Međunarodna zajednica ih saterala u ćošak: Priština će morati da prihvati specijalni status za Srbe!

Autor: Kosovo Onlajn, Republika

Vesti

25.02.2020

11:22

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ponovno pominjanje dopunjenog “Ahtisarijevog plana” u kontekstu daljih pregovora Srbije i Kosova većina analitičara u Prištini vidi kao vraćanje unazad u ovom procesu, ali smatraju da će međunarodna zajednica verovatno insistirati na prihvatanju rešenja sličnog tome.

RepublikaFoto: pixabay.com

Politički analitičar iz Prištine Leon Duhanaj ocenjuje za Kosovo Onlajn da priča o “Ahtisarijevom planu plus, plus” vraća ceo proces deset godina unazad, kada je na Kosovu počela decentralizacija.

- Ahtisarijev plan je bio pozitivan za srpsku zajednicu na Kosovu kao manjinu unutar Kosova. Vlada Srbije tada nije htela da prizna realnost, već su pokušali da zaustave taj proces - kaže Duhanaj i dodaje da se Vučić kasno setio Ahtisarijevog plana.

Međunarodna zajednica neće da se bavi balkanskim političarima

- On sada kaže da ne može ni da ga prihvati ni da ga odbaci. Međunarodna zajednica izgleda nema više interesa da se bavi balkanskim političarima i uskoro će Vučić dobiti neki ultimatum, moraće da promeni stav po pitanju Kosova i da Srbija najpre de-fakto, a onda i de-jure prizna Kosovo - kaže Duhanaj.

Takođe, prema Duhanajevoj proceni, i Kosovo će morati da prihvati neku vrstu “Ahtisarijevog plus, plus” plana, prema kojem će Srbi na Kosovu imati specijalni status unutar Kosova.

On smatra i da Vlada Srbije ne želi još uvek javnosti da saopšti istinu o Kosovu.

- Takva politika je narušila odnose između Srba i Albanaca i pokvarila mogućnost normalnog života na Kosovu. Takva je politika na celom Balkanu, ne samo u Srbiji - kaže Duhanaj.

Sadri Ferati, nekadašnji ministar administracije lokalne samouprave u periodu kada je na Kosovu počeo proces decentralizacije prema Ahtisarijevom planu, ne zna na šta predsednik Srbije misli kada govori o “Ahtisarijevom plus, plus” planu.

On napominje da je Ahtisarijev plan bio jako dobar za srpsku zajednicu na Kosovu jer su procesom decentralizacije dobili mogućnost upravljanja na lokalnom nivou.

- Oni su sada u mogućnosti da koriste sve lokalne resurse, da mogu da budu na usluzi građanima. Decentralizovane su neke vrlo važne oblasti, dosta nadležnosti je preneto na lokalne samouprave i po onoma što ja sada čujem predsednici opština su zadovoljni i postižu dobre rezultate - navodi Ferati za Kosovo Onlajn.

Moguće proširivanje decentralizacije na KiM

Ferati smatra i da je proces decentralizacije, prema Ahtisarijevom planu završen, ali ne isključuje mogućnost dodatnog proširivanja decentralizacije na Kosovu.

- Ima dosta oblasti koje treba razvijati. I u razvijenijim zemljama se govori o decentralizaciji, što više resursa se prebaci na lokalni nivo to bolje, one će se razvijati na taj način i taj proces je dug - kaže Ferati i napominje da je sada neophodno uraditi jednu dobru analizu dosadašnje decentralizacije, kako bi se taj proces razvijao i u budućnosti.

Violeta Hadžoli iz Kosovskog demokratskog instituta smatra da Kosovo neće praviti ustupke koji prevazilaze Ahtisarijev paket iz 2008. godine, iako će Srbija imati svoje zahteve u dijalogu.

- Sve što je izvan ovog paketa predstavlja rizik po integritet Kosova - kaže Hadžoli.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading