JANŠA OTKRIO MRAČNU STRATEGIJU EVROPSKIH ZVANIČNIKA: Srbi, dođite i rintajte za male pare, ALI U EU VAS NE PRIMAMO


IZVOR: Tamara BUJIŠIĆ - 02.01.2022 | 19:00


Srbi su dobri da rintaju za male pare, ali ne i da budu članovi Evropske unije. O mračnom planu zapadnih zvaničnika otvoreno je govorio slovenački premijer Janez Janša, koji je poručio da jedna moćna evropska zemlja stoji na čelu kolone onih koji bi da izrabljuju Srbe i profitiraju na njima i zapadnom Balkanu, koji čeka prijem u EU.

Foto: instagram.com/buducnostsrbijeav
JANŠA OTKRIO MRAČNU STRATEGIJU EVROPSKIH ZVANIČNIKA: Srbi, dođite i rintajte za male pare, ALI U EU VAS NE PRIMAMO

- Najglasniji zagovornici ove politike prema Beogradu dolaze iz redova nove političke garniture u Nemačkoj. Iako su najglasniji, nisu oni jedini. Ima onih koji koriste svaku priliku da nam zabiju klipove u točkove. To je, pre svih, Hrvatska, ali za njima ne zaostaju i neke skandinavske zemlje koje se uvek prve jave kada Srbe treba optužiti za genocid, zločine - tvrde izvori iz diplomatskih krugova.

NEDOVRŠEN PROJEKAT

Govoreći o raspoloženju među članicama EU, Janša je rekao da postoji mnogo onih koji zapadni Balkan žele da vide što pre u Uniji i koji su optimisti po tom pitanju. Međutim, oni najmoćniji imaju drugačiju računicu.

- Jedan od evropskih lidera, neću mu reći ime, čak je u raspravi rekao: "Zašto bismo ih uveli u Evropsku uniju kad su nam ovako jeftiniji kao radna snaga" - ispričao je detalj razgovora koji je vođen u Briselu.

Istu priču imali Rumuni, Bugari...

Dejan Miletić, politički analitičar, uveren je da je Hrvatska među državama koje se protive ulasku Srbije u EU:

Foto: Tanjug

Dejan Miletić

- Takođe, ako posmatramo i Nemačku, možemo konstatovati da, dok je na vlasti bila Angela Merkel, Srbija je imala podršku Nemačke na evropskom putu, sad s promenom vlasti i dolaskom Zelenih još uvek ništa ne možemo da znamo. Što se tiče jeftine radne snage, to se dešavalo Rumuniji, Bugarskoj, Poljskoj, kao i drugim zemljama, tako da ne bih to posmatrao kao neki fenomen.

Ocenjuje i da u nekim starim članicama uskogrudost ili nacionalistički interesi prevladavaju nad vizijom slobodne, mirne i ujedinjene Evrope.

Da Amerika nije ta koja je glavni centar iz kojeg Srbiji stižu pritisci i ucene, smatra i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

- Pre su to neki krugovi u Evropi koji su dugo bili u opoziciji, a sada se dočepali vlasti - rekao je šef države u intervjuu za Novosti.

Na pitanje da li misli na zelene, odgovorio je da ne želi da generalizuje i govori apriori.

Grubješićeva: Čuvari spoljnih granica

Suzana Grubješić, bivša potpredsednica Vlade zadužena za EU i aktuelna potpredsednica Centra za spoljnu politiku, smatra da postoji više zemalja koje se protive proširenju, a samim tim i ulasku Srbije u EU.

- Nema sumnje da u EU postoje političari koji smatraju da je zapadni Balkan najkorisniji ako ostane u ovom statusu, ni unutar ni napolju, kao izvor jeftine radne snage i kao čuvar spoljnih granica EU. Međutim, EU nikada neće biti kompletna ako ne integriše ovaj region, a odliv radne snage u EU zaustavlja se samo snažnim ekonomskim razvojem, regionalnim povezivanjem i opštim podizanjem životnog standarda. Postoji više od tri zemlje koje se iz raznih razloga protive proširenju EU, pa samim tim i prijemu Srbije. Od zamora od proširenja došli smo do otvorenog otpora proširenju i nema sumnje da ova godina neće doneti nikakve značajne novine na tom planu - kaže naša sagovornica.

- Evropska narodna partija (EPP), kojoj pripadam, bukvalno je razorena, što mislim da je loše za Evropu. Najzapadniji od lidera EPP u ovom trenutku, a koji je na vlasti, jeste Janez Janša. Sebastijana Kurca su sklonili, odlaskom Angele Merkel Nemačka, kao uporište evropskih narodnjaka, ali i izvor stabilnosti, više to nije - ocenio je Vučić.

Kako je dodao, od Španije, Francuske, Italije, svuda su neke druge političke snage.

LAŽNI BLOKOVI

- Taj konzervativni, racionalni deo više nije dominantan u Evropi, kao što je bio pre šest-sedam godina. A svi oni lažno levičarski i liberalni blokovi - pošto su oni sve, samo ne liberalni - imaju pravo da kažu i urade šta hoće i da još sve to uviju u oblandu nečeg lepog i dobrog, pa makar to bila i najgora rešenja - naveo je Vučić.

4 IZAZOVA ZA SRBIJU

Prema Vučićevim rečima, Srbija će u 2022. suočiti sa četiri izazova:

1. Očuvanje mira i stabilnosti u regionu

Bez toga ne možemo da zadržimo postignute ekonomske rezultate i napredujemo

2. Energetika

Preživećemo zimu bez problema, ali moramo da odlučimo šta da radimo u budućnosti i to na racionalnim osnovama

3. Hrana i voda

To je novi izazov kojim ćemo kao država morati ozbiljno da se bavimo jer će u budućnosti očigledno hrana biti izvor moći

4. Zdravstveni sistem

Od očuvanja ovog sistema zavisi hoćemo li moći da unapređujemo zdravlje ljudi

Geopolitičar Srđan Perišić ističe da su glavni protivnici proširenja EU, a samim tim i ulaska u Uniju, upravo zemlje osnivači.

- Tu prvenstveno mislim na Nemačku, Francusku, zatim zemlje Beneluksa, Holandija i Belgija. Ostale zemlje članice, kao što su Slovenija, Poljska, Španija... su drugorazredne zemlje i one se mnogo ne pitaju. Glavna ideja zemalja osnivača EU jeste da drži pod kontrolom zemlje zapadnog Balkana, a da one ne budu punopravne članice - ističe Perišić.

Bonus video: