UBIJEN BIVŠI PREDSEDNIK IRANA! Mahmud Ahmadinedžad likvidiran zajedno sa obezbeđenjem
Nikada nije krio oštar stav koji je imao prema Izraelcima i Amerikancima.
Foto: Sobhan Farajvan / Zuma Press / Profimedia
Nekadašnji predsednik Irana Mahmud Ahmadinedžad ubijen je danas u raketnom napadu Izraela i SAD.
Pored Ahmadinedžada, stradalo je i njegovo kompletno obezbeđenje.
Ovo dolazi u trenutku opasne vojne eskalacije u regionu, uz otvorene sukobe između Irana s jedne strane i Sjedinjenih Američkih Država i Izraela s druge, što povećava strah da bi se sukob mogao proširiti na čitav region.
Mahmud Ahmadinedžad povukao se iz politike 2013. godine, nakon dva predsednička mandata, ostavivši za sobom imidž državnika sa kojim su se obični Iranci snažno identifikovali. Uz legendarnog urugvajskog predsednika Hosea Muhiku, često se navodi kao jedan od najskromnijih svetskih lidera.
Njegov politički uspon počeo je 2005. godine, kada se kao relativno nepoznat gradonačelnik kandidovao za predsednika.
Foto: Sobhan Farajvan / Zuma Press / Profimedia

Tokom kampanje obilazio je najsiromašnije delove zemlje, gradeći imidž „čoveka iz naroda“. Upravo ta poruka – „jedan od vas“ – donela mu je ogromnu podršku birača. Ubedljivo je pobedio bivšeg predsednika Akbara Rafsandžanija, osvojivši 62 odsto glasova, a isti rezultat ponovio je i na izborima 2009. godine.
Po profesiji univerzitetski profesor mašinstva, Ahmadinedžad je ceo život negovao sliku skromnog čoveka. Nakon povlačenja iz politike, jedno vreme se bavio i stočarstvom, radeći kao pastir. Uvek je isticao da mu je najveći protivnik luksuz, dok su politički protivnici, poput Izraela i SAD, dolazili tek iza toga na njegovoj ličnoj listi neprijatelja.
Tokom svog predsedničkog mandata zauzimao je izuzetno oštar stav prema Sjedinjenim Američkim Državama i Izraelu.
Iako je često isticao da želi mir i stabilnost, njegova retorika izazivala je zabrinutost na međunarodnoj sceni. Bio je poznat po kritikama američke spoljne politike i izraelskih poteza, što je dodatno pogoršalo odnose Irana sa Zapadom.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)