiotike i prebiotike Tarkan Karakan je u razgovoru za Anadoliju rekao kako su probiotici živi mikroorganizmi koji primenjeni u adekvatnoj količini imaju povoljne učinke na zdravlje čoveka.

Pojasnio je da su probiotici zapravo korisne bakterije koje pomažu u uspostavljanju ravnoteže crevne mikroflore. Dodao je kako zdrava ishrana poboljšava crevnu mikrofloru, ali i da nije ispravno da ljudi probiotike koriste bez konsultacije sa stručnjakom.

Ukazao je i na povezanost niza bolesti, alergije na hranu, depresije, napada panike, autizma, Parkinsonove i Alchajmerove bolesti s oboljenjima creva, prenosi Alo.

- Bakterije u probavnom sistemu se sastoje od korisnih i štetnih bakterija. Kada je zaštićena ova ravnoteža, vi ste zdravi. Ali, šta narušava tu ravnotežu? Prvenstveno antibiotici. Mogu trajno uništiti korisne bakterije u crevima. Zbog toga treba izbegavati antibiotike koliko je to moguće - rekao je Karakan.

Pojasnio je kako antibiotici koji se često koriste kod bolesti creva i dugo nakon konzumacije imaju uticaj na organizam.

Podsetio je na česta upozorenja prilikom korišćenja antibiotika, naročito kod dece.

- Probiotici nisu lek za sve. Nekoliko je situacija kada ih treba koristiti. Treba koristiti one koji imaju naučna uporišta. Pogrešno je mišljenje da su "dobri za sve" -  rekao je Karakan koji je dodao kako će i u budućnosti biti akutelne terapije poboljšanja crevne mirkoflore te ponovio važnost probiotika.

Pojasnio je kako naučnici istražuju crevne bolesti, autizam i tome slično, ali i vezu između crevnih bolesti i konzumacije antibiotika.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

 

 

Komentari (0)

Loading