SRBIJO, BUDI PONOSNA: O njima će se tek čuti, a već su obradovali NACIJU!

14.02.2022

18:22

Juniorska Balkanijada održana je u subotu 12. februara u Atletskoj dvorani u Beogradu, Srbija je osvojila šest medalja, jednu zlatnu, jednu srebrnu i četiri bronzane, a oborena su i tri državna rekorda.

Najuspešnija disciplina za Srbiju na ovom šampionatu bio je skok uvis za devojke gde je Angelina Topić osvojila zlatnu medalju, Zorana Rokavec bronzanu, a obe su skočile lične rekorde u dvorani. Angelina je bez ikakvih problema preskakala sve visine do 186 centimetara koju je savladala iz drugog pokušaja i bila je jedina visašica koja je to uspela. Drugoplasirana Ukrajinka Marina Kovtunova se zaustavila na 183 centimetara, istoj visini kao i Zorana, ali je ona tu visinu preskočila iz trećeg pokušaja dok je Ukrajinka iz prvog preskočila tu visinu, pa je tako srpska atletičarka osvojila bronzu uz novi lični rekord.

Prvu medalju Srbiju je donela Dunja Sikima u trci na 800 metara. Ona je u fotofiniš trci za jednu stotinku bila brža od Turkinje Sudenaz Kazanči i time je osvojila srebrnu medalju sa rezultatom 2:12.00. Zlato je pripalo Slovenki Veroniki Sadek koja je kroz cilj prošla za 2:09.10.

Iako je Dunja osvojila srebro takmičenje je pored zlata Topićeve obeležio i Strahinja Radaković koji je istrčao novi rekord Srbije na 60 metara sa preponama za juniore. On je kroz cilj prošao za odličnih 7,89 sekundi što mu je obezbedilo bronzanu medalju. U izuzetno zanimljivoj trci do zlata je došao Grk Kristos Panagiotis Roumcios sa 7,82 dok je drugi bio Austrijanac Enco Dizel sa 7,83 sekunde. Drugi naš preponaš Bogdan Vidojković je nažalost imao neispravan start zbog čega je diskvalifikovan.

Još jednu bronzu Srbiji je doneo Maksim Puškar na 3000 metara. On je trku završio za 8:21.23, a ispred njega su bili samo Ateka Demisie iz Izraela sa 8:29.48 i Taner Tumčtan iz Turske sa 8:24.93. Pored Maksima trčao je još i Nikola Mijailović koji je trku završio za 8:52.22 što mu je donelo sedmo mesto.

Takmičenje je zatvoreno štafetom 4×400 metara gde se Srbija okitila još jednom bronzanom medaljom, ali i sa dva U20 rekorda Srbije.

Muška štafeta u sastavu Nikola Kostić, Mihajlo Katanić, Luka Vučković i Balša Milić zauzela je treće mesto itrčavši trku za 3:18.62. Trka je bila veoma zanimljiva i borba za drugo mesto rešavala se do poslednjih metara. Na kraju bolji od naših momaka bili su predstavnici Hrvatske koji su kroz cilj prošli za 3:18.56 dok je zlatnu medalju osvojila štafeta Rumunije sa rezultatom 3:16.54.

U ženskoj štafeti trčale su Lena Maletić, Dunja Sikima, Anja Pavlović i Anastasija Miča. One su zauzele peto mesto sa rezultatom 3:56.47, ali isto kao i muškarci i ovo je nacionalni rekord.

Četvrto mesto osvojila je Teodora Boberić u troskoku. Ona je najbolji skok zabeležila u poslednjoj seriji 12,70 metara, ali joj je skok iz druge serije garantovao tu poziciju od 13,67 metara. Pored ova dva imala je još jedan ispravan od 12,52 metra. Zlatnu medalju osvojila je Ukrajinka Alona Čas sa 13,07 metara, Grkinja Sotiria Rapti je bila druga sa 12,01 dok je bronzanu medalju osvojila Iuliana Davija iz Moldavije sa 12,76.

Takođe istu poziciju zauzela je i Anđela Obradović u bacanju kugle. Ona je u poslednje dve serija bacila najdalje i prvo sa hicem od 13,13 a zatim i od 13,19 metara osvojila četvrto mesto. Ubedljiva pobednica bila je Turkinja Pinar Akjol koja je bacila čak 16,57 metara dok su sve ostale takmičarke bacale ispod 14 metara.

Četvrta je bila i Mejra Mehmetović na 3000 metara sa rezultatom 10:07.39 dok je Natalija Grujić kao sedma prošla kroz cilj za 10:50.21.

U skoku motkom Srbija je imala dve predstavnice u ženskoj konkurenciji. Dunja Sedlaček i Olivera Kanazir su savladale visinu od 3,20 metara, ali narednu od 3,40 ovog puta nisu uspela. Uspešnija je bila Dunja koja je iz prvog pokušaja preskočila i početnih tri metra i narednih tri dvadeset dok je Olivera imala malih problema na prvoj visini koju je savladala iz trećeg pokušaja da bi narednu preskočila iz prvog. Na kraju Sedlačekova je zauzela 4. mesto dok je Kanazirinova bila 5.

Još jedno peto mesto osvojila je Saima Murić u trci na 1500 metara. Ona je kroz cilj prošla za 4:33.60 dok su se medalje osvajale sa 4:24.77 te sa 4:27.13 i 4:28.55.

Mihajlo Memedović u skoku u dalj je osvojio peto mesto, a do bronze mu je nedostajalo 10 centimetara. Najbolji skok je zabeležio u prvoj seriji kada je skočio 7,30 metara. Veoma uzbudljiva je bila bora za medalje gde je zlato osvojio Grk Nikolas Stamatonikolos sa preskočenih 7,44 metara, drugi je bio Bugarin Božidar Sarabojkov sa 7,42 dok je treće mesto osvojio Austrijanac Oluvatosin Ajodeji sa 7,40. Drugi srpski predstavnik je bio Marko Brajović koji je sa 7,03 metara zauzeo osmo mesto.

U trci na 400 metara Nikola Kostić je kroz cilj prošao kao drugi u svojoj grupi za 49,48 sekundi što mu je donelo ukupno šesto mesto. Najbolji je bio Turčin Ismail Neziri sa trkom od 47,87 sekundi. Luka Vučković, drugo predstavnik Srbije u ovoj disciplini nije startovao.

U trci na 60 metara kod devojaka Vanja Drča nije imala sreće da uđe u finale, za to joj je nedostajalo svega jedna stotinka. Kvalifikacije je završila za 7,76 sekundi, a 7,75 je bio poslednji rezultat koji je ušao u finale. Druga naša sprinterka Anastasija Miča trku je završila za 7,88 sekunde. U finalu viđena je velika drama gde su hiljaditinke odlučivale o pobednici. Fantastična Grkinja Polniki Emanouildou (2003) i Slovenka Lucija Potnik (2005) trčale su 7,49 sekundi, a detaljnim pregledom foto finiša utvrđeno je da je Grkinja bila brža za pet hiljaditinki. Bronzanu medalju osvojila je Turkinja Simaj Uzčiftči sa 7,51.

Vanja Drča je trčala i 60 metara sa preponama gde je zauzela 11. mesto sa rezultatom 8,72 sekunde, dok Jana Isailović nije imala sreće, zakačila je preponu i trku završila za 9,34. Fantastična je bila 18-godišnja Rumunka Dariana Grigoroi koja je osvojila zlato sa trkom od 8,32 sekunde. Drugo i treće mesto podeljeno je sa razlikom od pet hiljaditinki jer su preponašice Turske i Rumunije trčale 8,51.

Kod muškaraca na 60 metara Filip Stojanovski nije uspeo da ponovi fantastičnu trku sa prvenstva država kada je trčao 6,91 sekundu. U izuzetno izjednačenim trkama Filipovih 7,01 nije bilo dovoljno za finale u koje se ulazilo sa 6,97 i brže. Na kraju je zauzeo 14. mesto. Pobedu u finalu je odneo Slovenac Anej Ćurin Praprotinik (2003. godište) sa fantastičnih 6,78 sekundi. Drugi je bio Izraelac Eden Sela (2004) sa 6,82, a do bronzane medalje došao je Ukrajinac Oleksander Sosnovenko sa 6,86 sekundi.

Visaši Maid i Sanin Preljević  zauzeli su sedmo odnosno osmo mesto. Dok se Maid nije mučio sa visinama i iz prve preskakao sve do 194 centimetara da bi naredna 198 bila previše ovog puta Sanin je imao poteškoća od početka takmičenja pa je tako 180 preskočio iz drugog, 185 iz trećeg, 190 iz drugog da bi ga visina od 194 zaustavila.

U skoku udalj Srbiju je predstavljala Jovana Mićić ali nije imala sreće da konkurenciji od čak 18 daljašica izbori svih šest skokova. Ona je nažalost zauzela 9. mesto nakon treće serije sa preskočenih 5,68 metara, a prvih osam je dobilo šansu za još tri dodatna skoka.

Srbija nije imala predstavnike u disciplinama 800 i 1500 metara kao i u troskoku, skoku motkom i bacanju kugle u muškoj konkurenciji, odnosno na 400 metara u ženskoj.

REZULTATI:

1. Angelina Topić – vis (186cm)
2. Dunja Sikima – 800m (2:12.00)
3. Zorana Rokavec – vis (183cm)
3. Strahinja Radaković – 60m pr (7,89s NR)
3. 4x400m (Nikola Kostić, Mihajlo Katanić, Luka Vučković i Balša Milić) – 3:18.62 NR
4. Teodora Boberić – troskok (12,70m)
4. Anđela Obradović- kugla (13,19m)
4. Mejra Мehmetović – 3000m (10:07.39)
5. Mihajlo Memedović – dalj (7,30m)
5. Olivera Kanazir – motka (3,20m)
5. Saima Murić – 1500m (4:33.60)
5. 4x400m (Lena Maletić, Dunja Sikima, Anja Pavlović, Anastasija Miča) – 3:56.47 NR