OBLACI KOJI IZAZIVAJU TORNADA NADVILI SE NAD SRBIJOM: Kada krene nevreme BEŽITE u zaklon!


IZVOR: Jelena JOKANOVIĆ - 23.04.2025 | 13:41


Prvi na udaru biće područje južnog Banata, ali nevremena, kako je najavljeno, neće biti pošteđen ni jedan deo zemlje.

Foto: VREMERADAR.RS /Shutterstock/Republika
OBLACI KOJI IZAZIVAJU TORNADA NADVILI SE NAD SRBIJOM: Kada krene nevreme BEŽITE u zaklon!

Kako stoji na sajtu RHMZ, za konkretne lokacije će izdavati upozorenja sat do dva unapred. Prema rečima stručnjaka, opasne vremenske pojave uslovljene su pojavom kumulonimbusa. Reč je o najopasnijim od 100 vrsta oblaka koji postoje prema Atlasu Svetske meteorološke organizacije. Naziva se još i "kralj oblaka" jer je jedan od retkih oblaka koji obuhvataju niske, srednje i visoke slojeve. Velike su vertikalne mogućnosti i često su osnova za nastanak tornada. Savet je da kada oluja krene nađete najbliže sklonište i zaštitite sebe. 

URBANE POPLAVE 

Meteorolog Ivan Ristić objašnjava šta nas to očekuje narednih sati i dana. 

- Kumulonimbusi su veoma jaka vertikalna strujanja i nalaze se na oko šest do sedam kilometara visine. Osim snažnih padavina donose i jak, olujni vetar u zoni pljuskova, grad i sugradicu. Ono što je u svemu dobra stvar, pljuskovi neće trajati u kontinuitetu od po nekoliko sati, već dva do tri sata. Zbog toga postoji mogućnost bujičnih, urbanih poplava, a kada bi one trajale duže javila bi se i opasnost po pojačan vodostaj na rekama - navodi Ristić za Republiku.

Foto: Republika

Ivan Ristić

MAJ NESTABILAN 

Kako dodaje, od 28. aprila nas očekuje postepena stabilizacija, pa će veći deo naredne nedelje proći bez lošeg vremena. S tim da već od drugog maja ponovo ulazimo u nestabilan period, budući da su maj i jun najkišovitiji meseci. 

- Temperature će narednih dana bitu u postepenom padu, pa će tokom vikenda biti između 15 i 20 stepeni. Početkom sledeće nedelje će biti prijatnih 18 do 23 ali će jutra biti malo hladnija, oko šest stepeni i biće dosta sunčanih intervala. Svi su izgledi da će 1. maj biti sunčan i prijatan - dodaje meteorolog za Republiku.