Linta: Film "Dečje prihvatilište Sisak" je falsifikovanje istorije i negiranje genocida nad Srbima

Autor: Tanjug, Republika

Vesti

03.10.2019

14:55

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Miodrag Linta ocenio je danas da se dokumetarnim filmom "Dečje prihvatilište Sisak" još jednom falsifikuju događaji tokom kojih su u NDH stradala kozaračka deca i negira genocid nad Srbima.

RepublikaFoto: Medija centar Beograd
Miodrag Linta

Linta je u saopštenju ocenjuje da je u Hrvatskoj redovna i normalna pojava da se javno negira genocid nad srpskim narodom koji je počinjen za vreme NDH i da se u toj zemlji "slobodno objavljaju i održavaju promocije revizionističkih knjiga i filmova čiji je cilj da se Jasenovac prikaže kao radni logor u kome su logoraši imali pristojne uslove života i gledali pozorišne predstave i bavili se sportskim aktivnostima".

Dodaje da se objavljuju i knjige i tekstovi u kojima se negira genocid nad srpskim narodom počinjen na brojnim drugim mestima širom NDH, kao i da nije zakonski sankcionisano javno negiranje genocida nad Srbima, što je, navodi, samo jedan u nizu dokaza da je temelj današnje Hrvatske ustaštvo i NDH.


Linta smatra i da je krajnje vrijeme da se snimi film Deca Kozare, kako bi se na istinit način prikazala tragedija.

Linta je u saopštenju naveo da je tokom ofanzive, koja je počela 10. juna 1942. godine na Kozari satrla skoro sve srpsko, da je na području Kozare i Potkozarja ubijeno oko 40.000 srpskih civila, a oko 70.000 proterano i odvedeno u logore.
RepublikaFoto: youtube.com/Laudato TV
Spomenik Alojzije Stepinac/Sisak

Dodaje da mnoštvo dokumenata, izjava ljudi i svedočanstava potvđuju nespornu činjenicu da je u Sisku bio pravi ustaški koncentacioni logor za decu, a ne dečije prihvatilište.


U logoru je od avgusta 1942. do januara 1943. godine bilo zatvoreno oko 7.000 dečaka i devočica, Srba sa Kozare, ali i sa Banije, Korduna, Slavonije i drugih područja.

Linta navodi i da je dečji logor u Sisku bio nekoliko meseci mesto užasa i strave, da svedočenja govore da su deca bila gola i bosa bez pokrivača i da su ležala su na golim podovima i betonu ili sa nešto malo slame, kao i da je smrtnost dece zbog stravičnih uslova života i zaraznih bolesti bila je velika

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading