OVO SU CAKE KAKO DA IZBEGNETE MAMURLUK TOKOM PRAZNIKA: Nikako da naučimo koja je najčešća greška, a posledice su užasne

Autor:

Lifestyle

07.01.2022

17:37

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Preterivanje sa alkoholom za vreme praznika nije retkost i mnogi smatraju da nekoliko čašica viška nema veliki uticaj na organizam, sve dok ih ujutru ne zateknu mamurluk, glavobolja i povraćanje.

OVO SU CAKE KAKO DA IZBEGNETE MAMURLUK TOKOM PRAZNIKA: Nikako da naučimo koja je najčešća greška, a posledice su užasne

Foto: pixabay.com

Većina ljudi smatra da problemi zbog viška alkohola u telu nestaju već u toku dana, ali prema rečima farmaceuta, težina posledica zavisi od vrste alkohola koju pijemo, od toga sa čime smo mešali piće, da li smo imali "meze"  i koliko vode smo popili pred spavanje. 

Kada se sve uzme u obzir možemo da predvidimo kolike posledice će jedna pijana noć ostaviti na telo, jetru, mišiće, kožu, srce, pluća i druge organe, navode stručnjaci. 

Da je svako napijanje zapravo šok za organizam, objašnjava farmaceut Branka Stanković, piše Mondo.

- Svaka veća količina pića utiče na telo i sve što popijete prolazi kroz ceo organizam. Samo jedna noć preterivanja sa alkoholom utiče na organe za varenje, pre svega želudac i creva. Tek sutradan osećamo da nam alkohol nadražuje želudac i stvara gorušicu, što dovodi do kiseline i mučnine. Gladni smo, organizam traži hranu jer nemamo dovoljno energije, ali naš stomak nije u stanju da je prihvati. Istovremeno, postajemo bledi i dehidrirani, pošto alkohol utiče na cirkulaciju, krvotok i bubrege. Da bi jetra izbacila višak alkohola u telu se luči jaka supstanca koja je zapravo toksična - kaže Branka Stanković. 

Višak alkohola završava u krvotoku i dolazi do mozga, zbog čega utiče na motoriku, raspoloženje, moć govora i mnogo toga drugog. 

- Mamurlukom se zapravo odvikavamo od prekomerne količine alkohola na koju smo navikli telo prethodni dan. Zato je pojačana osetljivost nervnog sistema i sve nas čini razdražljivim. Alkoholna pića uzrokuju nesanicu, pa ne možemo da spavamo kako treba. Mogu nam smetati preterana svetlost, zvuci i gotovo svi spoljašnji sadržaji. Situaciju otežava činjenica da nakon unosa alkohola dolazi i do promena na nivou hormona i otežanog lečenja upala. To znači da narednih dana možete da očekujete probleme sa kožom, gljivicama, zapaljenjima i sličnim problemima. Čak i ako trenirate i bavite se sportom, alkohol će sprečiti da trening da dobre rezultete, da se mišići definišu i da smršate - kaže farmaceut. 

Postoji mogućnost da se umanji štetno dejstvo alkohola uz pravilan način na koji se alkoholno piće konzumira. Na primer, uvek je bolje da se ista količina pića pije duži vremenski period i zajedno sa malim količinama hrane.

- Šteta po organizam zavisi od kvaliteta pića i sa čime ste ga mešali. Nagora varijanta su alkohol i energetski napici. Pića kao što je crno vino, vinjak i viski sadrže više metanola i češće ujutru izazivaju glavobolju i mučninu, nego bezbojna alkoholna pića. Šteta po stomak i zdravlje može da bude olakšana ako se pre unosa alkohola popije jedna kašika jestivog ulja - objašnjava. 

Uz svako alkoholno piće pijete po čašu vode i obavezno se hidrirajte pre spavanja, jer dehidratacija može da bude štetna za bubrege.

- Pijte dosta vode i ne podležite mišljenju da će vam biti bolje ako ujutru ponovo nešto popijete od alkohola. Dobro je piti čaj, jesti domaću supu i nadoknaditi sve što je organizam izbacio. Kafa mnogima prija, iako nije dokazano da pomaže - zaključuje. 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading