DESETKOVANI PARTIZAN POSEKAO “ZELENU ŠUMU”! Sjajni crno-beli UNIŠTILI Žalgiris! Panter IZDOMINIRAO (VIDEO)

14.12.2023

18:00

Košarkaši Partizana pobedili su Žalgiris u Kaunasu rezultatom 85:93 (21:29, 23:29, 28:20, 21:17) u 14. kolu Evrolige.

Iako suočeni sa velikim kadrovskim problemima i brojnim povredama, izabranici Željka Obradovića su pokazali junačko srce i upisali četvrtu uzastopnu pobedu u najelitnijem evropskom klupskom takmičenju.

Crno-beli su fantastično otvorili utakmicu, brzo poveli 0:5 i posle samo šest minuta trojkom kapitena Pantera stigli do dvocifrene prednosti (5:16).

Uzvratio je Žalgiris serijom 7:0 i u potpunosti se vratio u meč, ali je do prvog malog odmora Partizan zadržao vođstvo sa dva broja razlike (19:29).

U drugoj četrtini se razigrao Kevin Panter i već do poluvremena sasuo u koš Žalgirisa 16 poena, što je bilo dovoljno za ubedljivih 40:24 i maksimalnih 16 koševa viška. Uprkos novom naletu domaćina, uspela je Obradovićeva četa da odbije napad Litvanaca i na veliki odmor ode sa ubedljivih 14 poena prednosti – 44:58.

ŽALGIRIS - PARTIZAN 85:93 (21:29, 23:29, 20:18, 21:17)

Žalgirio arena. SUDIJE: Saša Pukl, Emilio Perez, Nik Van de Bruk.

ŽALGIRIS: Evans 33, Hejs 6, Gedraitis 5, Šmic 18, Birutis 3, Holins 3, Samner 2, Butka, Dimša 11, Lavrinovičijus 2, Ulanovas.

PARTIZAN: Vukčević 4, Ledej 13, Drezgić, Koprivica 3, Panter 22, Smailagić 7, Jaramaz, Naneli 14, Anđušić, Doužer 16, Ponitka 2, Kaboklo 12.

Nastavak je doneo znatno bolju igru Litvanaca. Uprkos tome što je Panter trojkom na startu treće deonice odveo Partizan na 19 razlike (44:61), Žalgiris je trojkama anulirao zaostatak i serijom 14:3 u finišu ovog perioda stigao samo na -6 (58:64).

Usledila je sjajna igra Pi Džej Doužera, Zeka Ledeja i Alena Smailagića, koji su odgovorili na isti način – serijom 0:8 i vratili Beograđane na 14 razlike (58:72), pa je Partizan u poslednjih 10 minuta ušao sa prednošću 76:64.

Poslednji kvartal predstavljao je rutinsko odrađivanje posla. Partizan je konstatntno održavao dvocifrenu prednost i stigao do četvrtog uzastopnog trijumfa, a drugog ove sezone na gostovanjima, posle onog u Vilerbanu protiv Asvela.

Partizan je do osme pobede predvodio kapiten Panter sa 22 poena. Čak pet igrača crno-belih bila su dvocifrena, pa je Pi Džej Doužer ubacio 16 koševa, Džejms Naneli dva manje, Ledej se zaustavio na 13, a Bruno Kaboklo je dodao 12 poena.

Kod Žalgirisa Evans je bio najefikasniji sa 33 poena, po čemu je bio i najbolji kada se tiče koševa na meču. Prelaznu ocenu kod Litvanaca zaslužili su još samo Šmits sa 18 i Dimša koji je dao 11 koševa.

TOK MEČA:

DRUGO POLUVREME

ČETVRTA ČETVRTINA

40. minut - Kraj utakmice, Žalgiris-Partizan 85:93

39. minut - Naneeeeeeeeeeliiiiiiiiiiii trojka za Partizan 79:93! Kod domaćih Dimša precizan 81:93.

38. minut - Evans koristi sva tri bacanja, pošto je fauliran u šutu za tri 79:90.

37. minut - Kaboklo rutinski poentira i tera Kazisa Maksvitsa na tajm-aut 76:90.

36. minut - Evans stiže do novih poena 76:88.

36. minut - Kaboklo postiže oba slobodna bacanja 74:88.

36. minut - Nova trojka Šmica, njegova četvrta večeras i sada ima 18 poena 74:86.

36. minut - Doužer pogađa i dobija dodatno bacanje koje koristi 71:86.

35. minut - Poentiraju Litvanci posle tajm-auta, učinio je to Šmits za 71:83.

34. minut - Ne dozvoljava Partizan da se Žalgiris približi, poeni za Nanelija preko Šmitsa 69:83, tajm-aut za Kasivitisa.

33. minut - Koševi i za Ponitku koji povećava 67:81. Evans probija Poljaka i postiže dva bacanja 69:81.

32. minut - Tehnička za klupu Žalgirisa! Panter realizuje jedno bacanje 67:79 i lopta za Beograđane!

31. minut - Poeni za Nanelija 64:78, uzvraća trojkom Evans 67:78.

Počela je poslednja deonica.

TREĆA ČETVRTINA

Kraj treće četvrtine 64:76 vodi Partizan.

30. minut - Lavrinovičijus ispravlja promašenu trojku Šmitsa 64:76.

29. minut - Ledeeeeeeeeej stiže Zek do 13. poena i povećava na 62:76.

29. minut - Zek Ledej je nepogrešiv sa penala 62:74.

28. minut - Hejns je pogodio, posle čelendža koš je priznat 60:72. Sada će i Samner za liniju za bacanja. Precizan je i Samner 62:72.

28. minut - Naneli je asistirao Smailagiću, koji alej-up završava zakucavanjem 58:72. Tajm-aut Kazi Maksivitis. Serija Partizana 8:0.

27. minut - Novi poeni za Partizan, postiže trojku Ledej za 58:70.

27. minut - Ponovo dva penala za Pi Džej Doužera, pogodio je jedno za 58:67.

26. minut - Posle tajm-auta Beograđana, Ledej poentira sa slobodnih bacanja 58:66.

25. minut - Šmits zakucava posle alej-upa i tera Obradovića na tajm-aut, samo je šest razlike za Partizan 58:64.

25. minut - Panter je pogodio za 55:64, a onda opet Evans, ali samo drugi penal je pogodio, prvi je promašio 56:64.

24. minut - Nova trojka za Žalgiris 55:62, samo je sedam razlike.

24. minut - Prekida Smailagić ovu seriju domaćina, jednim pogođenim slobodnim bacanjem 52:62.

23. minut - Nova trojka za Dimšu 52:61, Žalgiris je spustio minus na jednocifren posle dugo vremena.

23. minut - A, onda i trojka Dimše 49:61. Serija domaćih 5:0.

22. minut - Evans smanjuje na 46:61.

21. minut - Tehnička za Makisvitisa, a Panter pogađa sva tri bacanja 61:44, najvećih +19.

U Partizanu nastavljaju: Doužer, Panter, Smailagić, Ledej i Kaboklo. Kod Žalgirisa: Evans, Ulanovas, Dimša, Šmic, Lavrinovičijus.

Počelo je drugo poluvreme u Kaunasu!

PRVO POLUVREME

DRUGA ČETVRTINA

Kraj prvog poluvremena 44:58.

20. minut - Bruno Kaboklo ulazi u dvocifrene 42:55, zatim trojkaaaaaa Nanelija 42:58. Opet je Partizan na 16 razlike!

19. minut - Evans postiže trojku 42:53.

19. minut - Šmits je pogodio samo jedno bacanje 39:51, a onda odgovara Doužer za 39:53. To je njegov 12. poen večeras.

18. minut - Poeni za Gedraitisa, i to trojka za 38:51.

17. minut - Holins je promašio trojku, a Kaboklo uz faul pogodio za 50:35. Realizovao je i dodatno bacanje 35:51 u korist gostiju.

16. minut - Panter nastavlja da briljira, posle prodora rutinski pogađa za 48:35. To je već 16 poen za kapitena Partizana.

15. minut - Ostin Holins postiže trojku, bivši košarkaš Zvezde Meridianbet smanjuje na 35:46.

15. minut - Evans precizan jednom sa slobodnih bacanja 32:44.

14. minut - Vukčević povećava na 44:29, a Hejns realizuje alej-up 31:44.

14. minut - Doužer je pogodio za 26:42, a potom Šmits postiže trojku 29:42.

13. minut - Posle tajm-auta Maksvitisa, Hejns smanjuje na 26:40. Partizan je bio u seriji 11:3.

13. minut - Panteeeeeeeeeeeeer!!! Sa dve uzastopne trojke Kevin vodi Partizan na najvećih 16 razlike - 24:40! Tajm-aut Maksvitisa.

12. minut - Šmits je pogodio jedno od dva bacanja 24:34.

11. minut - Birutis poentira kod Žalgirisa 23:32, ali uzvraća odmah Doužer 23:34.

11. minut - Sjajno zakucavanje Koprivice, uz faul. Pogodio je dodatno bacanje 32:21 vode crno-beli.

PRVA ČETVRTINA

10. minut - Panter pogađa trojku 27:19, a Vukčević pogađa oba penala 29:19. Evans završava prvu deonicu koševima, koja je završena vođstvom Partizana 21:29.

10. minut - Koprivica je promašio, ali ga ispravlja Doužer 19:24.

9. minut - Lavrinovičijus pogađa oba bacanja 19:22.

9. minut - Kaboklo "zakucava" za vođstvo od 17:22.

8. minut - Posle poena Evansa, Dimša postiže trojku 17:20

8. minut - Naneli postiže novu trojku 12:19. Bio je Amerikanac pritom fauliran i iskoristio dodatno bacanje 12:20.

8. minut - Dimša nastavlja seriju 7:0, Žalgiris smanjuje na 12:16.

Kevin Panter u prodoru

7. minut - Žalgiris je u seriji, jer je trojku pogodio i Šmits 10:16.

6. minut - Posle minute odmora Evans ponovo precizan 7:16.

Tajm-aut Željko Obradović.

6. minut - Trojkaaa Kevin Panter za ogromnih 5:16.

5. minut - Evans pogađa sa poludistance 5:13.

4. minut - Sada je i Panter siguran 3:11. Prethodno je Briutis realizovao jedno slobodno bacanje. Pogađa i Smailagić 3:13.

3. minut - Odlično su sarađivali Ledej i Smailagić! Vode crno-beli 2:9, pošto je prethodno i Dožer pogodio.

2. minut - Sjajno Partizan otvara meč 0:5 serijom. Prvo je Ledej pogodio, pa Kaboklo 2+1. Kod Žalgirisa precizan je Gedraitis 2:5.

PRE UTAKMICE

18.52 - Uskoro počinje utakmica Žalgiris - Partizan.

18.48 - Partizan će u Kaunasu imati osetnu podršku grobara, koji su na desetine stigli "Žalgirio arenu".

18.33 - Željko Obradović imao je velikih glavobolja oko rostera:

- Što se nas tiče ima problema u odnosu na jučerašnju utakmicu. Ognjen neće trenirati, kao i Zek i Džejms. Nadam se da će nas biti 8-9 na treningu. Da probamo na takav način da se pripremimo, pa ćemo videti sutra u kakvom stanju mogu da budu ti igrači i da li ćemo eventualno da dobijemo utakmicu - istakao je Obradović i dodao:

Svako naredno gostovanje je najteže. Tako je ovog puta. Tim koji izvanrednu odbranu, koji ima jasne ideju kako i gde da napadne. Imaju ogromnu energiju, kako u odbrani tako i napadu. Sigurno će biti teška utakmica, hala uvek ispunjena do poslednjeg mesta.

18.32 - Podsetimo se šta su treneri obe ekipe izjavili pred večerašnji duel.

- Sudeći po ofanzivnom rejtingu, Partizan je jedan od vodećih timova Evrope. Prave malo faulova i „poklanjaju“ malo slobodnih bacanja. Veoma su raznovrstan tim. Imaju nekoliko lidera, kao što su Kevin Panter, Pi Džej Doužer i Džejms Naneli. Oni su verovatno jedini tim u Evroligi u kojem i visoki igrači šutiraju za tri poena. U Partizanu skoro svi šutiraju za tri. Mogu da rašire teren, da igraju atipične napade ili pod košem. U dobrom su ritmu, dobili su obe utakmice kod kuće prošle nedelje. Ali, smatram da bi trebalo da prvo gledamo sebe - rekao je Kazis Maksvitis, šef struke Žalgirisa.

Prošle sezone Partizan je pobedio oba puta, pa je pitanje novinara bilo da li to znači da Žalgirisu ne prija da igra protiv Obradovićevog sistema.

„Gledali smo i oba prošlogodišnja meča, jer su trener i okosnica tima ostali isti. Nadam se da će se ovog puta završiti drugačije“.

18.29 - Trener Obradović ne može da računa na povređene Frenka Kaminskog, Uroša Trifunovića i Aleksu Avramovića, koji neće nastupiti u okršaju sa litvanskim velikanom.

18.26 - Dobra vest za navijače Partizana je da su Džejms Naneli, Ognjen Jaramaz i Zek Ledej trenirali, pa će biti u kombinaciji za večerašnji meč protiv Žalgirisa.

UVOD

Posle tri uzastopne pobede pred grobarima, protiv Monaka, Panatinaikosa i Olimpije Milano, košarkaši Partizana gostuju u Kaunasu, sučeni s brojnim problemima.

Trener Željko Obradović ne može da računa na povređenog Aleksu Avramovića, dok je pod znakom pitanja učešće Frenka Kaminskog i Ognjena Jaramaza, koji se povredio protiv Armanija.

Crno-beli su na skoru od sedam pobeda i šest poraza, pa sa visokog 6. mesta ulaze u ovaj meč, dok je Žalgiris tek na 14. poziciji i ima pet trijumfa uz osam neuspeha.

Dobro veče i dobrodošli na lajv blog utakmice Žalgiris - Partizan u "Žalgirio areni".