ARGENTINA PRVI FINALISTA MUNDIJALA: Alvarez i Mesi poslali Hrvate kući

13.12.2022

21:55

Dobrodošli na Republikin lajv blog polufinalne utakmice Svetskog prvenstva Argentina - Hrvatska.

Hulijan Alvarez i Lionel Mesi

Fudbalska reprezentacija Argentine plasirala se u finale Mundijala u Kataru, pošto je u prvom polufinalu na stadionu "Lusail" nadigrala selekciju Hrvatske rezultatom 3:0.

Pobedu Argentini doneli su Hulijan Alvarez i Lionel Mesi, koji su odigrali vanserisjku utakmicu. Napadač Mančester sitija je prvo iznudio penal koji je u 34. minutu u gol pretvorio as Pari Sen Žermena, a potom je i sam dva puta tresao mrežu, u 39. i 69. minutu. Prvi od ta dva gola Alvarez je dao tako što je sa svoje polovine povukao kontru i na kraju matirao Livakovića, a konačan rezultat je postavio nakon što ga je Mesi posle sjajne soloakcije poslužio kao na tacni.

"Gaučosi" će se u nedelju za titulu prvaka sveta boriti sa boljim iz meča u kom se sastaju Francuska i Maroko (sreda, 20), dok će "Vatreni" u subotu za treće mesto igrati sa poraženim iz tog duela.

Argentina - Hrvatska 3:0 (2:0)

/Mesi 34p, Alvarez 39, 69/

STADION: "Lusail" (Al Dajen)

SUDIJA: Danijele Orsato (Italija)

ARGENTINA: E. Martinez - Molina (od 86. Fojt), Romero, Otamendi, Taljafiko - De Paul (od 74. Palasios), Enco Fernandez, Paredes (od 62. Li. Martinez), Mek Alister (od 86. A. Korea) - Mesi, Alvarez (od 74. Dibala).

HRVATSKA: Livaković - Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa (od 46. Oršić) - Modrić (od 81. Majer), Brozović (od 50. Petković), Kovačić - Pašalić (od 46. Vlašić), Kramarić (od 72. Livaja), Perišić.

Tok meča

Kraj! Argentina je slavila sa 3:0 i plasirala se u veliko finale!

Igraće se još pet minuta na "Lusailu".

85. minut - Lovren je zakasnio da sa manje od dva metra sprovede loptu u gol.

83. minut - Mek Alister je uhvatio volej, ali lopta je prošla pored gola.

78. minut - Zanimljiv šut Oršića, ali nije lopta išla u okvir gola.

75. minut - Novi pokušaj Perišića, ali ovog puta neprecizan.

73. minut - Perišić je šutirao iz slobodnog udarca, ali je Martinez bio spreman.

71. minut - Petković je iznudio još jedan žuti karton, ovog puta za Otamendija.

69. minut - GOOOOOOOOOL! Argentina vodi 3:0! Drugi pogodak na meču postigao je Hulijan Alvarez. Mladom centarforu je ostalo samo da postavi nogu na nekoliko metara od gola, nakon što je Mesi sve uradio i poslužio ga kao na tacni.

68. minut - Romero dobija žuti karton zbog faula nad Petkovićem.

62. minut - Gužva u petercu Argentine, ali Hrvati ne uspevaju da uguraju loptu u gol.

58. minut - U šansi je bio Mesi, ali se Livaković odlično postavio i odbranio je.

49. minut - Šutirao je Paredes sa distance, ali pravo u Livakovića.

Počelo je drugo poluvreme. Oršić i Vlašić su zamenili Sosu i Pašalića.

Poluvreme! Argentina vodi 2:0!

Igraće se još četiri minuta u prvom delu.

45. minut - Pokušao je jedan od hrvatskih igrača iz mrtvog ugla, ali nije uspeo da savlada Martineza.

42. minut - Taljafiko je šutirao glavom posle kornera, a Livaković je uz dosta napora sprečio loptu da još jednom zatrese mrežu.

39. minut - GOOOOOOOOOL! Argentina vodi 2:0! Hulijan Alvarez je strelac. Napadač Mančester sitija je povukao kontru sa svoje polovine i sam ju je završio.

35. minut - Crveni karton! Pomoćni trener Hrvatske Mario Mandžukić je isključen.

34. minut - GOOOOOL! Mesi matira Livakovića. Pročitao je golman Hrvatske Argentinca, ali je šut bio fenomenalan, pa "Gaučosi" vode 1:0.

32. minut - Penal za Argentinu! Livaković je oborio Alvareza, a Orsato pokazuje na belu tačku. Tom prilikom je čuvar mreže "Vatrenih" dobio i žuti karton, a javno je opomenut i Kovačić zbog prigovora.

31. minut - Perišić je pokušao lukavo da lobuje Martineza, ali je prebacio gol.

25. minut - Livaković brani šut fernandeza sa distance.

17. minut - Lovren je uputio prvi šut na utakmici, ali veoma neprecizno.

13. minut - I dalje čekamo prvi šut na meču.

7. minut - Tvrd početak meča. Za sada bez uzbuđenja.

Utakmica je počela!

19.55 - U ovom trenutku se intoniraju himne Argentine i Hrvatske.

19.45 - Meč na "Lusailu", osim što je susret dva poslednja vicešampiona sveta, je duel i dva najbolja igrača na Mundijalima u Brazilu i Rusiji - Lionela Mesija i Luke Modrića.

19.30 - Odbrojavanje do početka meča, ostalo je još pola sata.

19.20 - Pogledajte najzanimljivije detalje sa prethodnih mečeva između Argentine i Hrvatske.

19.00 - Utakmica počinje za sat vremena.

18.45 - Poznati su sastavi.

Lionel Skaloni se opredelio za sledećih 11:

Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Taljafiko - De Paul, Enco Fernandez, Paredes, Mek Alister - Mesi, Alvarez.

Sa druge strane, Zlatko Dalić je odlučio da na teren od prvog minuta pošalje ove igrače:

Livaković - Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modrić, Brozović, Kovačić - Pašalić, Kramarić, Perišić.

18.20 - Prvi polufinalni duel na Mundijalu u Kataru počinje za sat i 40 minuta.

Uvod

Južnoamerička selekcija je loše otvorila Mundijal, porazom od Saudijske Arabije (1:2), ali je onda usledila serija pobeda. Redom su padali Meksiko (2:0), Poljska (2:0), Australija (2:1) i na kraju Holandija posle penala (2:2, 4:3 penalima).

Sa druge strane, posle 90 minuta su izabranici Zlatka Dalića upisali jednu pobedu i četiri remija. Oni su u grupnoj fazi odigrali bez golova protiv Maroka i Belgije, dok su Kanadu savladali sa 4:1. Nakon toga su u nokaut fazi posle boljeg izvođenja penala eliminisali Japan, a zatim i Brazil.

Reprezentacije Argentine i Hrvatske su se do sada sastale četiri puta, a nijednom do sada nije bilo nerešeno, već su i "Gaučosi" i "Vatreni" ostvarili po dve pobede. Prvi put su snage odmerili 1998. godine, kada je Argentina slavila minimalnim rezultatom, a 2006. je Hrvatska bila bolja sa 3:2. Argentinci su potom 2014. ostvarili trijumf od 2:1, a najubedljivija je bila Hrvatska na Mundijalu u Rusiji kada je slavila sa 3:0.