NOVA POŠAST U KINI, VEĆ UMRLO DVOJE LJUDI, TROJE JE KRITIČNO! Reagovala i Svetska zdravstvena organizacija: Neophodna je HITNA AKCIJA!


IZVOR: Republika - 15.01.2022 | 14:43


Veruje se da situacija nije bezazlena budući da se virus lako širi i mogao bi da bude zarazniji za ljude.

Foto: Tanjug/AP
NOVA POŠAST U KINI, VEĆ UMRLO DVOJE LJUDI, TROJE JE KRITIČNO! Reagovala i Svetska zdravstvena organizacija: Neophodna je HITNA AKCIJA!

Zastrašujuća vest stigla je iz Kine koja je prijavila dva smrtna slučaja od ptičijeg gripa, pri čemu je registrovano još pet osoba inficiranih tim virusom s oznakom H5N6, a koliko je situacija ozbiljna govori i činjenica da se odmah oglasila Svetska zdravstvena organizacija (SZO), istakavši da je "neophodna hitna akcija". 

Ministarstvo zdravlja Hongkonga saopštilo je da je pet osoba u provincijama Sečuan i Džeđijang i autonomnoj regiji Guangsi zaraženo sojem ptičjeg gripa u decembru prošle godine.

Otad su dve preminule, dok su ostale u bolnici boreći se za život, prenosi Blic.   

Muškarac star 75 godina iz Ludžoua u provinciji Sečuan razboleo se 1. decembra nakon izlaganja živoj domaćoj živini. Četiri dana kasnije hitno je prebačen u bolnicu i preminuo je 12. decembra, a 54-godišnji muškarac iz Lešana u istoj pokrajini razboleo se 8. decembra i preminuo je tri nedelje kasnije, 24. decembra. Takođe je prijavljeno da je imao istoriju izloženosti živoj domaćoj živini.

Jedna 51-godišnja žena iz Hangdžoua u provinciji Džeđijang razbolela se 15. decembra. Prebačena je u bolnicu 18, a vlasti su saopštile da je u kritičnom stanju. Druga dva slučaja zabeležena su u Liudžouu - gradu u autonomnoj oblasti Guangsi, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Hongkonga. Muškarac star 53 godine sa istorijom izloženosti uginuloj živini razboleo se 19. decembra i u bolnici je u teškom stanju, kao i 28-godišnjak iz istog grada kom je pozlilo 23. decembra. Nije jasno kako je drugi čovek zaražen.

Od 2014. godine 65 ljudi je zaraženo ptičjim gripom H5N6 - ali više od polovine tih slučajeva je prijavljeno u proteklih šest meseci, što je zabrinulo kineske zvaničnike, ali i SZO. 

- Zasad je dobra vest da je većina slučajeva došla u kontakt sa živinom i da nije bilo potvrđenih slučajeva prenošenja sa čoveka na čoveka - navedeno je iz te organizacije. 

Međutim, navodi se da je dalja istraga hitno potrebna da bi se razumeo rizik i rastući broj ljudskih slučajeva.

Thijs Кuiken, profesor komparativne patologije na Univerzitetskom medicinskom centru Erazmus u Roterdamu, ranije je upozorio: „Povećanje ljudskih slučajeva u Кini ove godine je zabrinjavajuće. To je virus koji uzrokuje visoku smrtnost. Može biti da je ova varijanta zaraznija za ljude".