DECA U SAD I EVROPI VEĆ UMIRU OD OVOGA! SRBIJA U TRCI SA VIRUSOM! Dr Popović apeluje: Moramo stići do najmlađih pre njega!
Ovo je način da se spreči epidemija u Srbiji!

Foto: Medija centar/Shutetrstock/Kamil Macniak/FOTOGRIN
Srbija se nalazi usred epidemije malih boginja, a broj zaraženih u stalnom je porastu. Dr Dragoslav Popović, konsultant za vakcine i imunizaciju pri Ujedinjenim nacijama, upozorava da je vakcinacija ključna u sprečavanju širenja ove opasne bolesti i poziva roditelje da ne čekaju - već da odmah vakcinišu decu MMR vakcinom.
Broj obolelih raste, imunizacija nije na nivou
U 2024. registrovana su 884 slučaja malih boginja, dok je u prvom kvartalu 2025. već evidentirano 176 obolelih, među kojima i 28 dece iz Beograda. Procenat dece vakcinisane prvom dozom MMR vakcine u drugoj godini života iznosi 84,3 odsto, što je daleko ispod preporučenih 95 odsto, potrebnih za kolektivni imunitet.
Kolektivna zaštita - cilj koji još nismo dostigli
Dr Popović naglašava važnost dostiizanja visokog procenta vakcinisane dece.
- Ako dostignemo obuhvat od 95 odsto, postići ćemo kolektivni imunitet, što znači da će i ona deca koja ne mogu da prime vakcinu iz nekog razloga biti zaštićena. Virus neće imati gde da cirkuliše - naveo je doktor Popović za RTS.
Foto: shutterstock
Moramo stići do dece pre virusa
Vakcinacija je, kako ističe, jedini način da se zaustavi epidemija i da se zaštite najmlađi.
- Imamo epidemiju malih boginja koja traje već duže vremena. Znači, mi smo sada u stvari u trci sa virusom. Nije kasno da se nadoknadi propuštena vakcinacija, ali moramo biti svesni da smo u trci s virusom. Cilj je da mi dođemo do nevakcinisane dece pre nego što virus to učini.
Vakcina je efikasna, štiti od tri bolesti
MMR vakcina ne štiti samo od malih boginja, već i od zaušaka i rubeole. Ove bolesti mogu biti posebno opasne za decu u razvoju.
- Vakcina je dokazano delotvorna. Znamo da štiti, i zato je odgovornost na nama da je iskoristimo.
Dezinformacije i manji broj pregleda utiču na obuhvat
Pad u vakcinaciji posledica je i širenja dezinformacija, ali i smanjenog broja pedijatrijskih pregleda u periodu kada bi trebalo primiti vakcinu.
- Svaki kontakt roditelja sa pedijatrom treba da se iskoristi kao prilika da se proveri vakcinalni status i nadoknadi propušteno. To je naša zajednička odgovornost - zaključuje dr Popović za RTS.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)