Gligorov: Povećanje minimalca dobra mera, ali ima jedno veliko ALI...

Autor: blic.rs

Vesti

12.09.2017

16:14

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Povećanje minimalne cene rada na 143 dinara po satu je dobra mera za zaposlene koja neće imati negativnog uticaja na zapošljavanje u privatnom sektoru, smatra ekonomista Vladimir Gligorov. Međutim, loša vest je da dokle god je nezaposlenost velika, teško da se može računati na veće plate kod privatnika. Izuzetak su visokokvalifikovani.

RepublikaFoto: Tanjug/AP
Foto: Ilustracija

Socijalno-ekonomski savet koji čine predstavnici Vlade Srbije, reprezentativni sindikati i poslodavaci doneo je odluku o povećanju minimalne cene rada po satu sa 130 na 143 dinara. Dobra vest za 350.000 radnika, koliko se procenjuje da prima minimalac u Srbiji. Nova najniža zarada u 2018. nakon ovog povećanja iznosiće 24.882 dinara i veća je za 2.262 dinara od trenutne.

- Povećanje minimalne plate je dobra mera jer oni koji primaju minimalne zarade njih praktično u celini i u najvećoj meri daju za hranu i troškove, a to će povoljno delovati makroekonomski. Veća minimalna cena rada neće imati negativni uticaj na zapošljavanje u privatnom sektoru. Međutim, kada bi zaposleni imali pregovaračku moć, ne bi ni bilo potrebno da se zakonom regulišu minimalne plate. Sve dok je nezaposlenost velika, plate ne mogu da se povećavaju. Osim kod visokokvalifikovanih, a sve ovo se odnosi na privatni sektor - ističe za "Blic" Vladimir Gligorov.

Socijalno-ekonomski savet prihvatio predlog ministra finansija Dušana Vujovića, koji je objasnio da u budžetu postoji prostor da se minimalna cena rada poveća za deset odsto. A od ministra je dobijeno obećanje da neće biti novih opterećenja za privredu.

- Smanjenje poreza ne bi trebalo da se vezuje samo za povećanje minimalne nadnice. Ukupni poreski teret bi svakako trebalo da se smanji, što bi trebalo da deluje povoljno na privatna ulaganja - smatra Gligorov.

Kada je reč o povećanju plata u javnom sektoru koje će takođe biti početkom iduće godine, po mišljenju našeg sagovornika to je politički verovatno neizbežno, i moglo bi "da bude fiskalni problem ako bi privredni rast nastavio da razočarava".

- Bilo bi potrebno da povećanje plata dođe od ubrzanog rasta, što međutim nije slučaj. Ideja je suprotna, da se većim platama ubrza rast, što se u prošlosti bar nije pokazalo kao izvodivo - zaključuje za Vladimir Gligorov.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading