PRIKAZANA ČETVRTA EPIZODA SERIJALA "IZGUBLJENI GRADOVI SRBIJE"! Publika imala priliku da zaviri u misteriozni "JELENIN GRAD"! (VIDEO)
Orlovine, poznate i kao "Jelenin grad", svojevrsni su arheološki dragulj zapadne Srbije.

Foto: Produkcija Medijska mreža
U četvrtoj epizodi hit serijala "Izgubljeni gradovi Srbije", koji se emituje nedeljom od 20 časova na Euronews Srbija, publika je večeras imala priliku da zaviri u misterioznu prošlost Orlovina – srednjovekovnog utvrđenja koje već vekovima bdije nad Malim Zvornikom, a da ga gotovo niko ne primećuje.
Orlovine, poznate i kao "Jelenin grad", svojevrsni su arheološki dragulj zapadne Srbije. Iako se prvi tragovi o njegovom postojanju pojavljuju još 1970-ih godina u zapisima šabačkog arheologa Milivoja Vasiljevića, ovaj lokalitet je decenijama bio nepravedno zapostavljen – sve do 2013. godine, kada je profesor istorije Dejan Pavić iz Malog Zvornika pokrenuo inicijativu za nova istraživanja.

Produkcija Medijska mreža
Pogledaj galeriju

Produkcija Medijska mreža
Pogledaj galeriju

Produkcija Medijska mreža
Pogledaj galeriju

Produkcija Medijska mreža
Pogledaj galeriju

Produkcija Medijska mreža
Pogledaj galeriju

Produkcija Medijska mreža
Pogledaj galeriju

Produkcija Medijska mreža
Pogledaj galeriju

Produkcija Medijska mreža
Pogledaj galeriju

Produkcija Medijska mreža
Pogledaj galeriju

Produkcija Medijska mreža
Pogledaj galeriju
U ovoj epizodi, autor serijala Milan Lađević, izvršni direktor Medijske mreže, zajedno sa arheologom Adamom Crnobrnjom, predsednikom Srpskog arheološkog društva, vodio nas kroz gustu šumu, uz strme padine i zaboravljene tragove istorije – sve do ostataka zidina koje i dalje prkose vremenu.
- Neke gradove je sakrila šuma, neke je prekrilo tlo, ali svi su nestali iz sećanja. Za njih zna poneko – meštani, istraživači, i oni koji ne zaboravljaju - poručuje Crnobrnja.
"Izgubljeni gradovi Srbije" je projekat od izuzetnog kulturnog i istorijskog značaja, nastao u produkciji Medijske mreže, inspirisan čuvenim međunarodnim formatom "The Lost Cities" sa kanala National Geographic, ali duboko ukorenjen u autentičnu domaću baštinu.
Ne propustite četvrtu epizodu u nedelju u 20 časova, samo na Euronews Srbija!
Jerinin grad, bedem odbrane
Prva lokacija bila je Jerinin grad nedaleko od Trstenika - srednjovekovno utvrđenje koje je slabo istraženo i koje može biti veliko blago. Na ovom mestu je u 14. i prvoj polovini 15. veka bila stacionirana srpska vojska, koja je branila ovaj deo Srbije i kretala se putem koji je kroz dolinu Morave išao ka prestonici Kruševcu.
Golim okom mogu da se vide samo ostaci dve kule tvrđave, koja je nekada zidom bila povezana s još jednom kulom iznad Morave. Sačuvano je oko 350 metara kamenog bedema. Sve ostalo nalazi se pod zemljom.
Vučje krije tajne Vizantije
U drugoj epizodi serijala naša arheološka ekspedicija posetila je mesto Vučje kod Leskovca. Tamo bi trebalo da je utvrđenje Skobaljić grad, koje datira čak iz šestog veka, kada su ovde bili Romeji, vojnici Vizantije, Istočnog rimskog carstva, koje je nadživelo Zapadno rimsko carstvo 1.000 godina i na ovim prostorima se zadržalo i posle pada velikog Rima. Vekovima kasnije ovde je bila važna linija odbrane Srba od Turaka.
Lederata, Trajanov vojni logor
U trećoj epizodi naša arheološka ekspedicija posetila je lokaciju rimskog vojnog utvrđenja Lederata kraj Velikog Gradišta. Ono datira s kraja prvog veka, pa sve do 6. i 7. veka.
Na tom istom prostoru postojala su tri različita vojna logora tokom vremena. Najstariji je bio sazidan oko 100. godine naše ere, a podigao ga je imperator Trajan. Napravio ga je zbog planiranog pohoda na Dakiju. To utvrđenje je bilo površine otprilike 200 sa 150 metara, to jest, oko šest fudbalskih terena.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)