MORALI DA ISKLJUČE KOMPLETAN MREŽNI PRISTUP DATA CENTRU! Ministarstvo pravde već nedelju dana na konstantnom udaru hakera! SUMNJA SE NA HIBRIDNI RAT!

Republika.rs

Autor:

Vesti

11.07.2025

15:59

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Iz ministarstva ukazuju da je ovo očigledan napad na pravosuđe Srbije i ističu zabrinutost da maliciozni napadi na pravosudne baze podataka mogu biti povezani sa trenutnom političkom situacijom u državi .

MORALI DA ISKLJUČE KOMPLETAN MREŽNI PRISTUP DATA CENTRU! Ministarstvo pravde već nedelju dana na konstantnom udaru hakera! SUMNJA SE NA HIBRIDNI RAT!

Foto: Shutterstock

Ministarstvo pravde Srbije saopštilo je danas da je od 4. jula meta hakerskih napada, koji su kulminirali napadom hakera na Data centar, zbog čega je isključen kompletan mrežni pristup tom centru.

U saopštenju je precizirano da su, kako bi sprečili nesagledive posledice, poput brisanja baza podataka ili zaključavanja podataka od strane hakera i kasnijih ucena (kao u slučaju sa Republičkim geodetskim zavodom ili Elektroprivredom Srbije), nadležni za IKT u Ministarstvu pravde, u saradnji sa KITEU i Telekomom, isključili kompletan mrežni pristup Data centru.

- U pitanju je preventivna mera zbog povećanog rizika od malicioznih aktivnosti u okviru celokupne pravosudne infrastrukture koja povezuje sve pravosudne i državne sisteme. Nakon ponovnog podizanja i stabilizacije sistema, svi korisnici će blagovremeno biti obavešteni o nastavku rada - navodi se u saopštenju Ministarstva pravde.

Iz tog ministarstva ukazuju da je to očigledan napad na pravosuđe Srbije i ističu zabrinutost da maliciozni napadi na pravosudne baze podataka mogu biti povezani sa trenutnom političkom situacijom u državi i oblicima hibridnog rata.

Podsećamo, da je ministar pravde Nenad Vujić najoštrije pre neki dan osudio pritiske na rad Osnovnog suda u Užicu, kao i iznošenje neistina o predsednici tog suda putem društvenih mreža, i podsetio da su spoljni pritisci, a naročito oni koji dolaze sa ulice, nedopustivi.

Bonus video

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading