STIŽE 25 CM SNEGA, ALI TO JE SAMO POČETAK: Ciklon sa Jadrana donosi olujnu buru, a onda sledi PROLEĆNI OBRT i 20 stepeni! Čubrilo upozorava: ČUVAJTE SE MARTA!

Vesti

20.02.2026

22:09

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Region pod naletom snega i tramontane.

STIŽE 25 CM SNEGA, ALI TO JE SAMO POČETAK: Ciklon sa Jadrana donosi olujnu buru, a onda sledi PROLEĆNI OBRT i 20 stepeni! Čubrilo upozorava: ČUVAJTE SE MARTA!

Foto: TANJUG/ ALEKSANDAR PALAJIĆ, F.S./ATAImages, shutterstock/Elkhophoto/Alex Linch

Najnovija vremenska prognoza donosi prilično burne najave. Iako se region trenutno nalazi pod uticajem snažnog sredozemnog ciklona koji je doneo naglo zahlađenje, obilnu kišu i sneg čak i u nižim predelima, meteorolog amater Marko Čubrilo poručuje da je to samo uvod u izraženu promenu vremena. Zima je ponovo pokazala svoju snagu, ali se njen završetak nazire brže nego što se očekivalo, uz ozbiljno upozorenje za mart.

Prema njegovim rečima, vremenske prilike danas i sutra određuje jak ciklon koji je pristigao sa severnog Jadrana i uslovio prodor osetno hladnijeg vazduha nad veći deo regiona. U narednih 48 sati sistem će se postepeno premeštati ka severoistoku, ali će i dalje imati snažan uticaj. Kako se bude pomerao, sve veći deo regiona naći će se u njegovom hladnom sektoru, što znači da se, osim kiše, sneg očekuje i u nizijama.

Najobilnije snežne padavine prognoziraju se za krajnji severozapad Hrvatske, gde bi do nedelje ujutru moglo da se formira između 5 i 15 centimetara snega. U ostalim nizijskim predelima zahlađenje dolazi nešto kasnije, pa se očekuje simboličan snežni pokrivač od 1 do 5 centimetara, koji će se brzo otopiti. Sasvim drugačija situacija je u planinskim krajevima. U Bosni i Hercegovini, na severu Crne Gore, jugozapadu Srbije i u delovima Hrvatske moguće je formiranje snežnog pokrivača visine od 10 do 25 centimetara.

Pored padavina, značajan faktor biće i vetar. Očekuje se skretanje vetra na severni i severozapadni smer, dok se duž Jadrana prognozira jaka do olujna bura i tramontana. Maksimalne temperature danas se kreću od 0 stepeni na severozapadu Hrvatske do 13 stepeni na jugoistoku Srbije, dok će sutra biti hladnije i uglavnom između 1 i 6 stepeni.

Tokom noći ka suboti i u subotu pre podne padavine će u većem delu regiona oslabiti ili prestati, ali se od subote popodne do nedelje uveče očekuje još jedan talas kiše i snega, pre svega u severnim i centralnim oblastima. Potpuna stabilizacija prilika prognozira se u noći ka nedelji. Nedelja donosi postepen porast temperature, pa će se maksimalne vrednosti kretati od 2 do 8 stepeni, dok će na zapadu regiona dostizati i 11 stepeni.

Prema Čubrilovoj prognozi, od 23. februara sledi znatno stabilniji i topliji period. Do sledeće srede dnevne temperature biće između 7 i 15 stepeni, a potom će uslediti pravo rano prolećno vreme sa vrednostima od 11 do 20 stepeni i dužim periodom suvog i toplog vremena.

Ipak, kada je reč o martu, Čubrilo poziva na oprez. Određeni numerički modeli, poput AIFS i CFS, ostavljaju mogućnost jačeg zahlađenja oko 7. marta ili nešto kasnije. Iako je verovatnoća za sada mala, takav scenario nije u potpunosti isključen.

- Iskreno se nadam da od toga neće biti ništa, jer tako kasno zahlađenje, posebno posle toplog perioda koji stiže, donelo bi velike štete - zaključuje Čubrilo u svojoj prognozi.

BOnus video: 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading