ZVEZDA MERIDIANBET BRUTALNA U ZADRU! Šampion Srbije se REVANŠIRAO Hrvatima i ODUVAO ih sa parketa! (VIDEO)

12.11.2023

16:02

Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet pobedili su Zadar u sedmom kolu AdmiralBet ABA lige rezultatom 74:81 (24:23, 19:22, 11:25, 20:11) u dvorani “Krešimir Ćosić”.

Tako je srpski šampion nastavio trku sa Budućnosti i Partizanom, revanširavši se Hrvatima za nemile scene koje su bila uvertira ovom meču, kada su napadnuti članovi Zvezde Meridianbet i srpskih dvojica novinara, odgovorivši domaćinu na parketu u velikom stilu.

Pružili su sjajnu partiju izabranici Janisa Sferopulosa kada je bilo najpotrebnije, odnosno, kada se rezultat lomio posle prvog poluvremena.

Domaći su bolje otvorili utakmicu i poveli 4:0, da bi Sferopulosov tim uzvratio preko nezaustavljivog Rokasa Gedraitisa koji je već posle uvodnih deset minuta ubacio čak 11 poena.

Serijom 0:7 Beograđani su preuzeli vođstvo, koje je upravo u ovom periodu iznosilo najvećih +5 (11:16), ali Zadrani nisu posustali. Rafalnim trojkaškim obračunom na obe strane, vladala je rezultatska klackalica, međutim, u samom finišu prvog poluvremena, Zvezda Meridianbet je zasijala u šampionskom svetlu.

ZADAR - CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET 74:81 (24:23, 19:22, 11:25, 20:11)

DVORANA: "Krešimir Ćosić". SUDIJE: Saša Pukl, Mario Majkić, Tomislav Stapić.

ZADAR: Klarica 3, Vujačić 7, Žganec 7, Mazalin 5, Njegovan, Lakić 12, Mekić 2, Jambrović, Drežnjak 12, Grbić, Božić 18, Ramljak 8.

CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET: Lazarević 3, Teodosić 6, Davidovac 7, Mitrović 8, Nejpir 7, Tobi, Bolomboj 6, Ilić, Nedović 6, Gidraitis 19, Kuzmić, Dos Santos 12.

Pri vođstvu domaćih 36:32, Beograđani su napravili novu seriju 0:11 i otišli na sedam poena viška (36:43), međutim, Zadar se opet vratio u život i do poluvremena smanjio na samo dva koša minusa (43:45).

Zvezda Meridianbet je meč prelomila u trećoj četvrtini, kada je serijom 16:6 otišla u 26. minutu prvi put na dvocifrenu prednost u ovom okršaju, koje je iznosilo nedostižnih 17 poena viška (53:70) u samom finišu ovog perioda, ipak, da bi na čočetku poslednjeg kvartala Jago doneo maksimalnih 19 razlike (54:73).

Poslednjih 10 minuta Zvezda Meridianbet je rutinski odradila i stigla do šeste pobede u AdmiralBet ABA ligi, uz samo jedan poraz, dok je Zadar sada na skoru 3-4 i nalazi se u sredini tabele regionalnog takmičenja.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Rokas Gedraitis s 19 koševa, uz rame mu je bio Jago dos Santos sa 12 poena, dok je kod Zadra Luka Božić bio ispred ostalih s 18 poena, dok su po 12 postigli Drežnjak i Lakić.

TOK UTAKMICE:

ČETVRTA ČETVRTINA

40. minut - Teodosić pogađa jedno bacanje 71:81. Kraj utakmice Zadar-Crvena zvezda Meridianbet 74:81.

39. minut - Vujačić nastavlja seriju Zadra koja sada iznosi 10:0, rezultat je 71:80, posle dužeg vremena domaći na jednocifgrenom zaostatku, pa Sferopulos ponovo traži minut odmora.

38. minut - Luka Božić siguran s "penala" 67:80, a onda je oba puta pogodio i Drežnjak 69:80, preti Zadar novom serijom 8:0.

37. minut - Božić pogađa 65:80, a Bolomboj promašuje trojku.

36. minut - Još jedna trojka za Jaga, ide Zvezda Meridianbet na 17 poena viška 63:80.

35. minut - Žganec lako pogađa 63:77 na pas Lakića, dok Sferopulos traži odmah tajm-aut, nezadovoljan reakcijom svojih igrača kod ovog poteza. Mini serija Zadra 4:0.

34. minut - Novi poeni za Drežnjaka 59:75, uzvraća Mitrović "zakucavanjem" 59:77. Ubrzo Luka Božić stiže do 14. koša 61:77, a Tobi pravi faul u napadu.

33. minut - Dario Drežnjak postiže trojku i smanjuje 57:73, da bi na asistenciju Tea pogodio Luka Mitrović iznudivši 2+1 i sada je 57:75. Promašio je bacanje centar gostiju.

31. minut - Na startu poslednje deonice Jago dos Santos pogađa trojku za najubedljivijih 19 razlike - 54:73!

TREĆA ČETVRTINA

30. minut - Mazalin je pogodio jedno od dva bacanja 54:70, što je rezultat posle tri četvrtine. Ubedljiva igra Zvezde Meridianbet!

30. minut - Nejpir preko Božića za 13 razlike 53:66, a onda i Tobi sjajan 53:68, potom pogađa i Gedraitis za maksimalnih 53:70. Ogromnih 17 razlike za srpskog šampiona! Serija 0:9 u korist gostiju.

28. minut - Luka Mitrović je pogodio oba bacanja 53:63.

28. minut - Žganec sa penala prekida seriju gostiju 51:61, a onda Ramljak u kontri još više približava Zadar 53:61. Tajm-aut Sferopulos.

27. minut - Beograđani imaju maksimalnih +12, pošto je pogodio i Majk Tobi - 49:61.

26. minut - Ne staje Zvezda Meridianbet, Gedraitis pogađa 49:59, prva dvocifrena prednost na meču za neki tim.

25. minut - Peti uzastopni poen Dejana Davidovca, nova trojka za 49:56 i tajm-aut traži Danijel Jusup.

24. minut - Sjajan potez Davidovca, odlično se snašao u reketu 49:53.

23. minut - Bolomboj za Gidraitisa 47:51, ali Božić odmah uzvraća 49:51.

22. minut - Arijan Lakić pogađa i Zadar mini serijom 4:0 smanjuje na 47:48.

21. minut - Prve poene u nastavku i to trojku postiže Nedović 43:48, ali uzvraća Žganec odmah 45:48.

Počelo je drugo poluvreme.

DRUGA ČETVRTINA

KRAJ PRVOG POLUVREMENA: Zadar - Zvezda Meridianbet 43:45!

20. minut - Vraća Bolomboj prednost na stanu Zvezde Meridianbet 43:45, a Žganec promašuje trojku s devet metara.

20. minut - Žganec poentira za tri i izjednačava na 43:43, poslednji minut prvog dela.

19. minut - Mazalin prekida ovaj niz Beograđana i smanjuje 38:43, a onda i Ramljak u kontri približava Zadar na samo tri razlike 40:43, tajm-aut Sferopulos.

18. minut - Teodosić magična asistencija za Bolomboja koji zakucavanjem povećava na 36:43, serija i dalje traje 0:11 u korist Zvezde Meridianbet.

17. minut - Sada Jago asistira za Mitrovića koji "lomi obruč" zakucavanjem i dobija 2+1. Raste vođstvo crveno-belih, iako Luka nije pogodio i dodatno bacanje 36:41. Serija 0:9 za Zvezdu Meridianbet.

16. minut - Nova trojka za Jaga dos Santosa 36:39, traje serija Zvezde Meridianbet 0:7.

15. minut - Smanjuje Teodosić 36:34, a potom i Bolomboj iz poluhoroga izjednačava, Zvezda Meridianbet u seriji 0:4. Nerešeno je 36:36.

14. minut - Izgubila je loptu Zvezda Meridianbet, posed za domaće. To kažnjava Božić i u reketu pogađa 36:32.

Tajm-aut za Janisa Sferopulosa.

13. minut - Jago dos Santos precizan u šutu za tri poena 29:32, na drugoj strani Petar Vujačić smanjuje 31:32.

12. minut - Ramljak preko Teodosića pogađa 26:26, ali Lazarević poentira van linije 6,75 i Zvezda Meridianbet vodi 26:29, međutim, samo na kratko jer je odmah trojku vratio Luka Božić 29:29.

11. minut - Trojkaaaaaaaaaaaa! Miloš Teodosić na asistenciju Jaga dos Santosa cepa mrežicu 24:26.

PRVA ČETVRTINA

Već posle prve deonice Rokas Gedraitis je dvocifren, pošto je ubacio 11 poena.

10. minut - Makedonski reprezentativac Mekić je precizan kod Zadra 24:23. To je ujedno rezultat posle prve četvrtine.

9. minut - Ponovo je Nedović asistent, ovog puta Tobi pogađa 22:23.

8. minut - Lovro Mazalin postiže svoje prve koševe 22:19, dok na drugoj strani promašaj Nedovića ispravlja Tobi 22:21.

7. minut - Pljušte trojka za trojkom, sada je Lakić pogodio 20:19 u korist Zadra.

7. minut - Nova trojka domaćih, za Luku Božića i serija 6:0 za rezultatski preokret, vodi Zadar 17:16. Vraća Nedović trojku, sada je 17:19.

6. minut - Lakić trojkom prekida seriju gostiju 14:16.

6. minut - Davidovaaaaaac u kontri poentira, raste serija Zvezde Meridianbet 0:9, prvi TV tajm aut kod rezultata 11:16.

5. minut - Rokas Gedraitis postiže svoj sedmi poen i izjednačava na 11:11. Sjajan je Litvanac, koji i u kontri dodaje nove koševe, izborivši 2+1. Prvo vođstvo Beograđana 11:13. Serija 0:7 u korist Sferopulosovg tima!

4. minut - Upisuje se i Šabaz Nejpir, smanjuje Zvezda Meridianbet 11:9.

4. minut - Bolomboj promašuje poluhorog, to kažnjava Ramljak 11:7.

3. minut - Na asistenciju Nedovića pogađa Gedraitis uz dodatno bacanje koje realizuje 9:7 za Zadar.

3. mnut - Ne dozvoljava Gedraitis da se odlepi Zadar i pogađa trojku 7:4, ali ubrzo uzvraća Božić 9:4.

2. minut - Bolomboj polovičan s penala 4:1, odmah vraća Zadar trojkom Drženjak 7:1.

1. minut - Drežnjak zakucava posle samo četiri sekunde 2:0, a potom Lakić pogađa za 4:0.

Meč je počeo!

PRE MEČA:

Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet od 17 časova igraju meč sedme runde protiv Zadra.

Iako je trebalo da ovaj duel bude "miran" poput prethodnih, divljački napad huligana na članove uprave srpskog šampiona i novinare dan ranije doveli su do zategnute atmosfere, zbog koje su crveno-beli zahtevali da se utakmica održi pred praznim tribinama.

Ipak, AdmiralBet ABA liga je odbila ovaj zahtev tima s Malog Kalemegdana, tako da će biti gledalaca u dvorani "Krešimir Ćosić".

16.52 - Zadar i Crvena zvezda Meridianbet su se sastajali 43. puta tokom istorije u regionalnom takmičenju, dok je klub s Malog Kalemegdana mnogo uspešniji i ima 29 pobeda, a čak 12 u dvorani "Krešimir Ćosić", gde je pretrpeo devet poraza.

16.34 - Navijačka grupa Zadra poznatija kao "Tornado" izdala je saopštenje pre meča, dok je na ulicama ovog grada osvanula jeziva i sramna poruka "naša Oluja nikad ne prestaje". Time su jasno aludirali na vojnu akciju "Oluja", kada je pre 28 godina iz Hrvatske proterano 200.000 Srba.

16.31 - Nasuprot tome, Crvena zvezda Meridianbet je pretrpela samo jedan poraz u dosadašnjem toku takmičenja, od večitog rivala Partizana, dok je u prethodnoj rundi nanela prvi neuspeh podgoričkoj Budućnosti u Areni, te sada više nema neporaženih ekipa u AdmiralBet ABA ligi!

16.29 - Zadar u ovaj duel ulazi sa polovičnim skorom, ima po tri pobede i poraza, što ih čini najuspešnijim hrvatskim timom u regionalnom takmičenju, ali su i dalje blizu zone ispadanja.