RAFALI U KOMŠILUKU: Hrvatska od 1. januara sprovodi NOVU ODLUKU u delo

Svet

27.12.2025

11:39

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Prvi su isporučeni 2023. godine, a poslednji, dvanaesti, stigao je u aprilu ove godine

RAFALI U KOMŠILUKU: Hrvatska od 1. januara sprovodi NOVU ODLUKU u delo

Foto: Tanjug AP Sergei Grits

Od 1. januara Hrvatska će preuzeti kontrolu i zaštitu sopstvenog vazdušnog prostora sa višenamenskim borbenim avionima Rafal kao deo integrisanog sistema protivvazdušne i raketne odbrane NATO-a (NATINAMDS), saopštilo je danas hrvatsko Ministarstvo odbrane.

- Intenzivnom obukom osoblja u procesu uvođenja višenamenskog borbenog aviona Rafal u operativnu upotrebu, postignut je nivo spremnosti za sprovođenje zadatka zaštite vazdušnog prostora u mirnodopskom vremenu u okviru NATINAMDS - navodi se u saopštenju.

Hrvatska je 2021. godine kupila 12 polovnih Rafal F3R za 1,13 milijardi evra, prenosi Hina.

Prvi su isporučeni 2023. godine, a poslednji, dvanaesti, stigao je u aprilu ove godine.

Tokom prelaznog perioda obuke hrvatskih pilota, zadatak nadzora i zaštite hrvatskog vazdušnog prostora privremeno je obavljan iz vazduhoplovnih baza u susednim državama članicama NATO-a, u Italiji i Mađarskoj.

Nadzor su vršili italijanski avioni Eurofighter Typhoon i mađarski avioni Gripen na osnovu tehničkih sporazuma potpisanih između ministarstava odbrane, navodi Hina.

Kad smo kod Hrvatske, od danas ponovno počinju takozvani dani pirotehnike, tokom kojih je pucanje dopušteno i danju i noću, a iz udruženja "Prijatelji životinja" upozoravaju da ovako blag zakon jedino donosi legalizovanje terora nad građanima, decom, bolesnima, osobama sa PTSP-om i životinjama.

Iz udruženja "Prijatelji životinja" godinama upozoravaju na nelogičnost zakona, pošto je apsurd tim veći što bi se ispaljivanje pirotehnike u bilo koje drugo doba godine smatralo prekršajem, ali ne i u danima pred Novu godinu, prenosi Index.

Koordinatorka projekata Snježana Klopotan Kačavenda ističe da su i ovog decembra zabeležene teške povrede dece, uključujući i amputacije prstiju.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading