ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE U FOKUSU! Ministarka Pavkov o detaljima tri javna poziva i značaju nedavno usvojenog Zakona o integrisanoj dozvoli
Ministarka Pavkov je istakla da su ovogodišnji javni pozivi izazvali veliko interesovanje.
Foto: sarapavkov.official/instagram
Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov izjavila je gostujući na Pink televiziji da je Zakon o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine koji je nedavno usvojen u Skupštini Srbije jedan od najkompleksnijih zakona, a osvrnula se i na konkurse koji su trenutno u toku.
- Ovo je jedan od najkompleksnijih zakona jer obuhvata integrisanu dozvolu koja objedinjuje sve prethodno ishodovane dozvole u jednu. Važna je stvar da je u prethodnih pet dogina 35 dozvola ishodovano, tri puta više nego u periodu od 2004. do 2019. godine. Sa Privredna komorom Srbije organizovaćemo otvorena vrata za predstavnike industrije i operatera kako bi upoznali sa svojim obavezama - rekla je Pavkov.
sarapavkov.official/instagram
TANJUG/ JADRANKA ILIĆ
TANJUG/DEJAN ŽIVANČEVIĆ
Јована Рошул
Јована Рошул
Јована Рошул
instagram/sarapavkov.official
Ministarstvo zaštite životne sredine
PROČITAJTE JOŠ: EVO ŠTA KAŽU MERE I STUDIJE: Ministarka Pavkov: U Boru je trenutno istorijski najbolji nivo kvaliteta vazduha od 2018. godine!
Kako je navela ministarka Pavkov u Ministarstvu zaštite životne sredine sprovodiće se interne promene.
- Radićemo interne promene u Ministarstvu, jer nemamo dovoljan broj inspektora. Podrška na lokalu je ozbiljna ali imaju podeljene nadležnosti ti inspektori. Samo za ovaj zakon pojačaćemo nadzor. Bez rada inspektora na terenu svakodnevno i kažnjavanja nema pomaka u ovoj oblasti - objasnila je Pavkov.
Pavkov je istakla da je očekivala veliki odziv mladih na nedavnoj akciji Priroda nema alternativu na Perućcu.
- Mladi biraju da su na terenu i ne libe se da pokupe smeće, uđu u čamac i očiste Drinu na primer i pećinu. Bilo je puno i osnovaca. Verujem da nastavljamo sa ovim akcijama jer nam je tu budućnost - rekla je Pavkov.
Ministarstvo, kako je navela pavkov, trateški radi sa EPS-om na ishodovanju saglasnosti i kreće u jednogodišnje čišćenje reke Drine i pritoka.
- To se odnosi i na Lim i Potpećko jezero, jer imamo problem sa plutajućim otpadom u tom jezeru. Ideja je da to ne bude jedna akcija, već da imamo kontinuitet u akcijama koje će trajati godinu dana. Uključićemo, naravno, i mlade i lokalne samouprave - istakla je Pavkov.
PROČITAJTE JOŠ: MINISTARKI PAVKOV URUČENO PRIZNANJE: U Prijepolju najviši ekološki standardi na delu
Tri konkursa Ministarstva
Ove godine Ministarstvo je, kako je rekla Pavkov, skoro sve konkurse za lokalnu samoupravu podelilo u dve faze, a u u prethodnom periodu raspisana su tri konkursa.
- Jedan konkurs odnosi se na zamenu kotlova u javnim ustanovama. Na stotine javnih ustanova je već učestvovalo u prethodnom periodu. Konkurs je završen upravo, 13. jula, a očekujem veliki odziv. Drugi konkurs se odnosi na sisteme upravljanja otpadom i otpadnih voda. Tu smo proširili obuhvat konkursa i lokalnim samoupravama omogućili da ako imaju mala postrojennja otpadnih voda urade rekonstrukciju, da izgrade transfer stanicu, da ograde deo javne površine za reciklažu. Treći konkurs je u toku i odnosi se na ozelenjavanje u kontekstu predanog biodiverziteta. I tu je obuhvat proširen. Lokali mogu određene javne površine stave u funkciju zelenih oaza, da imaju dodatnu upotrebnu vrednost. Juče smo na Novom Beogradu otvorili Park ljubavi, i to je deseti park na Novom Beogradu - rekla je Pavkov.
Značajno je što smo na terenu, među građanima
Građanima Srbije, kako je rekla Pavkov, nedostaje komunalna infrastruktura.
-Pokazujemo da smo spremni i da znamo šta treba da se uradi po tom pitanju. Ozbiljan je to poduhvat kad je u pitanju kanalizaciona mreža, ali radimo na tome. Čujem i da neki čelnici se ne odazivaju na probleme građana. Značajno je da smo na terenu i razgovaramo jedni sa drugima. Više od dva meseca, svaki mesec smo u po dve lokalne samouprave i tako ćemo nastaviti - navela je Pavkov.
Blokaderi nemaju plan
Pavkov se kratko osvrnula i na presudu Ljiljani Bralović ističući da to samo pokazuje nedostatk programa blokadera.
- Ovo je odraz nepostojanja njihovog programa. To je njeno nepoštovanje prema precima jer pominje osnovnu granu industrije na kojoj se naša zemlja podigla. Mislim da je posle većini ljudi jasno o čemu se radi i očekujem da se još više razvodnjava njihovo delovanje. Oni gube kompas, dok seju mržnju i svađaju naš predsednik doprinosi stabilnosti i sigurnosti zemlje - zaključila je Pavkov.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)