ČESI NAPRAVILI PROBOJ: Borba protiv terorizma uz pomoć klupa i žardinjera
Češki naučnici sa Univerziteta odbrane u Brnu i Tehničkog univerziteta u Pragu smislili su specijalne žardinjere od nove vrste betona sa žicom i betonske klupe protiv terorističkih napada kamionima i vozilima, za koje tvrde da efikasno zaustavljaju i teške kamione kojima bi teroristi hteli da pregaze masu.
Foto: Tanjug/AP- Prepreke koje se obično koriste ne moraju da spreče napad. Kada teretno vozilo polako udari u barijeru tešku 1,5 tonu, pomeriće je i može da nastavi vožnju. Naša žardinjera je u stanju da apsorbuje ogromnu količinu kinetičke energije. Kamion će se razbiti udarom u nju - rekao je češkom dnevniku Lidove novini Pavel Manjas iz Univerziteta odbrane.
Specijalni beton, ne obični armirani, uz elemente kojima se učvršćuje, prema proračunima naučnika iz Brna i Praga morao bi da izdrži i udar kamiona od 22 tone koje se približava brzinom od 100 kilometara na čas.
Od istog specijalnog betona sa žicama češki naučnici su smislili, a preduzeće Institut zaštitinih betonskih konstrukcija proizvelo, i specijalne gradske klupe koje povezane po dve takođe treba da predstavljaju efikasnu barijeru protiv terorista, pre svega eksplozija na aerodromima i železničkim stanicama.
Za specijalne antiterorističke žardinjere zainteresovano je nekoliko čeških gradova, među njima konkretno Ostrava i Plzen, a svetsku premijeru imaće na sajmu Armi2017 u Rusiji naredne nedelje.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.

Komentari (0)