PUTIN U VELIKOJ OPASNOSTI! Možda sve izgleda dobro na bojnom polju, ali postoji mogućnost da RUSIJA IZGUBI RAT

Svet

05.09.2025

21:55

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ovaj scenario je realan.

PUTIN U VELIKOJ OPASNOSTI! Možda sve izgleda dobro na bojnom polju, ali postoji mogućnost da RUSIJA IZGUBI RAT

Foto: Shutterstock/Dmitriy Kandinskiy/ Serhii Yushkov/ Volodymyr Vorobiov, AP/ Mikhail Klimentyev, Tanjug/AP Photo, Wikimedia Oleg V. Belyakov - AirTeamImages GNU FDL

Dok poslednjih meseci neki visoki ruski zvaničnici, uticajni biznismeni, bankari i stručnjaci upozoravaju na probleme u ruskoj ekonomiji, sankcije koje je Donald Tramp pretio i koje bi predstavljale krajnji udarac ratnoj mašini Vladimira Putina još uvek nisu stigle, piše Agata Demare za "Forin polisi".

Umesto toga, Tramp se sastao sa ruskim liderom na Aljasci i aplaudirao mu na crvenom tepihu u još jednom očekivano neuspešnom pokušaju da pridobije Putina za ustupke i konkretne korake ka miru u Ukrajini.

I dok niko ne zna šta se ruski lider nadao da će postići, sigurno je da je želeo da izbegne dodatne sankcije ruskoj ekonomiji i možda dobije olakšanje od postojećih sankcija, ili pregovara o unosnim američkim investicionim poslovima.

Stanje ruske ekonomije i energetski pritisci

Poslednjih nedelja, niz znakova ukazuje da se ruska ekonomija, iscrpljena ratom i ograničena sankcijama, nalazi na prekretnici.

Prvi put od početka rata, ekonomska aktivnost koja nije povezana sa vojnom industrijom se smanjuje, bankari prave planove za prevazilaženje finansijske krize, a energetske kompanije strahuju za najvećeg kupca nafte Indiju, kojoj je Tramp uveo drastičnu uvoznu tarifu od 50 odsto.

Cena ruske referentne sirove nafte marke Ural pala je za više od 20 procenata od vrhunca u januaru, a ruska rublja je porasla za 41 procenat u odnosu na dolar od početka godine, što dodatno opterećuje prihode od nafte.

Finansijski izazovi i bankarski sektor

Centralna banka očajnički pokušava da zaustavi dalji pad rublje i obuzda potražnju za devizom, ukinuvši propise o konverziji prihoda izvoznika.

Banke i korporacije suočavaju se sa povećanim stopama neizmirenja kredita i problemima sa korporativnim dugovima.

VTB je zabeležio pad neto prihoda od kamata za oko polovinu u prvoj polovini godine, a Ruska centralna banka upozorava na rizik od pucanja balona na tržištu nekretnina, dok domaćinstva uzimaju kredite na rekordno dug rok od 26 godina.

Indija i Kina ključni kupci nafte

Trampove sankcije Indiji i ograničenja EU po pitanju kupovine ruske nafte podižu rizik gubitka najvažnijih kupaca. Kineski uvoz nije u velikom porastu, što ograničava alternativne izvore prihoda.

Dok Ukrajina pojačava napade na ruske rafinerije i cevovode, Putinov rastući strah od ekonomske krize mogao bi ga dovesti za pregovarački sto.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading