EKSPLODIRAĆE SRBIJA! Nisu nas pobile NATO bombe, razneće nas đubre u komade!

Autor:

Vesti

12.09.2019

08:48

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Iako se još uvek oporavljamo od NATO bombardovanja 1999. godine, agresori ipak nisu uspeli u svojoj nameri - da istrebe srpski narod. Ono što sada preti našoj naciji, a sa čime teško možemo da se izborimo, jesu divlje deponije koje svakog časa prete da eksplodiraju i eskaliraju u problem neviđenih razmera.

RepublikaFoto: pixabay/BEOINFO
Foto: Ilustracija

Naime, na teritoriji 94 grada i opštine u Srbiji postoji 1.711 starih i divljih deponija, navodi se Izveštaju o upravljanju otpadom koji je objavila Agencija za zaštitu životne sredine.

Prema podacima dobijenim od 97 jedinica lokalnih samouprava, na njihovoj teritoriji javna komunalna preduzeća organizovano odlažu otpad na 90 nesanitarnih deponija-smetlišta, koja su locirana na teritoriji 76 opština, navodi se u Izveštaju.

- To su uglavnom deponije kojima je u skladu sa Strategijom o upravljanju otpadom predviđeno saniranje i zatvaranje - ocenjeno je u Izveštaju.

U dokumentu je navedeno da kapacitet postojećih deponija - smetlišta je u većini opština već popunjen, dok značajan broj deponija ne zadovoljava ni minimum tehničkih standarda.

- Ne postoji kontrolisano odvođenje deponijskog gasa koji nastaje razgradnjom otpada u deponiji, što može dovesti do požara ili eksplozije, a procedne vode iz deponija se ne sakupljaju niti prečišćavaju, što ugrožava podzemne i površinske vode i zemljište zbog visokog sadržaja organskih materija i teških metala - navodi se u Izveštaju i dodaje kako ne postoje sistematski monitoring emisija, procednih voda i deponijskog gasa.

Starost deponija, navodi se, varira od četiri godine do 53 godine, a oko 70 odsto aktivnih deponija - smetlišta nije predviđeno prostorno-planskim dokumentima i nema urađenu studiju o proceni uticaja na životnu sredinu "niti imaju potrebne dozvole".

Kako se navodi na divlja smetlišta, van kontrole opštinskih javnih komunalnih preduzeća, baca se oko 20 odsto generisanog komunalnog otpada u Srbiji.

- Glavni izazovi upravljanja otpadom u Srbiji još uvek se odnose na obezbeđivanje dobre pokrivenosti i kapaciteta za pružanje osnovnih usluga, kao što su sakupljanje, transport i sanitarno odlaganje otpada - navodi se u Izveštaju.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (1)

Loading
Jelenko

12.09.2019 17:07

Reciklažom otpada može da se zaradjuje. Zašto se to kod nas ne radi?