SRBIJA JAČA ENERGETSKU BEZBEDNOST: Za tri godine dobijamo još dva gasovoda

Republika.rs

Autor:

Vesti

05.06.2025

15:34

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Do 2027. u planu izgradnja interkonektora sa Rumunijom i Severnom Makedonijom

SRBIJA JAČA ENERGETSKU BEZBEDNOST:  Za tri godine dobijamo još dva gasovoda

Foto: shutterstock

Srbija u naredne tri godine planira izgradnju dva nova gasovoda, kojim ćemo se povezati sa Severnom Makedonijom i Rumunijom.

- Uz podršku EU, gasna interkonekcija sa Severnom Makedonijom omogućiće povezivanje na Transanadolijski gasovod (TAP), čime dobijamo još jedan pravac povezivanja na Južni gasni koridor i LNG terminal u Grčkoj, dok ćemo se istovremeno povezati na BRUA gasovod i izvore gasa iz susedne Rumunije - rekao je v.d. pomoćnika ministarke rudarstva i energetike za naftu i gas, Saša Koković na "Energetskoj nedelji" u Bakuu u Azerbejdžanu.

On je napomenuo da je razvijena energetska infrastruktura preduslov za bezbedno snabdevanje prirodnim gasom.

- Za Srbiju je od velikog značaja razvoj gasne infrastrukture. Krajem 2023. godine završili smo izgradnju gasne interkonekcije između Srbije i Bugarske i ugovorili isporuke prirodnog gasa iz Azerbejdžana, čime smo po prvi put diverzifikovali naše snabdevanje, obezbedili dotok gasa iz Kaspijskog mora i povezali se na Južni gasni koridor koji je jedan od najvećih projekata u oblasti gasa u svetu u poslednjoj deceniji - rekao je Koković na panelu posvećenom obezbeđivanju energetske sigurnosti kroz otpornu infrastrukturu.

Dodao je da zemlje u Evropi, zbog veće energetske bezbednosti, intenzivnije rade na širenju skladišnih kapaciteta.

- Proširenje podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru je naš strateški interes kojim ćemo do kraja sledeće godine proširiti skladišne kapacitete u zemlji - rekao je on.


Ukazao je da kao što Srbija radi na izgradnji novih gasnih pravaca, napreduje i diversifikacija u snabdevanju sirovom naftom.

- Do kraja 2027. godine planiramo da se povežemo sa Mađarskom, odakle ćemo imati još jedan pravac snabdevanja, pored postojećeg Janafovog naftovoda, čime ćemo postići veću energetsku bezbednost - rekao je Koković.

Koković je na marginama "Energetske nedelje" razgovarao sa predstavnicima azerbejdžanske energetske kompanije SOCAR o projektu izgradnje gasne elektrane u Nišu.
 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading