TEŽAK UDARAC ZA PUTINA: Verni saveznik mu okrenuo leđa, Rusija sada u velikom problemu

Autor:

Svet

16.03.2024

12:59

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Taj potez se tumači kao udar na Moskvu, koja zavisi od njenog izvoza nafte i energetske industrije uopšte.

TEŽAK UDARAC ZA PUTINA: Verni saveznik mu okrenuo leđa, Rusija sada u velikom problemu

Foto: Tanjug/AP

Indija je pre rata u Ukrajini retko kupovala rusku naftu, ali nakon što je Moskva ostala bez evropskih kupaca zbog zapadnih sankcija, Kremlj je pojačao trgovinu sa Kinom, Indijom i Turskom, nudeći im ogromne popuste. Indija na čelu sa premijerom, Narendrom Modijem, bila je glavni kupac ove vrste ruske nafte.

Potpredsednik ruske vlade, Aleksandar Novak, izjavio je u decembru da je Indija postala glavni kupac ruske nafte, a izvoz u tu zemlju je povećan za oko 40 odsto. Privatne indijske rafinerije borile su se sa nezavisnim kompanijama u Kini prošlog proleća zbog prezasićenosti ESPO sirovom naftom, što je stalno povećavalo njenu cenu.

Međutim, ruski dnevnik "Komersant" objavio je u petak da Indija, najveći kupac morskih pošiljki ruske nafte, odbija da kupi rusku naftu najvišeg kvaliteta ESPO, koja ima nizak sadržaj sumpora, manje od 0,6 odsto, već oko dva meseca. Uvoz je zaustavljen u januaru i februaru, rekao je "Komersant", pozivajući se na podatke sa platforme za prikupljanje i analizu podataka o globalnoj trgovini Kpler.

Foto: Tanjug/AP

Narendra Modi

Ukupno je uvoz ruske nafte u Indiju pao za 420.000 barela nafte dnevno, na ukupno 1,2 miliona barela dnevno.

Taj potez se tumači kao udar na Moskvu, koja zavisi od njenog izvoza nafte i energetske industrije uopšte, jer oni čine oko 30 odsto budžetskih prihoda zemlje i finansiraju rat u Ukrajini.

Rusija je treći najveći proizvođač nafte na svetu, sa više od 12 odsto svetske proizvodnje sirove nafte. Energetska industrija se smatra ključnim spasom za ekonomiju Rusije, prenosi "Jutarnji list".

Foto: Tanjug/AP, Shutterstock

 

Kada je američki predsednik, Džo Bajden, najavio zabranu uvoza ruske nafte u martu 2022. godine, nekoliko nedelja nakon početka ruske invazije, rekao je da će taj potez biti usmeren na "glavnu arteriju" ruske ekonomije.

Grupa G7, Evropska unija i Australija su potom nametnule gornju granicu cene ruske nafte koja se transportuje morem, odlučivši da se može prodati trećim zemljama koristeći tankere G7 i EU, njihove osiguravajuće kompanije i kreditne institucije, samo ako se nafta proda ispod cene od 60 dolara po barelu.

Indija je takođe smanjila uvoz nafte Sokol, još jedne premijum klase ruske nafte, delom zbog poteškoća sa plaćanjem. Kao razlog za to "Komersant" navodi nesuglasice oko plaćanja nafte i zabrinutost indijskih kupaca nakon pooštravanja gornje granice cene nafte u Rusiji.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading