VUČIĆ NA OTVARANJU INTERKONEKTORA BUGARSKA - GRČKA: Nadam se da ćemo sledeće godine imati ovakvu ceremoniju i u Srbiji!

Autor:

Svet

01.10.2022

08:47

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Gasni interkonektor između Bugarske i Grčke dužine 182 kilometra pušten je danas u rad, a svečanoj ceremoniji prisustvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

VUČIĆ NA OTVARANJU INTERKONEKTORA BUGARSKA - GRČKA: Nadam se da ćemo sledeće godine imati ovakvu ceremoniju i u Srbiji!

Foto: Tanjug/S. AĆIMOVIĆ

Predsednik je na početku obraćanja čestitao bugarskim i grčkim prijateljima puštanje u rad interkonektora.

- Niko od nas stvarno nije verovao da će ovaj projekat zaživeti. Pričali smo o tome, ali mislili smo da je to nešto luksuzno što se nikada neće ostvariti. Ali premijer Micotakis, Borisov i Petkov su videli to drugim očima, verovali su u ovaj projekat - rekao je on.

Vučić ističe da je ovaj projekat važan i za Srbiju, pošto će interkonektor između Srbije i Bugarske biti završen za godinu dana.

- Nadam se da ćemo sledeće godine imati ovakvu ceremoniju i u našoj zemlji. Kirjakos je govorio o ceni gasa. Ja verujem da ćemo imati tešku jesen i zimu. Gospođa Fon der Lajen se ne slaže sa mnom, ona je optimistična. Imao sam dilemu pre nego što sam došao, pitao sam se kako će me tretirati. Osećao se kao crna ovca, ali je ona veoma pristojna - rekao je predsednik kroz smeh, i duboko se zahvalio predsednici Evropske komisije.

***

Na otvaraju gasovoda su i predsednik Bugarske Rumen Radev, premijer Grčke Krijakos Micotakis, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev, premijer Rumunije Nikolae Čuka i predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski.

Gasovod će prenositi gas iz Azerbejdžana preko Trans-jadranskog gasovoda (TAP) i iz drugih izvora preko planiranog terminala za tečni prirodni gas u Aleksandrupolisu na severu Grčke.

Predsednik Aleksandar Vučić će posle otvaranja gasovoda, kako je najavljeno, imati i bilateralni sastanak sa premijerom Grčke Kirjakosom Micotakisom.

Radovi na izgradnji novog gasovoda između Bugarske i Grčke završeni su polovinom jula, koji će do Bugarske dopremati gas iz Azerbejdžana, a danas počinju prve komercijalne isporuke. Gasovod dužine 182 kilometara, od čega 151 kilometar u Bugarskoj i 31 kilometar u Grčkoj, proteže se od severoistocnog grckog grada Komotinija do Stare Zagore u središnjoj Bugarskoj. Gasovod, kako je ranije najavljeno, počinje da radi sa kapacitetom od tri milijarde kubika gasa godišnje i izgledima za povećanje na pet milijardi.

Srbija je početkom ove godine, uz podršku EU, započela gradnju gasnog interkonektora sa Bugarskom Niš - Dimitrovgrad u dužini od 109 km na teritoriji Srbije i radovi bi trebalo da budu završeni do septembra 2023. godine.

Tim gasovodom Srbija će se povezati na gasovod između Bugarske i Grčke odnosno dobiće mogućnost snabdevanja gasom iz Azerbejdžana ili sa LNG terminala (za tečni prirodni gas) u Grčkoj.

Ministarstvo energetike Srbije je ranije najavilo da će naša zemlja dogovoriti zakup kapaciteta sa Azerbejdžanom kako bi mogli kroz gasnu interkonekcije u 2023. da imamo na raspolaganju najmanje 1,4 milijarde kubnih metara gasa.

Inače, Grčka planira da postane energetski hab u regionu uz korišćenje fosilnih goriva iz Kaspijskog mora i jugoistočnog Sredozemlja i obnovljivu energiju iz Egipta, a gradi i terminal za tečni prirodni gas (LNG) u severoistočnoj luci Aleksandropolis. Rusija je krajem aprila obustavila isporuku gasa Bugarskoj, pošto nije htela da ga plaća u rubljama.

Memorandum o razumevanju za projekat gasnog interkonektora između Bugarske i Grčke potpisan je 2009, a zajednička kompanija ICGB registrovana 2011. godine. Na početku realizacije projekta bilo je najavljeno da će gasovod biti pušten u rad krajem 2014. godine. Južni gasni koridor je jedan od najveći gasnih projekata, čiji je deo TAP, kojim bi gas sa nalazišta u Kaspijskom jezeru pred obalom Azerbajdžana preko Gruzije, Turske, Grčke i Albanije, trebalo preko Jadranskog mora da stiže do juga Italije. 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading