STIGLO JOŠ ŠEST TUŽILACA: Pojačanje borbe protiv korupcije u Beogradu

Autor:

Vesti

01.03.2022

11:03

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Posebno odeljenje za borbu protiv korupcije (POSK) Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu, nakon četiri godine rada dobilo je pojačanje od još šest tužilaca.

STIGLO JOŠ ŠEST TUŽILACA: Pojačanje borbe protiv korupcije u Beogradu

Foto: Tanjug/S.Radovanović

Oni će preuzeti postojeće i nove slučajeve koruptivnog delovanja, poput raznih oblika zloupotreba položaja i službene dužnosti, mahinacija sa javnim nabavkama, primanjem i davanjem mita i drugim.

Ovi specijalizovani tužioci za obračun sa korupcijom u Posebno odeljenje upućeni su odlukom Republičkoj javnog tužioca Zagorke Dolovac, zarad povećanja efikasnosti i procesuiranja velikog broja sumnjivih koruptivnih delatnosti, koje građani svakodnevno prijavljuju nadležnim organima.

Viši javni tužilac u Beogradu Nenad Stefanović tim povodom za Tanjug najavljuje da će se povećanjem od 30 odsto tužilačkih kapaciteta u antikoruptivnom odeljenju, ojačati i sveukupna borba protiv korupcije na teritoriji ovog najvećeg tužilaštva u Srbiji, i po broju procesurian predmeta i po broju zaposlenih.

Biće, kako kaže, procesuiran daleko veći broj predmeta, posebno onih složenih, koji zahtevaju veliki broj preistražnih i istražnih radnji pre optuženja.

Prvi zamenik Višeg javnog tužioca u Beogradu za borbu protiv korupcije Brankica Marić u izjavi za Tanjug ukazuje da se trenutno preduzima veliki broj predistražnih radnji zbog sumnje na korupciju, a neke od njih početkom godine su rezultirale pokretanjem istraga, o čemu je javnost bila obaveštena.

"Takođe detektovali smo i neke složenije kriminalne aktivnosti podovom kojih ćemo nastaviti rad formiranjem ''udarnih grupa'', koje su se u proteklom periodu pokazale kao efikasno sredstvo za procesuiranje počinilaca krivičnih dela", napomenula je Marićeva.

Republika

Foto: Tanjug/S.Radovanović

Brankica Marić

 


S obzirom da veliki broj prijava korupcije potiče od građana, Marić ističe da tužilaštvo ima i želju i interes da poveća poverenje građana u svoj rad.

"Zato ćemo nastojati da blagovremeno u skladu sa našim zakonskim mogućnostima obaveštavamo javnost o ishodima krivičnih prijava i postupcima i merama koje sprovodimo na suzbijanju koruptivnih krivičnih dela", navela je Marić i pozvala građane da nastave sa podnošenjem krivičnih prijava i dostave sve podatke i dokaze koje poseduju i, ako mogu ukažu na izvore tih podataka i dokaza.

Prvi zamenik Višeg javnog tužioca u Beogradu za borbu protiv korupcije ističe da je povećanje broja zamenika tuzilaca koji će raditi na koruptivnim predmetima upravo neophodno radi poboljšanja efikasnosti na suzbijanju korupcije, kao i brza i adekvatna reakcija na prijave koje pretežno potiču od građana i od policije.

Smatra da je evidentno da je veći broj osoba procesuiran za radnje koje zahtevaju brzu i adekvatnu represivnu reakciju, a u prilog tome ukazuje na podatke o broju pokrenutih istraga i okončanih postupaka.
Republika

Foto: Tanjug/S.Radovanović

Više javno tužilaštvo u Beogradu

 



U proteklom periodu, Posebno odeljenje za borbu protiv korupcije beogradskog Višeg javnog tužilaštva je donelo 399 naredbi o sprovođenju istrage, dok su kroz tzv. skraćeni postupak preduzete 382 dokazne radnje.

Samo za krivična dela iz oblasti korupcije tužilaštvo je pokrenulo 96 finansijskih istraga, podnelo je ukupno 674 optužnih akata (optužnih predloga i optužnica) na osnovu kojih je do sada izrečeno 384 osuđujućih presuda.

"O brzini i efikasnosti i kvalitetu rada svedoči podatak da je u proteklom periodu sa okrivljenim licima zaključeno 334 sporazuma o priznanju krivičnog dela", navela je prvi zamenik VJT u Beogradu za borbu protiv korupcije.

Posebno je istakla da su svi ovi postupci praćeni i adekvatnim merama za obeštećenje budžetskih sredstava i ošećenih građana.

"Takođe oduzimali smo i protivpravnu imovinske korist, i preduzimali mere za zaplenu nezakonito stečene imovine i prihoda", napomenula je Marićeva.

Kaže da je tužilaštvo zadovoljno dosadašnjim rezultatima, ali i da je svesno da oni mogu biti mnogo bolji.

U tom cilju je i povećan broj specijalizovanih tužilaca za borbu protiv korupcije, a u narednom periodu radiće se i na poboljšanju tehničkih kapaciteta, kako bi se omogućio neposredan pristup tužilaštva bazama podataka drugih organa i institucija koji treba da u velikoj meri poboljšaju efikasnost u suzbijanju korupcije.

"S obzirom na sve ovo što se preduzima očekujem da u narednom periodu rezultati u vezi sa procesuiranjem krivičnih dela i učiniocima statistički to i pokažu", naglasila je Marićeva.

Od početka ove godine POSK je pokrenuo nekoliko velikih istraga zbog koruptivnih delatnosti u vezi sa angažovanjem privatne firme Vojkana Krstića za odnošenje otpada i smeća u koje su umeshani i službenici tri beogradske opštine, zatim protiv direktora i zaposlenih u Domu zdravlja u Kovačici koji su za novac izdavali falsifikovane potvrde o vakcinaciji, bivše računovođe u Petoj beogradskoj gimnaziji koja se sumnjiči da je proneverila novac ove škole i druge...

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading