ODLIČNE VESTI ZA NAJSTARIJE! PENZIJE IDU GORE, ALI TO NIJE SVE: Vlada donela novu uredbu, evo do kog iznosa dobijate POSEBNO UVEĆANJE!
Fond PIO nikad stabilniji.
Foto: Shutterstock/devasana, Shutterstock
Sa poslednjim povećanjem penzija od 12,2 odsto u istom procentu uvećana su i sva ostala prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, pa minimalna penzija za zaposlene i samostalne delatnosti sada iznosi 31.092 dinara, dok je za poljoprivrednike 24.443 dinara, izjavio je direktor Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Relja Ognjenović.
- Naknada za negu i pomoć drugog lica iznosi 37.218 dinara, a visina naknade pogrebnih troškova 85.686 dinara - rekao je on u intervjuu za Politiku.
Govoreći o tome da li će i tokom 2026. godine biti nastavljena posebna pomoć za penzionere sa nižim primanjima, Ognjenović je objasnio da su penzije ekonomska kategorija i da se svako usklađivanje odnosi na sve korisnike u istom procentu, bez obzira na vrstu prava i visinu primanja.
- Da bi dodatno zaštitila kategoriju penzionera sa nižim primanjima, država je od 2018. godine uvela poseban vid pomoći, odnosno novčani iznos kao uvećanje uz penziju. Svake godine Vlada Srbije donosi Uredbu o isplati novčanog iznosa kao uvećanja uz penziju za isplatni period u narednoj godini. Na sednici vlade od 18. decembra 2025. godine doneta je Uredba o isplati novčanog iznosa za period od decembra 2025. do novembra 2026. godine i odnosi se na sve penzionere kojima je visina penzije do 73.734 dinara - naveo je on.
Kada je reč o broju korisnika fonda i odnosu zaposlenih i penzionera, Ognjenović je istakao da u evidenciji ima 1,66 miliona penzionera i da je do 2024. godine beleženo blago smanjenje i stagnacija, dok je prošle godine zabeležen rast od 0,4 odsto, a u septembru ove godine međugodišnji porast od 0,5 odsto.
- U strukturi korisnika primetno je povećanje broja starosnih penzionera, dok se broj invalidskih i porodičnih penzija smanjuje, što je generalno dobar trend, jer su penzije ekonomska kategorija i važno je da što više ljudi pravo ostvaruje na osnovu radnog staža. Takođe broj zaposlenih raste bržim tempom i trenutno imamo 2,83 miliona obavezno osiguranih, pa na jednog penzionera dolazi 1,7 zaposlenih, što je najpovoljniji odnos u poređenju sa državama regiona - naglasio je on.
On je ocenio da takav odnos ima i pozitivan efekat na finansije fonda, pošto se povećava udeo prihoda od doprinosa u odnosu na sredstva iz budžeta, tako da dotacije sada učestvuju sa oko 20 odsto, dok je 2012. godine država pokrivala približno polovinu rashoda za penzije.
Bonus video:
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)