SRPSKI EPIDEMIOLOZI UPOZORAVAJU: Virus morbila sve više ugrožava trudnice i bebe

Autor: informer.rs, Republika

Vesti

25.01.2018

05:06

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Porodilje i trudnice u porodilištima širom Srbije sve češće obolevaju od malih boginja, što može da ima kobne posledice i po njih i po njihove bebe, upozoravaju epidemiolozi. Slučaj Sabine Marković iz Niša, koja je u ponedeljak preminula od komplikacija izazvanih ovim virusom (pogledajte tekst sa strane), samo je poslednji primer. Pre toga, morbilama su zaražene majke i bebe u porodilištima u Zemunu i Kraljevu.

RepublikaFoto: pixabay.com
Foto: Ilustracija

Stručnjaci kažu da je ženama u toku trudnoće i neposredno posle rađanja imunitet oslabljen i da je zbog toga veoma opasno što je virus morbila sve prisutniji u porodilištima. Da stvar bude gora, u ovim slučajevima ni vakcinacija nije moguća, jer žene u trudnoći ne smeju da primaju nijednu dozu medikamenta koji sprečavaju razvijanje virusa.

Epidemiolog Zoran Radovanović kaže da ga nimalo nije iznenadila vest o smrti porodilje iz Niša, s obzirom na to da nije retkost da se kod žena u tom stanju morbile često iskomplikuju.

- Imuni sistem trudnica i porodilja znatno je oslabljen jer prevashodno štiti plod. Zato su trudnice i podložne infekcijama i kod njih nije retkost da se i najbanalnija bolest brzo iskomplikuje, kao, nažalost, kod ove mlade Nišlijke. Ona je u porodilište došla dosta oslabljena bolešću, a sam porođaj joj je još više smanjio imunitet. Siguran sam da nije bila vakcinisana ili je bar bila vakcinisana samo jednom dozom. Jer da je primila MMR vakcinu, dete se ne bi zarazilo, a to bi i njoj spaslo život. Sreća u nesreći je što je dete rođeno bez bilo kakvih drugih tegoba, pa uspeva da se nosi sa morbilama. Sad bi ga trebalo samo zaštititi od bakterijskih infekcija - kaže Radovanović.

Sa njim je saglasan i infektolog dr Žarko Ranković. On upozorava da jedna zaražena osoba može da zarazi u proseku 16 drugih, što nije nimalo naivna stvar kada su u pitanju male boginje.

- Poznato je da su u jeku zaraze najugroženije kategorije trudnice i mala deca i da su zbog svog stanja i imuniteta najslabija karika. Zato je među zaraženim od morbila najviše dece, a u poslednje vreme i trudnica i porodilja kod kojih je klinička slika posebno teška. Dečji organizam se nekako i izbori sa virusom, deca imaju šansu i da se vakcinišu, dok žena u trudnoći ne sme biti podvrgnuta nijednoj vakcini. Samim tim, direktno je izložena zarazi, koja preti da se odrazi i na plod i da za sobom ostavi teške posledice, čak i smrt - ističe dr Ranković.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading