GODIŠNJICA UVOĐENJA TAKSI NA KIM! I Albanci priznaju: Srpsku robu zamenili skuplji proizvodi lošijeg kvaliteta

Autor: novosti.rs, Republika

Vesti

07.11.2019

18:17

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Robu iz centralne Srbije su posle uvođenja takse od sto odsto zamenili proizvodi iz Makedonije, Albanije i Bugarske, ali su oni slabijeg kvaliteta, a prodaju se po znatno većim cenama.

RepublikaFoto: facebook.com/Rifat R. Stojkaj
Albanci pale srpske proizvode

Ne samo da je roba koju poslednjih godinu dana imamo na raspolaganju skuplja, već je i lošijeg kvaliteta od one na koju smo navikli pre uvođenja takse.

Ovako govore gotovo svi žitelji srpskih sredina na Kosmetu kada se pomene godišnjica uvođenja takse od sto odsto na srpsku robu od strane kosovskih vlasti. Oni napominju da je pomenuta mera uticala na standard i i Srba i Albanaca.

Naime, roba koja se sada nalazi u prodavnicama ne samo da je znatno skuplja nego pre uvođenja takse, već je i izbor znatno sužen.

- Nigde nisam uspela da pronađem čokoladu proizvedenu u centralnoj Srbi ili neku kvalitetniju, već sam pronašla neku tursku, sa kojom nisam dobila željeni kvalitet kolača - priča domaćica iz Kosovskog Pomoravlja dok napominje da u radnjama koje uglavnom drže Albanci, više nema ni mesnih prerađevina iz centralne Srbije. 

 

 

- Robu iz Srbije zamenili su proizvodi iz Makedonije i Albanije, ali u poslednje vreme sve više primat preuzima roba iz Bugarske - govori Albanac, šef jednog od poznatijih tržnih centara, koji ističe da je transport robe uticao i na cene proizvoda.

Njegove reči potvrđuju i mušterije u trovinama.

- Eto, recimo, litar običnog mleka u tetrapaku koji je bio 80 dinara, sada je 120 dinara, kolika je i cena jogurta. Međutim, mlečni proizvodi stižu iz Makedonije tako da nam nedostaju "kravica" i drugi naši proizvodi - kaže Dragana Stojanović, novinarka iz Gračanice, koja dodaje da često u srpskim radnjama sretne Albance koji traže "plazmu " i druge omiljene proizvode.

Čak i kad se povremenu nađu u radnjama, vrlo brzo "planu" . Albanci sa kojima smo razgovarali imaju primedbu i na kvalitet i cene lekova koji nisu iz centralne Srbije , a koji su poslednjih meseci znatno poskupeli u privatnim apotekama.

 

PKS: Šteta 328,4 miliona evra

Inače, kako ističu iz Privredne komore Srbije, šteta koju je srpska privreda pretrpela od početka primene takse do septembra godine, iznosi oko 328,4 miliona evra, i to mereno samo nerealizovanim isporukama.

- Uvoz robe iz centralne Srbije na KiM opao je u proseku više od 80 odsto na mesečnom nivou - kaže nam Aleksandar Radovanović, rukovodilac u PKS. Osim srpske privrede, po njegovim rečima, najveće posledice prošlogodišnje nerazumne političke odluke trpe i građani i privreda Kosova.

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (1)

Loading