MOTO GP IMA NOVOG ŠAMPIONA: Frančesko Banjaja je prvak sveta!

06.11.2022

14:42

Italijan osvojio titulu.

Italijanski motociklista Frančesko Banjaja novi je šampion sveta u Moto GP kategoriji.

Vozač Dukatija je u poslednju trku sezone, u Valensiji, ušao sa 23 boda više od prošlogodišnjeg prvaka planete Fabija Kvartarara, pa mu je za titulu bilo dovoljno da završi među prvih 14 ili samo da Francuz ne ostvari pobedu.

Na kraju, Banjaja je trku u Valensiji završio na devetoj poziciji, dok je Kvartararo četvrti prošao kroz cilj.

Na taj način je Frančesko Banjaja postao prvi Italijan koji je osvojio titulu još od 2009. godine i Valentina Rosija. "Doktor" je tada osvojio devetu titulu u karijeri, a sedmu u "kraljevskoj kategoriji".

Banjaja je ove sezone postao šampion koji je nadoknadio najveći bodovni zaostatak, pošto je tačno na polovini sezone imao 91 poen manje od Kvartarara.

Inače, na trci u Valensiji je pobedio Aleks Rins koji je poveo u prvoj krivini i do kraja je dominirao.

Drugo mesto pripalo je Bredu Binderu, a na podijum se popeo još Horhe Martin.

Kao što smo već pomenuli, Kvartararo je bio četvrti, ispred Migela Oliveire, Đoana Mira, Luke Marinija i Enee Bastijaninija koji su trku završili ispred novog šampiona.

Franko Morbideli je bio deseti u Valensiji, a bodove su osvojili još Marko Bezeki, Raul Fernandez, Remi Gardner, Takaaki Nakagami i Fabio Di Đanantonio.

Na kraju, Banjaja je titulu osvojio sa 265 bodova, Kvartararo je imao 248, a treći je bio Bastijanini sa 219.