Jurić što pre da kaže koji političar orgija sa decom!


IZVOR: Blic, Republika - 18.05.2020 | 08:30


Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković pozvala je osnivača fondacije "Tijana Jurić" Igora Jurića da što pre saopšti tužilaštvu ili policiji saznanja o političaru koji orgija sa decom, pošto Jurić skoro dva meseca tvrdi da ima informaciju o tome.

Foto: Tanjug/F. KRAINČANIĆ

Biljana Popović Ivković

- Svako ko zna da je neko dete zlostavljano mora se neodložno obratiti nadležnim organima - rekla je Popović Ivković.

Kada je reč o najranjivijoj kategoriji stanovništva, deci, na ovo se neizostavno nadovezuju i slučejevi otmica, čemu se posvećuje dosta pažnje i stalno se radi na osavremenjavanju i usavršavanju metoda za što ranije otkrivanje ovih slučajeva, kada se već dogode...

* Koliko policiji treba vremena da vrati dete roditeljima ako dođe do otmice?

- Nažalost, u javnosti se građani često dovode u zabludu nespretnim izjavama da u Srbiji nestane 1.500 dece tokom godine. Tačno je da se toliko dece udalji od kuće ili da budem preciznija pobegne, a razlozi su mnogobrojni, od neslaganja sa roditeljima, starateljima, zbog loših ocena, ljubavi ili se ne vrate na vreme iz noćnog izlaska. Prisutna su takođe i bežanja iz socijalnih ustanova gde policijski službenici i po nekoliko puta dnevno pronalaze maloletnike i vraćaju ih u domove. Kada se dete udalji od kuće, naravno da su roditelji uvek zabrinuti za njihovu bezbednost, ali mi ne čekamo. Uglavnom ih u veoma kratkom vremenskom periodu pronađemo i vratimo roditeljima. Ima situacija kada se stariji maloletnici tome protive, a razlog je uglavnom ljubavne prirode - objašnjava Popović Ivković.

* Da li su otmice česte u našoj zemlji?

- Na sreću, otmice su izuzetno retke u našoj zemlji i policija ih efikasno rešava. Podsetiću vas na slučaj otmice male Maše 2015. godine, kada je policija brzom i efikasnom akcijom spasila devojčicu i uhapsila otmičare u akciji koja je trajala svega par sati, prošlogodišnju otmicu trinaestogodišnjeg Petra, koji je pronađen Intenzivnim radom policije, a kidnaperi uhapšeni, dok je kraj 2019. godine obeležio i nestanak male Monike. I tada smo na raspolaganje stavili sve raspoložive kapacitete, izbavili dete od Malčanskog berberina i uhapsili ga - kaže Popović Ivković.

Foto: nestalisrbija.rs

Eleonora Arežina

* Koje mere preduzima policija kada dođe do otmice?

Državni sekretar MUP ističe da je otmica krivično delo i da policija u saradnji sa tužilaštvom, odmah preduzima sve hitne mere koje joj stoje na raspolaganju.

- Uz saglasnost roditelja ili staratelja, koja je obavezna po našem zakonodavstvu jer je reč o maloletnicima, objavljujemo fotografiju nestalog deteta i koristimo sva raspoloživa sredstva javnog informisanja, kao i društvene mreže. Važno je napomenuti da su u Srbiji otmice dece veoma, veoma retke, ali se svi slučajevi sa posebnom pažnjom procenjuju, kako bi se utvrdio neposredni rizik - istakla je Popović Ivković, napominjući da u MUP-u rade izuzetni profesionalci koji svakom slučaju pristupaju sa posebnom pažnjom.

SLUČAJ ELEONORE AREŽINE

* U čijoj nadležnosti je slučaj male Eleonore?

- Majka je 2017. pokrenula brakorazvodnu panicu protiv tadašnjeg supruga, inače nemačkog državljanina, i podnela krivičnu prijavu za oduzimanje maloletnog lica na osnovu kojeg je Osnovni sud u Subotici doneo privremenu meru da se starateljstvo nad detetom dodeljuje majci. Na osnovu dopisa PU Subotica i prijave majke, da je muž odveo dete bez njenog pristanka, Interpol Beograd je prosledio dopis kancelarijama u Mađarskoj, gde je svojevremeno porodica živela, kao i Austriji i Nemačkoj da hitno pristupe proverama navoda. Provere Visbadena i Beča su izvršene i obavljen razgovor sa ocem i detetom, nakon čega je odgovor prosleđen sudu u Subotici – objašnjava Popović Ivković.

Ona dodaje, da je u isto vreme otac deteta pred austrijskim pravosudnim organima pokrenuo postupak za dobijanje starateljstva i dobio privremenu meru starateljstva, do konačne odluke.

- Interpol Beč obavestio nas je 2018. godine da je postupak u vezi predmeta male Eleonore vodio sud za porodično pravo u Beču i da s obzirom da nije vođena policijska istraga sva buduća korespodencija mora ići preko Ministarstva pravde Austrije, kao i da nisu utvrdili postojanje krivičnog dela u ovom slučaju. Majka je u međuvremenu preko advokata dostavila privremenu meru starateljstva austrijskim pravosudnim organima na dalje postupanje radi donošenja konačne odluke tako da je za sada slučaj u nadležnosti sudova, u Subotici i Beču – kaže ona.

* Da li je policija bila u mogućnosti da pomogne Eleonorinoj majci?

Kako ističe, devojčica nikada nije bila predmet potrage kao nestalo lice u MUP-u Srbije, jer nikada nije prijavljen nestanak deteta nadležnoj policijskoj upravi, koju je mogla podneti majka, u ovom slučaju Policijskoj upravi Subotica.

- Bez obzira na to, krajem februara, majka je bila na razgovoru u MUP-u i ličnim angažovanjem pomogli smo joj da podnese krivičnu prijavu u PU Subotica i predmet se sada nalazi u tužilaštvu. Ovo je jedan težak i komplikovan slučaj, tim pre što se pred sudovima, u ovom slučaju u dve različite zemlje, vode postupci za starateljstvom nad detetom - kaže Popović Ivković, koja moli sve da ne uznemiravaju javnost sa paušalnim informacijama koja se tiču maloletnika i dece.