Epidemiolog Petrović iznosi crne prognoze: Korona više nije samo kapljično oboljenje, sve postaje mnogo gore

Autor: Espreso, Republika

Vesti

18.11.2020

20:40

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Jedni tvrde da je to isključivo kapljična infekcija, dok drugi ipak smatraju da najmanje čestice virusa, odnosno aerosol, može da ostane u vazduhu duže vremena i da tako dolazi do prenošenja zaraze.

RepublikaFoto: printscreen/RTS
Radmilo Petrović

Da je potrebno širiti svest o prenosu virusa i više pričati o tome da se on prenosi vazduhom, kaže epidemiolog dr Radmilo Petrović.

- Naši lekari insistiraju na kapljičnom prenosu, ali to nije jedini način da se zarazimo. Virus se širi vazduhom i to su mnoge studije pokazale. Kada je u prostoriji zaražena osoba, vazduh je infektivan i pun virusa koji lebdi. On se sasuši i na kraju završava na okolnim predmetima. Zbog toga se i preporučuje to dezinfikovanje i provetravanje prostorija, što i jeste najbitnije. Ono što smatram da je potrebno da se promeni, jeste da se više priča o tome u javnosti, kako bi ljudi bili svesni - govori dr Petrović.

 

Na pitanje kako je moguće da se u istoj prostoriji ili domu jedna osoba zarazi, a druga ne, ako je čak i vazduh visoko infektivan, kaže da postoje osobe koje su jednostavno imune.

- Bilo je mnogo takvih slučajeva i u svim drugim epidemijama, kao što je epidemija variola vere. Jedan ukućanin bude zaražen, a drugi ne. Takođe, neko boravi ceo dan sa zaraženom osobom i nije mu ništa, dok drugi samo prođe pored nje i pokupi virus. Zašto je tako? To zapravo zavisi direktno od našeg imunieta, a mnogo manje od svega ostalog - kaže epidemiolog.

 

Ono što je sigurno i oko čega se lekari i naučnici slažu, jeste da su zatvorene i neprovetrene prostorije najrizičnije. To se dešava zbog toga što zaražena osoba izdiše aerosol, odnosno sitne čestice. One se zadržavaju u prostorima koje se ne provetravaju i gde je ventilacija slaba, nakon čega postaju sve gušće i zaraznije. Ove čestice mogu da ostanu u vazduhu više minuta ili sati, u zavisnosti od prostora.

- Neki stručnjaci, međutim, kažu da još uvek nije jasno je li ta količina virusa koja je pronađena u aerosolu dovoljna da se osoba zarazi. Kolika je količina aerosola potrebna za infekciju nije poznato, ali svakako, što je veća količina "veća je i verovatnoća zaraze - tvrde genetičari i stručnjaci za viruse sa Harvarda.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading