TEOVE MAGIJE OČARALE PONOS IZRAELA! Zvezda Meridianbet sve BLIŽA plej-ofu! Preslišan Makabi za ŠESTI trijumf u Evroligi! (VIDEO)

21.12.2023

19:00

Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet pobedili su u dvorani “Aleksandar Nikolić” Makabi rezultatom 92:98 (20:20, 22:31, 23:38, 27:19) u 16. kolu Evrolige.

Do šeste pobede u sezoni izabranici Janisa Sferopulosa došli su na krilima Miloša Teodosića, koji je meč završio sa 27 poena i 14 asistencija, podsetivši na najblistavije partije tokom svoje blistave karijere.

Iako je Makabi bolje otvorio meč i poveo sa dve vezane trojke (6:2), igrači Zvezde Meridianbet su brzo uspostavili rezultatski priključak zahvaljujući sjajnom pleju čije su lopte ponovo “imale oči”, a gotovo svaki šut za tri prolazio kroz mrežicu izraelskog tima.

Već u osmom minute Beograđani su stigli do egala (12:12), s kojim je i završen prvi kvartal, zanimljivo, istim rezultatom kao i u prošlom meču sa Real Madridom (20:20).

MAKABI - CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET 92:98
(20:20, 22:31, 23:28, 27:19)

DVORANA: "Aleksandar Nikolić". Sudije: Sreten Radović, Đordi Alijaga, Alberto Baena.

MAKABI: Klivlend, Veb, Bruan, Boldvin, Menko, Sorkin, Rivero, Koen, Majer, Nibo, Blat, Kolson.

CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET: Lazarević, Teodosić, Hanga, Davidovac, Mitrović, Lazić, Simonović, Tobi, Bolomboj, Nedović, Gedraitis, Dos Santos.

Pojačali su ritam igrači Zvezde Meridianbet u drugoj četvrtini, kada su i stekli osetniju razliku, koja im je omogućila da sa više samopozdanja uđu u nastavak meča. Razigrao se tada Majk Tobi, slovenački reprezentativac je već do odlaska na odmor postigao 12 poena, tri manje od Teodosića, dok su pomoć imali u raspoloženom Džoelu Bolomboju i njegovih 11 koševa u uvodnih 20 minuta.

Miloš Teodosić u prodoru

Do prve dvocifrene prednosti, Zvezda Meridianbet je stigla u 13. minutu (23:34), ali je Makabi serijom 6:0 uspeo da se vrati u igru i na pauzu ode sa podnošljivim zaostatkom (42:51).

Šampion Srbije je meč prelomio u trećoj četvrtini, koju je otvorio serijom 6:0, za nedostižnih 57:42 u korist tima s Malog Kalemegdana. Ovaj deo utakmice protekao je u dominaciji Rokasa Gedraitisa, koji je istu završio sa 16 poena i bio najveći “krivac” što je Zvezda Meridianbet sačuvala ogromno vođstvo pred ulazak u poslednjih deset minuta.

Zapretio je Makabi u poslednjem minutu serijom 5:0, koju je napravio Lorenco Braun s pet vezanih poena, ali,ipak, uspela je Crvena Zvezda Meridianbet do kraja meča da zadrži stečeni capital i upiše šesti trijumf u najelitnijem evropskom klupskom takmičenju.

Majk Tobi i Lorenco Braun

Uz već pomenutog Teodosića, koji će bez sumnje biti najveći konkurent za MVP 16. kola, istakao se Džoel Bolomboj sa 20 poena, što mu je rekord karijere u Evroligi. Značajan utisak ostavili su Majk Tobi i Rokas Gedraitis, slovenački reprezentativac je meč završio sa 12, a Litvanac postigavši četiri koša više.

Kod Makabija, Vejd Boldvin je bio najefikasniji s 22 poena, dva manje dodao je Lorenco Braun, a Džoš Nibo imao 18 koševa, dvocifren je bio i Tamir Blat sa 11 poena.

Sferopulosov tim je sada na skoru 6-10, a Izraelci su pretrpeli sedmi poraz, uz devet trijumfa koliko imaju na kontu.

Crvena zvezda Meridianbet u narednom 17. kolu gostuje Panatinaikosu u Atini, dok Ponos Izraela ide u Kaunas na megdan Žalgirisu.

TOK MEČA

ČETVRTA ČETVRTINA

Kraj utakmice, Crvena zvezda Meridianbet je pobedila Makabi rezultatom 98:92.

40. minut - Lorenco vezuje pet poena i smanjuje na 92:98. Serija 5:0 Makabija, reaguje Sferopulos minutom odmora.

39. minut - Bolomboj pogađa za 87:98.

39. minut - Kolson daje trojku i smanjuje na minut i po pre kraja na 96:87, ponovo je Makabi na jednocifrenom zaostatku. Reaguje Sferopulos tajm-autom.

38. minut - Bolomboooooooooooooj 96:82 za crveno-bele, a kod Makabija Menko precizan 84:96.

37. minut - Nibo oba puta precizan sa bacanja 79:91, odgovara trojkom Bolomboj za +15, sada Zvezda Meridianbet vodi 94:79, ali Tamir Blat daje trojku 82:94.

36. minut - Teodosić sa penala postiže svoj 27. poen i povećava na 77:91.

Tajm-aut.

36. minut - Sjajno Gedraitis zaustavlja Niba, lopta za Crvenu zvezdu Meridianbet, jer je centar Makabija izbacio u aut. Gledao se čelendž, ali uzalud, posed je za Beograđane.

35. minut - Alej-ap za Niba, Makabi smanjuje na 77:89.

34. minut - Novi neverovatni poeni za Davidovca posle promašaja Jaga 75:89.

34. minut - Još jednom Vejd Boldvin pogađa uz faul Hange, njegov četvrti prekršaj, 74:87 za Zvezdu Meridianbet. Pogodio je Boldvin i dodatni penal 75:87.

33. minut - Boldvin preko Jaga daje trojku 72:87.

33. minut - Davidovac pored Niba postiže neverovatne poene, uz faul centra Makabija 86:69. Pogodio je Dejan i dodatno bacanje 87:79, najvećih +18 za Zvezdu Meridianbet!

33. minut - Adam Hangaaaaaaaaaaaaa nova trojka za crveno-bele, u pravom trenutku, za vođstvo 84:69.

32. minut - Laki poeni za bivšeg košarkaša Zvezde Meridianbet Lorenca Brauna, pored Teodosića koji nije želeo da ga faulira u kontri, njegov četvrti u nizu za 69:81, prinuđen je Sferopulos da traži tajm-aut.

31. minut - Pogađa Lorenco uz faul 81:67, ali je Braun promašio dodatni penal.

31. minut - Sjajan produženi korak i poentiranje Miloša Teodosića, magija, ali u pravom smislu te reči - 81:65.

Počela je poslednja deonica utakmice u dvorani "Aleksandar Nikolić", domaći Makabi gubi od Crvene zvezde Meridianbet!

TREĆA ČETVRTINA

Kraj trećeg perioda, prvak Srbije vodi 79:65! I ovu četvrtinu je dobila Zvezda Meridianbet rezultatom 28:23.

30. minut - Gedraitis ispravlja promašaj Bolomboja i poentira za 79:65, njegov 16. poen večeras!

30. minut - Sorkin pogađa sa linije za slobodna bacanja oba puta 65:77.

29. minut - Siguran Bolomboj oba puta 60:77, a onda Blat precizan u šutu za tri 63:77.

29. minut - Trojkaaaaaaaa Teodosić je precizan 60:75, pa onda fauliran i Džoel Bolomboj od strane Kolsona.

28. minut - Rivero pogađa oba bacanja 60:72 za Crvenu zvezdu Meridianbet.

28. minut - Ponovo se obrukao Sreten Radović, Nedović je bio u prodoru, lopta je bila u silaznoj putanji, a Hrvat je rekao da nema pogotka. Umesto koša, dao je tehničku grešku srpskom košarkašu.

27. minut - Rivero poentira za Izraelce i smanjuje na 58:72.

Tajm-aut za Makabi.

26. minut - Gedraitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis trojka za Litvanca 53:72, kod Makabija uzvraća Boldvin na isti način 56:72.

25. minut - Iskoristio je Boldvin poklon i pogodio sva tri bacanja 53:66, ali onda Gedraitis precizan uz faul. Pogodio je i dodatno bacanje 53:69.

25. minut - Loša procena Nedovića, faulirao je Boldvina u šutu za tri s polovine Makabija, prekršaj koji je Sreten Radović dosudio posle gledanja čelendža. Povremeni srpski reprezentativac je želeo da prekine napad Izraelaca, sramna odluka hrvatskog arbitra.

24. minut - Oba bacanja koristi Džoš Nibo 50:64, ali evo opet fenomenalnog Teodosića 50:66.

23. minut - Sada pogađa i Mitrović 45:62, ogromnih 17 razlike za Beograđane. Boldvin pogađa trojku 48:62, a onda opet Rokas Gedraitis 48:64.

Majk Tobi "zakucava" loptu u koš Makabija

22. minut - Lorenco Braun prekida seriju Zvezde Meridianbet trojkom 45:57, ali nova trojkaaaa za Gedraitisa 45:60!

21. minut - Teodosić otvara drugo poluvreme trojkom 42:54. Potom i Gidraitis pogađa uz dodatno slobodno bacanje, koje je realizovao 42:57. Zvezda Meridianbet pravi seriju 0:6 na početku trećeg kvartala!

Počelo je drugo poluvreme.

DRUGA ČETVRTINA

Završeno je prvo poluvreme: Makabi - Crvena zvezda Meridianbet 42:51.

20. minut - Boldvin trojkom kažnjava nesporazum u odbrani Zvezde Meridianbet 42:48, a onda Hangaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa sa zvukom sirene 42:51, kakva trojka za kraj prvog poluvremena!!

20. minut - Tehnička za Boldvina, Teodosić je pogodio jedno bacanje 39:48, a onda Mitrović promašio oba zaredom, ostaje nepromenjen rezultat.

19. minut - Tobiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kakvo zakucavanje Majka za 37:47!!! Kod Makabija precizan Boldvin oba puta s penala 39:47.

19. minut - Rivero koristi konfuziju u odbrani Zvezde Meridianbet i smanjuje na 37:45, traži tajm-aut Janis Sferopulos.

18. minut - Teodosić pogađa jedno bacanje, posle tehničke treneru Makabija za 35:45, pa onda Tobi promašuje otvoren šut za tri.

18. minut - Blat pravi tri sekunde u napadu domaćina, pa Kataš dobija tehničku grešku zbog prigovora.

Braun i Branko Lazić vode bespoštednu borbu

17. minut - Opet Tobi pogađa pod košem Izraelaca 35:44, tajm-aut za Odeda Kataša.

17. minut - Mitrović je prvo promašio, drugo bacanje pogodio 42:32, a onda Blat uzvratio trojkom za Makabi koji smanjuje na 35:42.

16. minut - Dominira Majk Tobi pod košem Makabija, novi poeni za slovenačkog reprezentativca 32:41. Nibo je promašio drugo, a prvo bacanje pogodio 33:41.

16. minut - Klivlend trojkom smanjuje na 32:39 u korist Zvezde Meridianbet.

15. minut - Šta radi Milš Teodosić večeras? Neverovatna trojka za pleja Zvezde Meridianbet 37:29, a onda asistencija za Tobija i nova dvocifrena prednost 39:29.

14. minut - Klivlend pogađa oba bacanja 27:34, a onda Nibo zakucava u kontri za 29:34. Tajm-Aut Sferopulosa, posle serije Makabija 6:0.

14. minut - Nibo s "penala" smanjuje zaostatak Makabija na 25:34, precizan je bio oba puta.

13. minut - Tobiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nova trojka za Zvezdinog centra, ogromnih +11 za Sferopulosove izabranike 23:34!

13. minut - Sorkin realizuje jedno od dva bacanja 23:28, a onda i Tobi pogađa trojku 23:31, tajm-aut za Makabi. Maksimalnih osam koševa u korist Zvezde Meridianbet.

Jago dos Santos i Lorenco Braun

12. minut - Ide i Bolomboj za triiiiiii, sada je to šest poena više za Sferopulosov tim 22:28.

12. minut - Nedooooooooooooović trojkaaaa najvećih pet razlike za Zvezdu Meridianbet 25:20, samo kratko jer Sorkin smanjuje 25:22.

11. minut - Simonović "zakucava" na "tač daun" Bolomboja, dodavanje s pola terena i Zvezda Meridianbet vodi 22:20.

Počela je druga deonica!

PRVA ČETVRTINA

10. minut - Bolomboj postiže nove poene za 20:17, ali Lorenco Braun trojkom stavlja tačku na prvu četvrtinu koja je završena nerešenim rezultatom 20:20. Zanimljivo da je i protiv Real Madrida bio isti rezultat na malom odmoru.

10. minut - Tamir Blat daje trojku za 17:15 i vođstvo Makabija, koje kratko traje, jer Teodosić nastavlja da sipa trojke i donosi prednost Zvezdi Meridianbet 17:18.

9. minut - Boldvin pogađa oba bacanja 15:14. Posle promašaja Teodosića za tri, na drugoj strani neprecizan Sorkin, ali se iskupio rampom za Nedovića.

9. minut - Teoooooooooooooooodosiiiić nova trojka za Zvezdu Meridianbet koja vodi 15:12.

8. minut - Sjajna asistencija Teodosića za prvo vođstvo Zvezde Meridianbet 12:10, odmah uzvraća Nibo "zakucavanjem" 12:12.

7. minut - Teooooooooooo! Miloš postiže trojku uz faul Veba, imaće Zvezdin plej i dodatno bacanje 10:9. Siguran sa penala, nerešeno je 10:10!

6. minut - Nibo prekida seriju od dva minuta bez poena, Makabi vodi 8:4, ali uzvraća Bolomboj horogom poentira za 8:6. Evo poena i za Lorenca, povećava tim iz Tel Aviva prednost na 10:6. Ide prvi TV tajm-aut.

4. minut - Nagazio je aut liniju Braun i lopta je u posedu Zvezde Meridianbet, međutim, Teodosić maši trojku, kao i Bonzi Kolson na drugoj strani. Potom i Koen neprecizan u šutu za tri, dosta promašaja na obe strane.

Luka Mitrović

3. minut - Laziiiiiiiiiiiiiić! Ukrao je kapiten Zvezde Meridianbet loptu i poentirao u kontri, dobio je rampu, ali je već ona bila u silaznoj putanji te se koševi važe 6:4 smanjuju crveno-beli.

3. minut - Luka Mitrović pravi svoj drugi faul i omogućuje Nibu da uz poene iz igre i pogodi sa slobodnog bacanja za 6:2 u korist Makabija.

2. minut - Lorenco Braun posle svog bivšeg kluba daje trojku, prvu na meču za preokret i vođstvo nominalnog domaćina 3:2.

1. minut - Bolomboj u ofanzivnom skoku postiže prve poene na utakmici, Zvezda Meridianbet vodi 2:0.

Počeo je meč!

PRE UTAKMICE

19.59 - Igrači Makabija su izašli na parket u majicama na kojima piše "Hvala Beograde", u znak zahvalnosti što im je omogućeno da igraju mečeve u dvorani "Aleksandar Nikolić", zbog ratnog stanja u Izraelu.

košarkaši Zvezde Meridianbet pred meč sa Makabijem

19.55 - Poslednji meč ovih rivala bio je prijateljskog karaktera, pred start sezone na Kipru, i rešen je produžetkom, a pripao je Izraelcima koji su slavili 119:112 (84:84). Inače, Zvezda Meridianbet je dobila poslednja četiri duela sa Makabijem, a poslednji u takmičarsom okršaju 9. februara, kada je šampion Srbije trijumfovao u Tel Avivu (89:86).

19.51 - Utakmica uskoro počinje!

19.34 - Iz bezbednosnih razloga Makabi igra kao domaćin u Beogradu bez prisustva gledalaca, tako da zvezdaši neće moći da pomognu svojim ljubimcima u ovom meču.

19.16 - Podsetimo se šta su treneri današnjih rivala izjavili pred okršaj u nekadašnjem Pioniru.

- Igramo protiv tima u Beogradu, njihovim trenutnom domaćem terenu, imaju pet pobeda i tri poraza. Oni su ekipa najvišeg renoma, bore se za plej-of, ali za nas je ovo veoma bitna utakmica. Posle utakmice sa Realom, želimo da pokažemo reakciju i želim da vidim više igrača kako daju celog sebe za pobedu. To je naš cilj, da se zajedničkim snagama borimo za pobedu - rekao je Janis Sferopulos i dodao:

Janis Sferopulos

- Kada ste u klubu četiri godine, onda odstvarite veze u svim strukturama kluba, postanu deo tvog života. Imam sjajna osećanja prema njima, posebno prema navijačima, koje nikada neću zaboraviti. Ali, sada sam deo Zvezde Meridianbet i daću sve od sebe za pobede - istakao je šef struke crveno-belih.

Slično razmišlja i njegov kolega sa klupe Makabija Oded Kataš:

- Pripreme za drugu utakmicu duplog kola su drugačije, manje taktičke. Moramo se osloniti na stvari koje smo radili pre. Drugi su u ofanzivnim skokovima i količini poseda, tako da će to biti utakmica visokog tempa - zaključio je Kataš.

19.00 - Dobro veče i dobrodošli na lajv blog meča Makabi - Crvena zvezda Meridianbet.

UVOD

Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet u 16. kolu Evrolige "gostuju" u Pioniru ekipi Makabi Tel Aviva.

Posle ubedljivog poraza od Reala u Areni, izabranici Janisa Sferopulosa u meču protiv "Ponosa Izraela" imaju cilj da pobedom zadrže šanse za plasman u plej-in na kraju ligaškog dela takmičenja.

Izraelci su u prethodna dva duela iskoristili prednost "domaćeg" parketa savladavši Baskoniju (89:81) i Efes (95:86), pa bi se novim trijumfom izjednačili treće pozicije, u slučaju da Partizan i Barselona izgube svoje mečeve.

Klub sa Malog Kalemegdana je u međuvremenu ozvaničio rastanak sa Šabazom Nejpirom, koji je napustio Crvenu zvezdu Meridianbet.