"MORAMO DA ZAUSTAVIMO JURIŠ NA EVROPU!" PANIKA širom EU, sve više zemalja BESNO na Španiju, Lajenova ZAGRMELA: Ovo je neprihvatljivo!
Francuska i Nemačka su najavile pojačane kontrole granica.
Foto: Tanjug/Ap photo
Finska ministarka unutrašnjih poslova Mari Rantanen izrazila je danas podršku predlogu italijanske premijerke Đorđe Meloni da se Španija isključi iz Šengenskog prostora zbog migrantske krize u španskoj enklavi Seuta.
Ovaj predlog dobija sve više podrške među članicama EU.
- Španija je potpuno propala u zaštiti spoljne granice Šengenskog prostora od ilegalnih migracija. Ovo ne može da se nastavi. Sve evropske zemlje moraju da podrže predlog Meloni. Zemlje koje ne ispune svoju obavezu da zaštite svoje spoljne granice ne mogu da budu članice Šengena - napisala je Rantanen na društvenoj mreži Iks.
Oko 60.000 migranata ušlo je u protekla 24 sata iz Maroka u špansku enklavu u severnoj Africi, Seutu, izjavio je šef regionalne vlade Seute, Huan Hesus Vivas, navodeći da se ta brojka podudara sa oko 70 odsto redovnog stanovništva tog grada.
Prilikom pokušaja prelaska u špansku enklavu poginula su najmanje 34 migranta, prenosi AP.
- Situacija kroz koju Seuta prolazi potpuno je neodrživa - rekao je Vivas.
Tanjug/Ap photo
Tanjug/Ap photo
Tanjug/Ap photo
Tanjug/Ap photo
Tanjug/Ap photo
Tanjug/Ap photo
Tanjug/Ap photo
Tanjug/Ap photo
Tanjug/Ap photo
Tanjug/Ap photo
Tanjug/AP Photo/Antonio Sempere
Tanjug/AP Photo/Antonio Sempere
Tanjug/AP Photo/Antonio Sempere
Tanjug/AP Photo/Antonio Sempere
Tanjug/AP Photo/Antonio Sempere
Francuski ministar unutrašnjih poslova Loran Nunjez rekao je da će zemlja pojačati kontrole na granici sa Španijom nakon velikog priliva migranata u špansku enklavu Seuta iz Maroka.
Nunjez je rekao da će danas ponovo razgovarati sa svojim španskim kolegom o situaciji u Seuti, nakon što je tokom noći između četvrtka i petka zabeležen veliki broj prelazaka granice između Maroka i španske enklave, preneo je "Figaro".
Ministar spoljnih poslova Holandije Tom Berendsen rekao je da ta zemlja računa na to da će Španija da preduzme sve što je potrebno kako bi zaštitila spoljne granice Evropske unije, kao i da će Maroko da preduzme neophodne mere sa svoje strane.
Merc pozvao Španiju i Maroko da preduzmu mere kako bi rešili migrantsku krizu u Seuti
Nemački kancelar Fridrih Merc pozvao je danas Španiju i Maroko da preduzmu odlučne mere kako bi stavili pod kontrolu migrantsku krizu u Seuti.
- Zaštita spoljnih granica Evropske unije ključna je za suzbijanje ilegalnih migracija. Jasno očekujem da sve države članice EU ispune ovu obavezu. Povodom ovog pitanja smo u kontaktu sa španskom vladom - naveo je Merc u saopštenju objavljenom na sajtu nemačke vlade.
On je dodao da Španija želi i mora da što pre stavi situaciju u Seuti pod kontrolu.
- Stoga pozdravljam nameru Španije da ne dozvoli ulazak ilegalnih migranata na evropski kontinent. Očekujemo, takođe, da Maroko odmah prihvati nazad ilegalne migrante - naveo je nemački kancelar.
On je dodao da je dobro to što su Evropska komisija i komesar za unutrašnje poslove i migracije Magnus Bruner pružili podršku u tom pogledu.
- Propis o vraćanju migranata, usvojen u junu, sada mora odmah i u potpunosti da bude sproveden - zaključio je Merc.
PROČITAJTE JOŠ: HAOS KAKAV EVROPA NE PAMTI! Blizu 50.000 migranata preplavilo Seutu, broj mrtvih RASTE, vojska i policija na NOGAMA! (FOTO, VIDEO)
Oglasila se i Ursula fon der Lajen
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen komentarisala je upad migranata na špansku teritoriju, poručivši da su "prizori koji stižu iz Seute neprihvatljivi".
- Ne možemo dozvoliti da bilo ko dolazi u našu Uniju bez poštovanja naših pravila. Opasni prelasci granica moraju odmah da prestanu. Mreže krijumčara ljudi moraju biti razbijene. Povratak osoba koje nemaju pravo da ostanu mora biti brz, u skladu sa našim pravilima. Zadužila sam dvoje komesara da pomognu u stavljanju situacije pod kontrolu. Magnus Bruner već blisko sarađuje sa Španijom i spreman je da otputuje u najkritičnija područja. Radiće na pružanju dodatne operativne podrške Španiji, uključujući i putem Fronteksa. Dubravka Šuica je u kontaktu sa svojim marokanskim kolegom. Uverena sam da će naše blisko partnerstvo sa Marokom pomoći u postizanju konkretnih rezultata - navela je Ursula fon der Lajen.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)