Martinović posle sastanka na FPN: Đilasu ne smemo dozvoliti političke eksperimente


IZVOR: Tanjug - 05.09.2019 | 18:44


"Srbija je ozbiljna država koja ima Ustav i zakone i ne sme da se pretvori u opitnu stanicu u kojoj će Dragan Ðilas, Boško Obradović i Vuk Jeremić da sprovode političke eksperimente, a sve zato što ih narod ne podržava i zato što ne mogu da opravdaju bojkot izbora", izjavio je danas funkcioner SNS Aleksandar Martinović.

Foto: Tanjug/O. TOSKIĆ

Aleksandar Martinović

Martinović, koji je danas učestvovao na okruglom stolu vlasti i opozicije na Fakultetu političkih nauka, na TV Pink je rekao da nije mogao da veruje da ga je na tom skupu dočekao predlog zakona o predizbornoj vladi Srbije, o predizbornoj vladi AP Vojvodine i o predizbornim organizma lokalne samouprave.

- Rekao sam da je to protivustavno, to ne postoji, takve formulacije ne postoje u Ustavu, ne postoje nigde ni u jednoj demokratskoj državi zašto nešto tako da postoji u Srbiji - upitao je Martinović.


Naveo je da je na početku današnjeg okruglog stola predsednik Nove stranke Zoran Živković izveo politički performans i najbrutalnije izvređao predsednika Srbije i SNS Aleksandar Vučića, ismevao mu se za sve što radi i potom je sa kolegom napustio skup.

- Ako izuzmemo na stranu Zorana Živkovića, koji očigledno više ne predstavlja bilo kakvu političku snagu u Srbiji, moj lični zaključak vezan za sve te brojne ideje kako treba reformisati naš politički sistem je, kad sve saberete i oduzmete, da se sve svodi na jedno - samo da pronađemo neki način da sprečimo Vučića da uopšte učestvuje na izborima ili u izbornoj kampanji - kaže Martinović.

 

 

Naveo je da je danas rekao i predstavnicima NVO i predstavnicima pojedinih političkih stranaka da je Zakon o izboru narodnih poslanika doneo DOS 2000. godine, da je prvobitni Zakon o finansiranju političkih aktivnosti predložila vlada Zorana Živkovića, da je 2011. donet novi Zakon o finansiranju političkih aktivnosti kada je predsednik Repubilke bio Boris Tadić i kada je taj zakon u parlamentu izglasala DS.

- U to vreme posle 2.000 imali ste izbore 2003, 2007, 2008, pa 2012. i ništa nije bilo sporno u tim zakonima sve dok je DS, odnosno dok su stranke DOS-a, uspevale posle tih izbora da formiraju vlast u Srbiji - naveo je Martinović.

Problem je, kaže, nastao, po njima, onoga momenta kada je po tim zakonima koje su oni donosli pobedio Vučić i SNS.

- Od tada u Srbiji navodno ništa ne funkcioniše, Vučić je diktator, imamo najgori mogući politički sistem. I danas sam pitao kažite mi sve te vaše ideje, kako treba reformisati politički sistem u Srbiji, sve je to super, ali kažite mi gde to postoji? Da li to postoji u bilo kojoj civilizovanoj, demokratskoj državi na svetu ili u EU? Jel to postoji u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Španiji. Pa ne, kaže, to ne postoji nigde, ali bi bilo dobro da postoji u Srbiji - naveo je Martinović.