LEKOVE PROTIV BOLOVA PIJEMO KAO BOMBONE: Lekari otkrili kad se uzima paracetamol, a kad ibuprofen

Autor:

Lifestyle

11.02.2022

12:49

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Doktori odgovorili na dilemu u kojim situacijama se pije paracetamol, a kad ibuprofen.

LEKOVE PROTIV BOLOVA PIJEMO KAO BOMBONE: Lekari otkrili kad se uzima paracetamol, a kad ibuprofen

Foto: pexels.com

Paracetamol i ibuprofen su lekovi za kojim najčešće posežemo kad osetimo bol ili nam skoči temperatura, a da o njima ne znamo mnogo. Zato smo pitali dr Ivana Đurića, lekara opšte prakse, kako deluje paracetamol, a kako ibuprofen i na šta treba da obratimo pažnju ako koristimo ove lekove.

Paracetamol i ibuprofen su lekovi za kojim najčešće posežemo kad osetimo bol ili nam skoči temperatura, a da o njima ne znamo mnogo. Zato smo pitali dr Ivana Đurića, lekara opšte prakse, kako deluje paracetamol, a kako ibuprofen i na šta treba da obratimo pažnju ako koristimo ove lekove.

- Paracetamol predstavlja lek za smanjivanje simptoma bola i obaranje temperature. Njime može da se umiri bol manjeg i srednjeg intenzteta i neznatno snizi temperatura. Slabiji je od ibuprofena, ali u prednosti je u odnosu na njega jer može da se koristi više puta u toku dana. Njegovo dejstvo počinje oko 60 minuta posle uzimanja i traje oko četiri sata - objašnjava dr Đurić za Blic.

Dozu od 500 miligrama, kaže naš sagovornik, koliko obično ima jedna tableta, možete uzimati četiri puta, na šest sati.

Ako postoje jači bolovi, može se piti i na četiri sata po 500 ili 1.000 miligrama. Maksimalna dnevna doza je 4.000 miligrama i ne sme se prekoračiti. Ako se piju još neki lekovi za prehladu, treba videti da li i oni u sebi imaju paracetamol.

Toksične reakcije na paracetamol su veoma retke, ali ovaj lek ipak treba da se pije oprezno, jer velike količine mogu da dovedu do oštećenja jetre, podizanja pritiska za četiri milimetara živinog stuba i krvarenja u želucu.

Zato ukoliko se tegobe ne smire nakon tri dana uzimanja paracetamola, neophodno je da se javite lekaru.

Republika

Foto: pixabay.com

Lekovi

 

Za temperaturu, ali i za migrenu i reumu

Ibuprofen pak predstavlja lek iz grupe nesteroidnih antiinflamatornih lekova. Ovaj lek služi, pre svega, za smanjivanje bola, temperature, ali i upale.

Nešto je ipak jači od paracetamola i može se koristiti kod osoba koje imaju povišenu temperaturu odnosno neku infekciju, kod glavobolje i migrene, bola u kostima ili zglobovima, kod bolova u leđima, kada postoji upala zglobova ili reuma, za menstrualne bolove, zubobolja i manje povrede – navodi dr Đurić.

Ipak, treba da obratite pažnju ako ste alergični na neki lek iz grupe nesteroidnih antiinflamatornih lekova, recimo iz roda diklofenaka. Tad ne bi trebalo da pijete ni neki od lekova iz roda ibuprofena. Moguće je da ćete imati alergiju i na njih.

Osim toga, ibuprofen povećava verovatnoću za nastanak srčanog udara ili šloga, pa osobe koje imaju problema sa srcem i cirkulacijom treba da ga izbegavaju.

Pacijenti sa bajpasom ne bi smeli da ga piju, kao ni oni koji imaju neko oštećenje bubrega. Ipak, ibuprofen najčešće može da izazove stomačne probleme, tako da nemojte da preterate s njim. Možete ga koristiti kada imate bolove, ali ipak se javite lekaru ako tegobe ne prestanu.

Kako se koristi Ibuprofen?

Ibuprofen se može naći u različitim dozama i kombinacijama, ali najčešće u dozi od 400 miligrama, a pije se dva-tri puta dnevno.

Uzima se s dosta tečnosti i ne bi trebalo leći posle njegovog uzimanja desetak minuta. Ako postoji neki problem sa želucem, ne treba ga uzimati ili se uzimati uz hranu, mleko i lekove koji umiruju želudac. Maksimalna pojedinačna doza je 800 mg, dok je maksmalna dnevna doza 3.200 mg dnevno. To znači da može da se pije po jedna tableta od 400 mg na 4–6 sati. Ipak, ako već imate bolove koji ne prolaze posle dve-tri tablete dnevno, morate se javiti lekaru.

Takođe, ako uzimate neki od preparata iz roda acetilsalicine kiseline, ibuprofen uzimajte osam sati pre ili 30 minuta posle. Zajedničko uzimanje može da smanji dejstvo aspirina i ugrozi njegovu ulogu zaštitnika krvnih sudva.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading