BLOKADA PUTEVA SVE DOK EVROPSKA UNIJA NE ODGOVORI! Srpski i balkanski prevoznici neće da mrdnu sa granica
Svi vozači prekoračuju propisani broj dana i tokom kontrola unutar same Unije i brojanja dana u pasošima, tretirani su kao kriminalci i migranti.
Foto: FOTO TANJUG/ SAŠKA DROBNJAK/ bs
Prevoznik Dušan Anđelić rekao je danas na Batrovcima da će teretni saobraćaj na graničnim prelazima ostati blokiran u narednih sedam dana odnosno do odgovora evropskih institucija na pismo prevoznika sa zahtevima.
- Okupili smo se da izrazimo nezadovoljstvo prema restriktivnom pravilu Šengen zone odnosno Evropske unije koje je od 1995. godine i nije još promenjeno - rekao je Anđelić za Tanjug.
Anđelić je dodao i da se restriktivno pravilo odnosi na popularno "90/180" odnosno dužinu boravka dozvoljenu u Evropskoj uniji.
- Građani treće zemlje u bilo kom periodu od 180 dana imaju maksimalan boravak od 90 dana. To je pogubno za naše vozače jer ne mogu da ostvare nikakvu zaradu - rekao je Anđelić.
On je objasnio i da svi vozači prekoračuju taj broj dana i da su tokom kontrola unutar same Unije i brojanja dana u pasošima, vozači tretirani kao kriminalci i migranti.
- Deportuju se i imaju zabrane do dve godine ulaska u Evropsku uniju, pa ne možete ni na godišnji odmor. To nije problem samo srpskog transporta već i srpske privrede - kazao je Anđelić.
Foto: FOTO TANJUG/ SAŠKA DROBNJAK/ bs

Prema njegovim rečima, na protestno pismo koje su uputili evropskim institucijama odgovor očekuju u narednih sedam dana.
- Uz pomoć naših partnera iz EU i srpske privrede mi se nadamo da može doći do pomaka u smislu da se dođe do najpre prelaznog rešenja koje bi izuzelo vozače iz ovog pravila, a onda i do potpunog rešenja - objasnio je sagovornik Tanjuga.
Anđelić je zaključio da prevoznici na 21 prelazu ostaju dok se njihovi uslovi ne ispune, a oni se nadaju da neće biti prinuđeni da ostaju duže od sedam dana kada očekuju odgovor prevashodno Brisela.
Blokade i na granicama BiH i Hrvatske.
U jednom trenutku u mestu Čatrnja na deonici auto-puta Banja Luka-Bosanska Gradiška blokiran je i saobraćaj, a zaustavna traka je ostavljena za prolaz automobila.
Ulazak je dozvoljen samo kamionima koji prevoze lekove, stoku i za potrebe Oružanih snaga BiH.
Više stotina prevoznika je blokiralo transport roba na graničnom prelazu Bosanska Gradiška, a na svim graničnim prelazima u BiH se očekuje njih oko 5.000, prenosi Avaz.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)