(VIDEO) Presek stanja: U Srbiji 4.054 zaraženih, ukupno umrlo 85! I mladi umiru, nisu samo prenosioci bolesti


IZVOR: Republika - 13.04.2020 | 13:00 >> 14:21


Konferencija za novinare posvećena koronavirusu održana je u Palati Srbija.

Na konferenciji se iznose najnoviji podaci o broju zaraženih koronavirusom u Srbiji, eventualnim smrtnim slučajevima, broju oporavljenih, kao i ostali statistički podaci sa geografskim i demografskim presekom.

U Republici Srbiji je do 15 časova 13. aprila 2020. godine registrovano ukupno 4.054 potvrđenih slučajeva COVID 19. Od poslednjeg izveštaja do 15 časova testirani su uzorci 2.646 osoba od kojih je 424 pozitivno. Hospitalizovano je 2.890 pacijenta, a na respiratoru je ukupno 138 pacijenata. Do 15 časova u Republici Srbiji testirano je ukupno 20.958 osoba koja su ispunjavale kriterijume definicije slučaja. U poslednja 24 časa preminulo je još 5 osoba, 3 muškarca i 2 žene. Ukupno preminulo 85 osoba od početka epidemije. Stopa smrtnosti je 2.09%. 

Ozbiljni propusti u radu staračkog doma u Nišu

- Najveći deo pozitivnih pacijenata su štićenici gerontološkog centra u Nišu, njih 140. Takođe zaraženo je i četvoro zaposlenih u ovoj ustanovi - naveo je prof. dr Zoran Gojković.

Uzrok ovolikog broja obolelih su nepravilnosti u radu ustanove, odnosno nepoštovanje mera. Gojković je ukazao na to da su posete štićenicima bile dozvoljene, i da su oni mogli slobodno da izlaze iz doma. To se pokazalo kao ogromna greška.

Profesor Branislav Tiodorović nadovezao se i rekao da je ceo gerontološki centar pod izolacijom, a da će zaraženi biti zbrinuti.

- Pri kraju smo prebacivanja pozitivnih u KC Niš. Imamo na raspolaganju još 460 postelja. U Leskovcu smo takođe oformili kovid bolnicu - naveo je.

Nepoštovanje mera najveći problem

Gojković je upitan koja tri faktora u srpskom scenariju su najvažnija, kao i šta je najslabija karika u sprečavanju širenja virusa.

- Tri najvažnija faktora u srpskom scenariju su mere koje smo uveli, zatim lična i zaštitna oprema koju imaju zaposleni koji su u kontaktu sa obolelima, a poslednji faktor su zdravstveni radnici. Najslabija karika kod držanja virusa pod kontrolom je nepoštovanje mera - kaže Gojković.

Na pitanje da li Srbija raspolaže sa dovoljno respiratora, Tiodorović je izjavio da su oni dostupni tamo gde je neophodno.

- Ako se budemo ponašali ozbiljno, držali socijalnu distancu, i pridržavali se mera, nećemo imati problema - dodao je.

U zavisnosti od situacije će se odlučivati o režimu mera koje se primenjuju. Građani će na vreme biti obavešteni o tome.

Saveti Kineza od velikog značaja

- Pomoć kineskih stručnjaka nam je bila nemerljiva od samog početka krize. Oni su prvi uspeli da izađu iz epidemiološke krize. Njihov savet je bio da izolujemo što više ljudi sa lakim simptomima kako ne bi prenosili virus na ljude oko sebe. Ovaj metod sve više počinju da primenjuju i druge zemlje širom sveta. Cilj svega ovoga je suzbijanje širenja infekcije i prekidanje lanca zaraze. Na taj način će veliki broj naših građana biti pošteđen težih simptoma ovog virusa - izjavio je Gojković.

Gojković je, na pitanje da li postoji analiza potreba za lekovima i opreme za lečenje od Kovid-a, ko je radi i koliko se ažurira, objasnio da to radi RFZO, koji je jedan od ključnih činilaca u Kriznom štabu Vlade Srbije.

Ukazao je da učestvuju i stručna tela Ministarstva zdravlja, te da je sve pod kontrolom Kriznog štaba.

- Do sada nismo imali problema vezanih za tok svih operacija u lečenju Kovid pacijenata - podvukao je Gojković.

Rekao je da ono što, zbog velikih teškoća koje postoje vezano za uvoz, u nekom trenutku bude rešeno na drugi način.

- Osim toga nevezano za Kovid pacijente, sve druge bolnice imaju dovoljan broj ostalih lekova koji se ne upotrebljavaju u lececnju korona virus infekcije - zaključio je on.

Laboratorije će u toku današnjeg i sutrašnjeg dana dobiti brze testove.

Umiru i mladi

Tiodorović je upitan o starosti najmlađeg preminulog od koronavirusa.

- Najmlađa žrtva korone u Srbiji je bila stara 37 godina - odgovorio je, i dodao da su mladi takođe ugroženi.

- Oni nisu samo prenosioci bolesti, kao što vidimo mogući su i smrtni slučajevi - zaključio je Tiodorović.