NOVOGODIŠNJI PRAZNICI MOGU DA VAS UBIJU: Oprezno sa hranom jer su trovanja vrlo česta, naročito je opasna ruska salata

Autor:

Lifestyle

02.01.2021

19:48

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Unos hrane koja nije pravilno odložena može biti katastrofalan po zdravlje.

RepublikaFoto: pexels.com
Foto: Ilustracija

Tokom praznične atmosfere dosta se opustimo i zaboravimo na pravilnu i kvalitetnu ishranu. Dok traju praznici, zanemarujemo i činjenicu da bi hrana trebalo da se pravilno odlaže. Često se dešava da ostatke bogate trpeze jedemo nekoliko dana kasnije iako ta hrana može biti veoma opasna po zdravlje.

Posledice trovanja hranom mogu biti vrlo neugodne, pa čak i opasne, zato obratite pažnju na pravilno čuvanje, ali i izgled i miris hrane koja se nije pojela u prva dva dana, upozorava nutricionistkinja Nataša Šoštarić.

Često je teško proceniti pravu količinu hrane za celu porodicu koja se okuplja oko prazničnog stola pa najčešće preteramo. Zato je važno ostatke hrane spremiti na pravilan način kako bi ona u potpunosti bila sigurna za ponovno konzumiranje.

- Hrana je podložna kvarenju na temperaturama između 5 i 6 stepeni. Te su temperature najpogodnije za razvoj mikroorganizama pa hranu treba staviti u frižider ili zamrzivač najkasnije dva sata nakon jela - savetuje nutricionistkinja Nataša Šoštarić.

Najčešće se na prazničnom stolu nađu tradicionalna sarma, meso, nezaobilazna ruska salata, pite i okrepljujuća teleća čorba. Važno je imati na umu da je sarma najotpornija, ali svakako ima svoj rok trajanja.

RepublikaFoto: pixabay.com

- Sarmu je potrebno čuvati u frižideru i treba je pojesti između tri do četiri dana. Preporučuje se podgrevanje količine dovoljne za jedan obrok pa obavezno pustite da provri kako bi se sprečio rast mikroorganizama. Može se i zamrznuti pa tako čuvati do četiri meseca - kaže Šoštarić.

Prasetinu, kao i ostalo pečeno meso, treba pojesti u prva tri dana. Riba je pak podložnija kvarenju i ne bi se trebalo jesti duže od dva dana.

Mikroorganizmi ispuštaju toksine koji se ne uništavaju termičkom obradom.

Odmrznutu hranu nikad ne zamrzavajte opet. Sve možete zamrznuti, ali taj postupak može uticati na ukus i svojstva pojedine hrane.

 

- Umaci mogu izgubiti svoju kremastu konzistenciju, dok će povrće izgubiti svoju boju. Lisnate salate posebno nije dobro zamrzavati, kao ni majonez – objašnjava nutricionistkinja Nataša Šoštarić.

Zamrznute ostatke poželjno je potrošiti u roku od dva do šest meseci. Jednom odmrznutu hranu ne treba ponovo zamrzavati, zato pakujte ostatke na način da ih odvojite da vam budu dostupni za jedan obrok, piše cafe.ba.

- Obratite pažnju na to da sveže namirnice odvajate od termički obrađenih i ne mešajte razne vrste mesa. Ne čuvajte zajedno meso i povrće jer je veći rizik da će bakterije s mesa preći na povrće, a salatu naknadno nećete termički obraditi kako biste uništili mikroorganizme - savetuje Nataša Šoštarić.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading