(VIDEO) Turisti obožavaju Nerdlingen, nemački gradić koji leži na 72.000 tona dijamanata

Autor: National geographic Srbija

Razonoda

13.01.2019

02:12

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Nerdlingen je naizgled kao i svi drugi bajkoviti gradovi u nemačkoj saveznoj državi Bavarska, međutim ono što se krije u njegovim zgradama i temeljima, moglo bi da ga učini jednim od najlepših mesta na Zemlji, piše National geographic Srbija.

RepublikaFoto: youtube.com/Nördlinger Stadtmauerfest
Nerdlingen

Dijamanti, kojih ima po celom Nerdlingenu, su se formirali pre otprilike 15 miliona godina, kada je asteroid koji je putovao brzinom oko 25 kilometara u sekundi pogodio Zemlju. Geolozi procenjuju da je svemirska stena bila široka oko jedan kilometar (iste veličine kao današnji Nerdlingen) i da je bila teška blizu 3 milijardi tona.

Meteor je prilikom pada udario u naslage grafita i stvorio oko 72.000 tona sitnih dijamanata koji su korišćeni prilikom izgradnje Nerdlingena. Tokom 9. veka na tom mestu nikao je Nerdlingen.

Naime, kada su doseljenici došli nakon nekoliko miliona godina na mesto gde je meteor udario, nisu znali da svoje kuće grade na zemljištu sa najvećom koncentracijom dijamanata na svetu. Meštani su godinama mislili da je krater vulkanskog porekla.

Međutim, šezdesetih godina prošlog veka cela istorija njihovog mesta dobila je novi tok. Naime, u gradić su stigla dva američka geologa, Judžin Šemaker i Edvard Čao, koji su nakon sprovedenih istraživanja došli do zaključka da grad ne leži na krateru vulkana, već u krateru asteroida prečnika 25 kilometara.

Objasnili su i misteriju svetlucavog kamenja. Na mestu udara meteora formirala se posebna vrsta kamena - suevit, koji usled sabijanja već postojećih granitnih blokova sadrži i minijaturne dijamante. Široki su samo 0,2 milimetra i jedva su vidljivi golim okom, a sve kuće u mestu izgrađene su od suevita. 
Danas stanovnici Nerdlingena znaju da žive na tonama dijamanata, ali ne žele da sruše svoj grad kako bi se obogatili. Ipak, pronašli su različite načine da profitiraju od svoje neobične slave. Turisti iz celog sveta dolaze da obiđu svetlucavu arhitektutu, kao i Rieskrater muzej.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading