BOJKOT JE VELIKA GREŠKA, LIDERI OPOZICIJE SU NAS RAZOČARALI: Metju Palmer za Srpski telegraf skenirao političku situaciju u Srbiji

Autor:

Vesti

01.01.2020

11:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

"Želimo da Srbija odabere Ameriku za partnera, da zajedno radimo na evropskoj budućnosti vaše zemlje", glavna je poruka Metjua Palmera, specijalnog izaslanika Stejt departmenta. U razgovoru za Srpski telegraf pomoćnik američkog državnog sekretara za evropske i evroazijske poslove otvoreno je rekao zašto Vašingtonu smeta saradnja Srbije sa Rusijom i Kinom.

RepublikaFoto: ST/V. LUKIĆ
Metju Palmer

Istovremeno, specijalni izaslanik Stejt departmenta za zapadni Balkan otkrio je kako izgledaju sastanci iza zatvorenih vrata sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji srpski političar ga zove komšija, ali i šta zamera liderima srpske opozicije.

Zašto Americi smeta saradnja Srbije sa Rusijom i Kinom?

- Nadmećemo se da ostvarimo pozitivan uticaj na Balkanu i širom sveta. Želeli bismo da se Srbija opredeli za nas kao partnera. Srbija je odlučila da je njena budućnost na zapadu, uključujući i članstvo u Evropskoj uniji. Mi podržavamo taj cilj i uložili smo znatne napore, energiju i sredstva da pomognemo da se on i ostvari. Ciljevi Rusije i Kine su bitno drugačiji. Pogotovo Moskva aktivno radi protiv zapadne orijentacije ovog regiona. Što se tiče saradnje sa Kinom, preporučili bismo Beogradu da dobro razmisli o svojim interesima pre no što pozove kineske kompanije, koje funkcionišu kao produžena ruka kineske države, da upravljaju ključnim elementima infrastrukture u Srbiji, kao što su telekomunikacije.

RepublikaFoto: Tanjug/AP
Donald Tramp

 

Tramp će imati sjajan doček, Srbi su gostoljubiv i srdačan narod

Ponosim se što sam srpski zet

Mediji u Srbiji vas opisuju kao srpskog zeta. Kako reagujete kad to pročitate?

- Volim ovu zemlju i ponosan sam što sam za nju i porodično vezan. Sjedinjene Američke Države žele snažno partnerstvo sa Srbijom. Želimo da Srbija bude stabilna i bogata, u miru sa sobom i u miru sa susedima. Želimo da Srbija ima jasnu evropsku perspektivu. A to isto želim i svojoj porodici.

 

Da li vam 2025. deluje kao realan datum kada bi Srbija mogla da uđe u EU?

- To ne zavisi od mene. Put ka članstvu u EU je jasno označen. Rukovodstvo Srbije zna šta je potrebno da uradi da bi se na tom putu krenulo napred. Nadamo se da će Srbija brzo napredovati ka tom cilju, što uključuje napredak u vladavini prava, slobodi medija i usklađivanju spoljne i bezbednosne politike sa politikom EU. Uz sve to, naravno, ide i postizanje sporazuma o normalizaciji odnosa sa Prištinom. U pitanju je ambiciozan plan, 2025. godina je ambiciozan rok. Ali dobro je biti ambiciozan. 

RepublikaFoto: Tanjug/D. KUJUNDŽIĆ
Aleksandar Vučić

Vučića dugo poznajem. Cenim ga i doživljavam kao prijatelja. Ali nije da se uvek slažemo

Opišite kako izgledaju razgovori sa Vučićem. Da li su teški, neprijatni...?

- Predsednik Vučić i ja se dugo poznajemo. Cenim ga i doživljavam kao prijatelja. Nije da se uvek slažemo, ali naši razgovori su promišljeni i okrenuti budućnosti. Predsednik Vučić se posvetio uvođenju Srbije u Evropsku uniju. To je i naš cilj. Ta zajednička vizija nam daje čvrste osnove da prevaziđemo moguća neslaganja, ma kakva ona bila. Cenim naše razgovore i uvek im se radujem. 

Bušov savetnik

Palmer je veteran Službe za inostrane poslove SAD sa višedecenijskim iskustvom
Devedesetih godina radio u ambasadi SAD u Beogradu
Tokom 2006. i 2007. bio savetnik američkog predsednika Džordža Buša u pitanjima nacionalne bezbednosti
Oženjen Danicom Damjanović, Beograđankom sa crnogorskim korenima
Pored diplomatije, Palmer se oprobao i kao pisac, a u Beogradu se može pronaći njegova knjiga "Američka misija"
Govori srpski, grčki i japanski 

 

 

Razgovarali ste sa predstavnicima opozicije. Kakvi su vam utisci, da li iko od njih ima dobre predloge kada je u pitanju dijalog sa Prištinom?

- Jaka opozicija je vitalan činilac svake demokratske države. SAD održavaju stalni dijalog u celom svetu sa liderima stranaka kako na vlasti tako i u opoziciji. Demokratija funkcioniše samo kada ljudi učestvuju u njoj. Prema tome, razočarani smo odlukom istaknutih opozicionih lidera da bojkotuju predstojeće izbore. To je greška kojom oduzimaju pravo glasa sopstvenim biračima uz rizik da javnost u Srbiji ostave sa malo pravog izbora sledećeg proleća. Nadam se da će oni preispitati takvu odluku, isto kao što se nadam da će Vlada učiniti što je do njih da obezbedi "ravan teren" i fer uslove za izbornu utakmicu. 

Želimo da imamo pozitivan uticaj na Balkan da se Srbija opredeli za nas kao partnera

Burek za doručak, ćevapi u ponoć

Šta vam se od muzike, hrane, običaja najviše dopada u Srbiji?

- To je lako pitanje. Narod Srbije je srdačan i gostoljubiv - uživam u bliskim prijateljstvima koja sam tokom godina izgradio sa mnogima u Srbiji. Naravno, ima nekoliko aspekata života u Beogradu koje posebno volim: subotnje večeri na splavu dok orkestar svira starogradske pesme, burek za doručak nedeljom ujutro, bašta "Kluba književnika", džez večeri u "Platou", a i ćevapčići oko ponoći "Kod Nišlije". A kad je reč o muzici, moja slaba tačka su sedamdesete. Posebno volim YU grupu i Bijelo dugme. A slušam i Đorđa Balaševića i Josipu Lisac. 

RepublikaFoto: Tanjug/M. KAROVIĆ
Vuk Drašković

Hoće li predsednik Tramp uskoro posetiti Srbiju?

- Svakako bih to pozdravio. Nijedan američki predsednik nije posetio Beograd još od Džimija Kartera, što je veoma dugačak period. Mnogo je zahteva koji se takmiče da budu uvršteni u program američkog predsednika. Naravno, znam da bi gostoljubiv srpski narod srdačno dočekao našeg predsednika i bilo bi sjajno da do posete dođe. 

Poznajete godinama političare iz Beograda. S kim ste se najviše družili?
- Jedna od prvih političkih ličnosti sa kojom sam se sreo prilikom svog prvog dolaska u Beograd oktobra 1993. bio je Vuk Drašković. Vuk je bio izuzetna ličnost: snažan duh, harizmatičan i duboko posvećen demokratiji. Iskreno sam poštovao to što radi, kao i to što se izlaže tolikom riziku u težnji za promenama. Mnogo kasnije, Vuk i ja smo živeli nedaleko jedan od drugog na Banovom brdu. 
Povremeno bih mu se pridružio dok je šetao psa po kraju. Pričali smo o politici, ali ne samo o tome već i o književnosti, filozofiji i istoriji. I danas volim da razgovaram s njim. I iako već godinama ne živim na Banovom brdu, on me još uvek zove komšija. 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (4)

Loading
Marin

01.01.2020 12:54

Opozicija je razocarala i gradjane.

Odgovori 16 0
Ilija

01.01.2020 13:31

Bojkot = bankrot = fajront.

Odgovori 16 0
Vjekoslav

01.01.2020 20:17

Da se Vuk Drašković pita Srbija bi već odavno bila u EU i NATO. Ovako Srbija luta levi desno ko pijanac

Odgovori 2 10
Goran

03.01.2020 12:06

@Vjekoslav - SPO bila najjača opoziciona stranka a Vuk Drašković je upropastio i smanjio na "kombi stranku".