I LJUBIMCI BEZBEDNI! Rusija registrovala prvu vakcinu protiv virusa korona za životinje


IZVOR: Republika - 31.03.2021 | 06:16


Rusija je registrovala prvu vakcinu na svetu protiv virusa korona za životinje, a njena masovna proizvodnja mogla bi biti pokrenuta već u aprilu, saopštio je novinarima zamenik direktora Savezne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor Rusije (Rosselhoznadzor) Konstantin Savenkov.

Foto: pexels.com

Rusi napravili jedini profilaktički preparat protiv kovida 19 za životinje

On je naveo da je vakcina „Karnivak-Kov“, koju je razvio Savezni centar za zdravlje životinja prvi i trenutno jedini u svetu profilaktički preparat protiv kovida 19 za životinje.

- U kliničkim ispitivanjima ‘Karnivak-Kova’, koja su započela u oktobru prošle godine, učestvovali su psi, mačke, arktičke lisice, vizoni, lisice i druge životinje. Rezultati istraživanja omogućavaju nam da zaključimo da je vakcina bezopasna i visoko imunogena, jer je 100 odsto vakcinisanih životinja razvilo antitela na virus korona - rekao je Savenkov.

Trenutno naučnici Rosselhoznadzora nastavljaju da proučavaju koliko dugo se razvija imunitet nakon primene preparata. Prema rečima Savenkova, trenutno je ovaj pokazatelj najmanje šest meseci.

- Već u aprilu može se pokrenuti masovna proizvodnja vakcine na osnovi najveće platforme u zemlji za proizvodnju lekova za životinje Federalnog centra za zdravlje životinja“, dodao je on.

Foto: pixabay.com

Zaštita i za vlasnike životinja i ljubimce

Takođe je istakao da su za ruski preparat zainteresovane i druge zemlje, među kojima su Grčka, Poljska, Austrija, SAD, Kanada i Singapur.

Savenkov je dodao da je vakcina od posebnog značaja, jer su, kako je istakla Svetska organizacija za zdravlje životinja, neke životinjske vrste osetljive na virus korona, a slučajevi kovida kod životinja registrovani u mnogim zemljama. U Rusiji su do danas zvanično utvrđena dva slučajeva zaraze mačaka virusom korona: u Moskvi i Tjumenu. Prema ruskim naučnicima, upotreba vakcine za životinje može da spreči razvoj mutacija virusa koje se najčešće javljaju tokom prenosa patogena između vrsta.

- Treba napomenuti da ne postoje naučni dokazi o prenošenju nove infekcije sa životinja na ljude, što je Svetska zdravstvena organizacija (VHO) više puta saopštavala. Osim toga, treba naglasiti da i životinje mogu da se zaraze nekim vrstama iz porodice virusa korona koje se razlikuju od kovida 19 -, zaključio je Savenkov.